ԱՄՆ-ն ողջունում է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև ակտիվ ռազմական գործողությունների դադարեցումը. Մայքլ Պոմպեո
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն այսօր հայտարարություն է տարածել, ըստ որի ԱՄՆ-ը 5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի մարդասիրական օգնություն կտրամադրի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի հետևանքով տուժածներին օգնելու նպատակով:
Հայտարարությունում ասված է . "Միացյալ Նահանգները ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ակտիվ ռազմական գործողությունների դադարեցումը: Վերջին ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր Միացյալ Նահանգները կոչ է արել դադարեցնել բռնությունները և դատապարտել ռազմական սրումը, որը հանգեցրեց մեծաթիվ զոհերի, այդ թվում ՝ խաղաղ բնակիչների շրջանում: Մենք մեկ անգամ ևս ցավակցում ենք զոհվածների և վիրավորների ընտանիքներին և բոլոր կողմերին կոչ ենք անում հարգել իրենց պարտավորությունները միջազգային օրենքների, ներառյալ միջազգային մարդասիրական օրենքների համաձայն:
Վերջին մարտերի ավարտը միայն առաջին քայլն է դեպի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ, բանակցային կարգավորումը: Մենք կողմերին հորդորում ենք հնարավորինս արագ համագործակցել Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խմբի համանախագահների հետ` հետամուտ լինելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շարունակական և կայուն քաղաքական լուծմանը` հիմնված Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի ուժի չկիրառման կամ սպառնալիքի, տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների ինքնորոշման և հավասար իրավունքների մասին սկզբունքների վրա: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ ՝ Միացյալ Նահանգները շարունակում է լիովին ներգրավվել այդ ջանքերում:
Մեր դիվանագիտական ներգրավմանը զուգահեռ, Միացյալ Նահանգները տրամադրում է 5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի մարդասիրական օգնություն ՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և միջազգային կազմակերպության և հասարակական կազմակերպության այլ գործընկերների գործողություններին աջակցելու նպատակով ՝ վերջին մարտերից տուժած մարդկանց օգնելու համար: Այս ֆինանսավորումը 2019 ֆինանսական տարվանից ի վեր Հայաստանում և Ադրբեջանում ԱՄՆ ընդհանուր մարդասիրական օգնությունը հասցնում է ավելի քան $10 մլն-ի, որը ներառում է գրեթե 3,9 մլն ԱՄՆ դոլար COVID-19 համաճարակին արձագանքելու համար ՝ օգնելով խոցելի ներգաղթյալներին, տեղահանվածներին և նրանց հյուրընկալող համայնքներին: Պետդեպարտամենտի և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից տրամադրված նոր օգնությունը կօժանդակի հակամարտությունների արդյունքում տուժած անձանց սնունդ, առողջապահական ծառայություններ, կացարան և շտապ այլ տիպի օգնություն տրամադրելու տեղական ջանքերին: ԱՄՆ կառավարության մարդասիրության հարցերով փորձագետները շարունակում են գնահատել այս ճգնաժամի հետևանքները: Մենք ընդունում ենք միջազգային համայնքում մեր առկա գործընկերների ներդրումը և կոչ ենք անում այլ կառավարությունների միանալ այս ջանքերին նոր և աճող աջակցությամբ":

США приветствуют прекращение боевых действий между Арменией и Азербайджаном: Майкл Помпео
США приветствуют прекращение активных боевых действий между Арменией и Азербайджаном. Об этом говорится в заявлении госсекретаря США Майкла Помпео, перевод которого приводим ниже:
«США приветствуют прекращение активных боевых действий между Арменией и Азербайджаном. С самого начала последних боевых действий Соединенные Штаты призывали к прекращению насилия и осуждали военную эскалацию, которая привела к значительным жертвам, в том числе среди гражданского населения. Мы еще раз выражаем соболезнования семьям погибших и раненых и призываем все стороны соблюдать свои обязательства по международному праву, включая международное гуманитарное право.
Прекращение последних боевых действий - это только первый шаг к достижению мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта путем переговоров. Мы призываем стороны как можно скорее возобновить взаимодействие с сопредседателями Минской группы Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) для поиска прочного и устойчивого политического решения нагорно-карабахского конфликта на основе принципов Хельсинкского Заключительного акта: неприменении силы или угрозы ее применения, территориальной целостности, а также о самоопределении и равноправии народов. В качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ Соединенные Штаты по-прежнему полностью вовлечены в эти усилия.
Параллельно с дипломатическим участием Соединенные Штаты предоставляют 5 миллионов долларов гуманитарной помощи для поддержки операций Международного комитета Красного Креста и других международных организаций и неправительственных организаций-партнеров по оказанию помощи людям, пострадавшим в результате боевых действий. Это финансирование приносит США гуманитарная помощь в Армении и Азербайджане на сумму более 10 миллионов долларов с 2019 финансового года, включая почти 3,9 миллиона долларов на борьбу с пандемией COVID-19, помощь уязвимым мигрантам, перемещенным лицам и общинам, которые их принимают. Новая помощь, предоставленная Государственным департаментом и Агентством международного развития США будет поддерживать местные усилия по обеспечению продовольствием, медикаментами, жильем и другой помощью пострадавшим от конфликта лицам. Гуманитарные эксперты правительства США продолжают оценивать последствия этого кризиса. Мы признаем вклад наших партнеров и призываем правительства других стран присоединиться к новой и все возрастающей поддержке этих усилий».