31ac9570d45a6f8e424d244b6955ddec
Եվրոպական Միությունը 3 մլն եվրո օգնություն կտրամադրի պատերազմի հետևանքով տուժած Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասված է Եվրահանձնաժողովի տարածած հաղորդագրությունում:
Ճգնաժամային կառավարման հարցերով հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն շարունակում է աջակցել հակամարտության հետեւանքով տուժած քաղաքացիական բնակչությանը:
«Մենք ուղարկում ենք լրացուցիչ մարդասիրական օգնություն: Ես ողջունում եմ ռազմական գործողությունների դադարեցումը, որը պետք է կանխի հետագա մարդկային տառապանքները։ Այնուամենայնիվ, ես խիստ մտահոգված եմ խոցելի մարդկանց հումանիտար իրավիճակով, որոնք տեղափոխվել են և ստիպված կլինեն դիմակայել բարդ ձմեռային պայմաններին` կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքների հետ համատեղ»,- ասել է նա:

31ac9570d45a6f8e424d244b6955ddec
Европейский Союз предоставит помощь в размере 3 миллионов евро пострадавшему в результате войны народу Нагорного Карабаха. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в сообщении, распространенном Еврокомиссией.
Комиссар по кризисному управлению Янез Ленарчич заявил, что ЕС продолжает поддерживать гражданское население, пострадавшее в результате конфликта.
«Мы отправляем дополнительную гуманитарную помощь. Я приветствую прекращение боевых действий, которое должно предотвратить дальнейшие человеческие страдания. Однако я глубоко обеспокоен гуманитарным положением уязвимых людей, которые были перемещены и которым придется столкнуться с суровыми зимними условиями, а также с последствиями коронавируса», - сказал он.