Իրանի նախագահը գոհունակություն է հայտնել ԼՂ-ում պատերազմի դադարեցման հայտարարության ընդունման առնչությամբ
Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանին գոհունակություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի դադարեցման մասին հայտարարության ընդունման առթիվ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Իրանի նախագահի լրատվական ծառայությունը, Իրանի նախագահն այս մասին ասել է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովում:
«Լինելով ինչպես Հայաստանի Հանրապետության, այնպես էլ Ադրբեջանի Հանրապետության հարևանը և հաշվի առնելով տարածաշրջանի ժողովուրդների հետ մեր բազմաթիվ պատմական ընդհանրությունները ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն իր գոհունակությունն է հայտնում  Ռուսաստանի Դաշնության միջամտությամբ երկու երկրների ղեկավարների կայացրած որոշման առնչությամբ՝ վերջ դնել ռազմական հակամարտությանը և սկսել դիվանագիտական կարգավորման գործընթացը»,- նշել է Իրանի նախագահը:
Հասան Ռոհանին հույս ունի, որ երկու երկրները կկարողանան կարգավորել իրենց վեճերը խաղաղ և միջազգային իրավունքի շրջանակներում:
«Այդ նպատակով Իրանը ներկայացնում է հրադադարի հաստատման և խաղաղության հաստատման խաղաղ ծրագիր, ինչպես նաև ինտենսիվ բանակցություններ է վարում հակամարտող կողմերի և այլ շահագրգիռ երկրների հետ, և մենք ոչ մի ջանք չենք խնայի լարվածության և վեճերի ապաԷսկալացման և այդ տարածաշրջանում կայուն ու արդար անվտանգության, կայունության և խաղաղության հաստատման համար»,- եզրափակել է Հասան Ռոհանին:

Лидер Ирана выразил удовлетворение принятием заявления о прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе
Президент Исламской Республики Иран Хасан Рухани выразил удовлетворение принятием заявления о прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-службу президента Ирана, об этом президент Ирана заявил на саммите Шанхайской организации сотрудничества.
«Будучи соседом как Республики Армения, так и Азербайджана и учитывая многие наши исторические общности с народами региона, Исламская Республика Иран выражает свое удовлетворение решением двух лидеров прекратить военный конфликт и начать процесс дипломатического урегулирования». - отметил президент Ирана.
Хасан Рухани надеется, что две страны смогут разрешить свои споры мирно и в рамках международного права.
«С этой целью Иран представляет программу мирного прекращения огня, а также ведет интенсивные переговоры с конфликтующими сторонами и другими заинтересованными странами. Мы не пожалеем усилий для деэскалации напряженности, установления прочной и справедливой безопасности, стабильности и мира в регионе», - заключил Хасан Рухани.