ՊՆ-ն՝ մարտական գործողություններին մասնակցած զինծառայողներին արձակուրդ տրամադրելու վերաբերյալ
Հաշվի առնելով զինծառայողների ծնողների և ընտանիքի անդամների բազմաթիվ դիմումները՝ կապված պատերազմական գործողությունների մասնակիցներին հանգստի հնարավորություն ընձեռելու հետ, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանում է.
Չնայած եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում հաստատված հրադադարին, զինված ուժերի ստորաբաժանումները, ողջ անձնակազմով, շարունակում են կատարել իրենց առջև դրված խնդիրները։ Մարտական գործողություններ այլևս չեն ընթանում, ինչը հնարավորություն է տալիս անձնակազմի հանգիստը կազմակերպել զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերում, իսկ առողջական խնդիրներ ունեցող զինծառայողների բուժումն իրականացնել համապատասխան ընթացակարգով։
Պաշտպանության նախարարությունն անվերապահորեն բարձր է գնահատում հայոց բանակի մարտիկների անձնազոհությունն ու հերոսական պայքարը պատերազմի ողջ ընթացքում և գիտակցում է բարձրացված խնդրի կարևորությունը։ Հավաստիացնում ենք, որ իրադրության լիարժեք կայունացումից հետո կարվի հնարավորը՝ մարտական գործողություններին մասնակցած զինծառայողներին արձակուրդ տրամադրելու հարցում։
Հավելենք, որ տվյալ պահին ակտիվ աշխատանքներ են ընթանում եռակողմ համաձայնագրի դրույթներով սահմանված և տարածքային լուծումներ ենթադրող քայլերի իրականացման հետևանքով առաջացած՝ մի շարք զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերը փոփոխելու և նոր տեղում անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ, այդ թվում նաև` անձնակազմի կեցության և ծառայության կազմակերպման համար հնարավորինս բարեկեցիկ պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ։ Աշխատանքները կիրականացվեն առավելագույնս սեղմ ժամկետներում։

МО о предоставлении отпусков военнослужащим, участвовавшим в боевых действиях
Министерство обороны Республики Армения распространило заявление, в котором коснулось многочисленных обращений родителей и членов семей военнослужащих относительно предоставления участникам боевых действий возможности отдохнуть.
“Принимая во внимание многочисленные обращения родителей и членов семей военнослужащих в связи с предоставлением возможности отдыха участникам боевых действий, Минобороны Республики Армения уточняет.
Несмотря на прекращение огня, установленное в рамках трехстороннего заявления, части Вооруженных сил со всем своим личным составом продолжают выполнять свои задачи. Боевых действий уже нет, что позволяет дислоцировать личный состав в постоянных местах расположения воинских частей, а также в установленном порядке проводить необходимое лечение военнослужащих, имеющих проблемы со здоровьем.
Министерство обороны безусловно высоко оценивает самоотверженность и героические усилия бойцов армянской армии на протяжении всей войны. Уверяем, что после полной стабилизации обстановки будет сделано все возможное для предоставления отпусков военнослужащим, принимавшим участие в боевых действиях.
Следует добавить, что в настоящее время ведется активная работа по реализации шагов, предусмотренных положениями трехстороннего заявления, предполагающих и территориальные решения, по изменению постоянных мест дислокации ряда воинских частей, по созданию на новом месте необходимой инфраструктуры, включая и жилые помещения для личного состава. Работы будут выполнены в кратчайшие сроки”.