Բացասական իրավական հետևանքներից զերծ մնալու համար կոչ ենք անում ցուցաբերել ողջախոհություն. Դատախազությունը՝ հանրահավաքի անցկացման մասին
Վերջին օրերին առանձին քաղաքական ուժեր և սոցիալական խմբեր զանգվածային լրատվության միջոցներով և սոցիալական ցանցերով հայտարարություններ են տարածել հավաքներ կազմակերպելու և անցկացնելու մասին։
Պարզաբանում ենք, որ «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» ՀՀ կառավարության 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի N 1586-Ն որոշման հավելվածի 8-րդ կետով Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հավաքների և գործադուլների կազմակերպումը, անցկացումը և դրանց մասնակցելը արգելվել է:
Պարզաբանվում է նաև, որ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքի 1825-րդ հոդվածի 10-րդ կետի համաձայն՝ ռազմական դրության ժամանակ գործադուլներ և հավաքներ կազմակերպելը, անցկացնելը և դրանց մասնակցելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկից մինչև յոթհարյուրապատիկի չափով:
Բացի այդ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3071-րդ հոդվածով մինչև 5 տարի ժամկետով ազատազրկման ձևով պատիժ է նախատեսվում ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում սահմանված միջոցառումները և ժամանակավոր սահմանափակումները խախտելու, այդ թվում՝ փաստորեն ռազմական դրության ժամանակ գործադուլներ և հավաքներ կազմակերպելու, անցկացնելու և դրանց մասնակցելու համար, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանքներ։
Հետևաբար, բացասական իրավական հետևանքներից զերծ մնալու համար կոչ ենք անում ցուցաբերել ողջախոհություն, չխախտել ռազմական դրության իրավական ռեժիմից բխող սահմանափակումները և զերծ մնալ դրա ընթացքում ուղղակիորեն արգելված՝ հավաքներ կազմակերպելուց, անցկացնելուց կամ մասնակցելուց։

Во избежание негативных правовых последствий, призываем проявить здравомыслие: Прокуратура – о проведении митинга
Прокуратура Армении распространила заявление, касающееся организации и проведении митингов. Прокуратура напоминает, что в стране объявлено военное положение, во время которого запрещены организация и проведение митингов, забастовок и участие в них.
«В последние дни определенные политические силы, социальные группы через СМИ, социальные сети распространяют объявления об организации и проведении митингов. Уточняем, что согласно 8 пункту приложения к Постановлению Правительства РА N 1586-Н от 27 сентября 2020 года “Об объявлении военного положения в Республике Армения” организация, проведение и участие в митингах, забастовках запрещены на всей территории Республики Армения.
Уточняем, что согласно пункту 10 статьи 182-5 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях, организация и проведение митингов, забастовок и участие в них во время военного положения влекут штраф в размере от четырехсот до семисот минимальных размеров оплаты труда.
Кроме того, статья 307-1 Уголовного кодекса Республики Армения за действия, совершаемые во время правового режима военного положения - нарушение временных ограничений, в том числе, собственно, забастовки, митинги, участие в них во время военного положения, повлекшие по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия, предусматривает лишение свободы сроком до 5 лет.
Следовательно, во избежание негативных правовых последствий, призываем проявить здравомыслие, не нарушать ограничения, вытекающие из правового режима военного положения, и воздерживаться от организации, проведения или участия в запрещенных собраниях», - говорится в заявлении прокуратуры.