ՌԴ-ն մտադիր է Արցախն ինտեգրել Ադրբեջանին եւ Թուրքայի հետ հարաբերություններն ավելի սերտացնել. Ա․Ղուկասյան (տեսանյութ)
Քաղաքագետ Անդրիաս Ղուկասյանը չի կարծում, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և իշխանությունների հրաժարականը պահանջող 16 կուսակցությունները մտադիր են փոխել ՀՀ աշխարհաքաղաքական ուղղվածությունը։
«Նրանք ուզում են գալ իշխանության, որպեսզի ավելի լավ կատարվի այն համաձայնությունը, որը պետք է կնքվի։ Ռուս-ադբեջանական այս կապիտուլիացիան որևէ իրավական հիմք չունի, և ՌԴ-ին հարկավոր է, որ այս ամենը դառնա ինչ-որ փաստաթուղթ։ Նրանք գտնում են, որ իրենք դա կարող են անել ավելի լավ, քան Ն․Փաշինյանը։ Բայց Վլադիմիր Պուտինը պատասխանեց այդ հարցին, որ իրենք Ն․Փաշինյանին որոշակի ժամանակ տեսնում են իրենց գործընկեր՝ այդ ծրագիրն իրականացնելու համար։ Եվ կարծում եմ, որ այդ կուսակցությունների համար դա էական կաշկանդող հանգամանք է։ ՌԴ-ն նրանց սառեցրեց որոշակի ժամանակով, մինչև չստեղծի Ն․Փաշինյանի հետ ընդունված որոշման իրավական հիմքերը»,- ասաց Ա․Ղուկասյանը։
Վերջինս նաև գտնում է, որ ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանն Ապրիլյան պատերազմով փորձում էր հասնել նույն արդյունքին, բայց իրենք ընդվզեցին դրա դեմ, թույլ չտվեցին, որ դա տեղի ունենա։
«2018թ․ օգտագործեց իր երրորդ պաշտոնավարման դեմ ձևավորված շարժումը, չգնաց Լուկաշենկոյի ճանապարհով, չպահեց իշխանությունը՝ քաջ հասկանալով, որ առջևում Հայաստանին սպասում է պատերազմ։ Ն․Փաշինյանին թվաց, որ ինքը կարող է ինչ-որ կերպ տակից դուրս գալ, լուրջ չվերաբերվեց պատերազմի սպառնալիքներին՝ այս երկուսուկես տարիներին չշտկվեցին բանակում եղած բացթողումները»,- հավելեց նա։
Ա․Ղուկասյանը նաև մտահոգություն է հայտնում, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Հայաստանը Ադրբեջանի ու Նախիջևանի միջև կապ ապահովելու պարտավորություն է ստանձնել, բայց Ադրբեջանը չի ստանձնել իր տարածքով հայկական բեռների փոխադրումը տույլ տալու պարտավորություն։
Ի վերջո քաղաքագետը գտնում է, որ այժմ Հայաստանում կա նոր բևեռ ստեղծելու խնդիր, որն իր առջև պետք է դնի ՀՀ աշխարհաքաղաքական դիրքորոշումը փոխելու և ՌԴ-ից հրաժարվելու խնդիրը։

В 2018-м Серж Саркисян использовал движение, осознавая, что РА ждет война: А. Гукасян (видео)
Политолог Андриас Гукасян не считает, что 16 партий, требующих отставки Никола Пашиняна и власти, намерены изменить геополитическую направленность РА.
«Они хотят прийти к власти, чтобы лучше исполнялось то соглашение, которое должно быть заключено. Эта российско-азербайджанская капитуляция не имеет никакого правового основания, и РФ нужно, чтобы все это стало каким-нибудь документом. Они считают, что они могут сделать это лучше, чем Н. Пашинян. Но Владимир Путин ответил на вопрос, что они некоторое время видят Н. Пашиняна в качестве своего партнера для реализации этой программы. И думаю, что для этих партий это – существенное сковывающее обстоятельство. РФ заморозила их на некоторое время, пока не создаст правовых оснований принятого с Н. Пашиняном решения», - сказал А. Гукасян.
Последний также считает, что бывший президент РА Серж Саркисян путем Апрельской войны пытался достичь того же результата, но они воспротивились этому, не позволили, чтобы это произошло.
«В 2018г. он использовал движение против его третьего правления, не пошел по пути Лукашенко, не стал удерживать власть, прекрасно понимая, что впереди Армению ждет война. Н. Пашиняну показалось, что он сможет как-нибудь выкрутиться, не относясь серьезно к угрозам войны, за эти полтора года не были устранены имевшиеся в армии упущения»,- добавил он.
А. Гукасян также выражает обеспокоенность, что по трехстороннему соглашению от 9-го ноября Армения взяла на себя обязательство обеспечить связь между Азербайджаном и Нахиджеваном, но Азербайджан не взял на себя обязательства разрешить перевозку армянских грузов по своей территории.
В конечном итоге, политолог считает, что сейчас в Армении есть проблема создания нового полюса, который должен поставить перед собой задачу изменения геополитической ориентации РА и отказа от РФ.