Ավելի քան 35 մլն. եվրոյի դրամաշնորհ ԵՄ-ից՝ ուղղված Հայաստանում ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի հետևանքների չեզոքացմանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր Եվրոպական միությունը հայտնել է Հայաստանի կառավարությանը ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի արձագանքմանը աջակցելու նպատակով Հայաստանին 35.6 միլիոն եվրո դրամաշնորհ հատկացնելու մասին։ ԵՄ որոշումը առանձին ոլորտներում, ինչպես նաև մակրոտնտեսական կայունության, պետական ֆինանսական կառավարման և պետական բյուջեի թափանցիկության բարեփոխումների իրականացման առաջընթացի դրական գնահատանքի արդյունք է: Այդ մասին նշված է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Այն հանդիսանում է նախորդ տարվա ապրիլին հայտարարված ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք 92 մլն եվրո օժանդակության փաթեթի բաղկացուցիչ մասը, որը ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու նպատակով վերաբաշխվել և համալրվել է նոր ֆոնդերով՝ ուղղված մեղմելու համաճարակի՝ հայ ժողովրդի վրա ունեցած հետևանքները:
Կատարելով ֆինանսական ուղղակի ներդրում՝ ընդգծում և աջակցում ենք ՀՀ կառավարության գովելի ջանքերը՝ ուղղված աշխատատեղերի պահպանմանը, ՓՄՁ-ներին աջակցությանը, ինչպես նաև ՔՈՎԻԴ-19 համավարակից առավել տուժած անձանց համար առողջապահական և սոցիալական հիմնարար ծառայությունների ապահովմանը: Այսօր հայտարարված աջակցությունը տրամադրվում է ի լրումն ՔՀԿ-ների և եվրոպական ֆինանսական հաստատությունների միջոցով տրամադրվող աջակցության այլ գործիքներին՝ ուղղված խոցելի տնային տնտեսություններին և տնտեսավարողներին օժանդակությանը:
«Այսօր, երբ աշխարհն առերեսվում է ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի հետևանքով ստեղծված բազմաշերտ ճգնաժամին, մենք բարձր ենք գնահատում ԵՄ աջակցությունն՝ ուղղած Հայաստանում համաճարակի սոցիալ-տնտեսական հետևանքների հակազդմանը: Այս պատեհաժամ հատկացումը Եվրամիության հետ մեր արդյունավետ համագործակցության դրսևորումն է, և ես համոզված եմ, որ մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ կբարձրացնենք ՔՈՎԻԴ-19 ճգնաժամի նկատմամբ Հայաստանի դիմակայունությունը», նշել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«Այս ուղղակի բյուջետային աջակցության հատկացումը Հայաստանում ՔՈՎԻԴ -19-ի դեմ պայքարի ուղղությամբ ԵՄ-ի և իր քաղաքացիների կուռ նվիրվածության ևս մեկ շոշափելի ապացույցն է: Եվրոպական միությունն ու իր անդամ պետությունները նպաստում են Հայաստանի առողջապահական համակարգի ամրապնդմանը և ՔՈՎԻԴ-19-ի հետևանքով առաջացած հրատապ հումանիտար և տնտեսական հետևանքների հակազդմանը: Մենք կիսում ենք մարտահրավերը և միայն միասնաբար կկարողանանք հասնել հաջողության»,- նշել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Ն.Գ․ Անդրեա Վիկտորինը։
ԵՄ-ի արձագանքը բխում է «Team Europe» մոտեցումից, որի նպատակն է փրկել կյանքեր` այս համաճարակի դիմակայմանն ուղղված արագ և նպատակային աջակցություն ցուցաբերելով մեր գործընկերներին։ Այն համատեղում է ԵՄ-ի, նրա անդամ պետությունների և եվրոպական ֆինանսական հաստատությունների ռեսուրսները` աջակցելու գործընկեր երկրներին, ինչպես նաև արձագանքելու նրանց կարճաժամկետ կարիքներին և հասարակության ու տնտեսության վրա երկարաժամկետ կառուցվածքային ազդեցություններին:

ЕС на ликвидацию последствий COVID-19 выделит Армении грант в размере более 35 млн евро
Поддержи А1+!Европейский союз (ЕС) объявил о выделении Армении гранта в размере 35,6 млн евро для ликвидации последствий COVID-19. Офис делегации ЕС сообщает, что решение принято в результате положительной оценки прогресса в проведении реформ в определенных сферах, таких как макроэкономическая стабильность, управление государственными финансами, прозрачность государственного бюджета.
Это часть пакета помощи ЕС в размере 92 млн евро, объявленного для Армении в апреле прошлого года, который был перераспределен для оказания содействия Армении в борьбе с COVID-19, дополнена новыми фондами для смягчения последствий эпидемии для армянского народа.
“Делая непосредственный финансовый вклад, мы подчеркиваем и поддерживаем похвальные усилия правительства Республики Армения, направленные на сохранение рабочих мест, поддержку малого и среднего бизнеса, а также на предоставление базовых медицинских и социальных услуг тем, кто больше всего пострадал от эпидемии COVID-19. Объявленная сегодня помощь является дополнением к другим инструментам содействия, предоставляемого через европейские финансовые институты наиболее уязвимым хозяйствам и предприятиям”.
“Эта прямая бюджетная поддержка является ощутимым доказательством твердой приверженности ЕС и его граждан борьбе с COVID-19 в Армении. Европейский Союз и его государства-члены вносят свой вклад в укрепление системы здравоохранения Армении в ответ на неотложные гуманитарные и экономические последствия COVID-19. Мы разделяем этот вызов. Лишь вместе мы сможем добиться успеха”, - заявила глава делегации ЕС в Армении Андреа Викторин.
“Сегодня, когда мир столкнулся с многоуровневым кризисом, вызванным пандемией COVID-19, мы ценим содействие ЕС в деле ликвидации социально-экономических последствий эпидемии в Армении. Это своевременное выделение средств является демонстрацией нашего эффективного сотрудничества с Европейским союзом. Я убежден, что благодаря нашим совместным усилиям мы повысим устойчивость Армении перед кризисом COVID-19”, - отметил вице-премьер Мгер Григорян.
Эти меры ЕС исходят из подхода “Европейская команда”, который направлен на спасение жизней путем оказания быстрой и адресной поддержки партнерам в борьбе с этой эпидемией. Он объединяет ресурсы ЕС, его государств-членов и европейских финансовых институтов для оказания содействия странам-партнерам, а также для реагирования на их краткосрочные потребности и долгосрочные структурные воздействия на общество и экономику.