ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանից պահանջել է մինչև նոյեմբերի 13-ը տեղեկություն տրամադրել ևս 6 հայ ռազմագերիների մասին
27.09.2020թ. վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված ևս վեց զինվորական ծառայողի իրավունքների պաշտպանության գործ է ներկայացվել Եվրոպական դատարան։
Գերության մեջ հայտնված անձինք են՝ Սամվել Կնազյանը, Սամվել Քաստակցյանը, Հովսեփ Սահակյանը, Վահե Աբրահամյանը, Գեղամ Էլբակյանը և Նորիկ Առաքելյանը:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցներով տարածված տեսանյութերի հիման վրա նշված անձինք նույնականացվել են կամ գերեվարվելու փաստը հաստատվել է նրանց հեռախոսներից ընտանիքի անդամներին կատարած զանգերի կամ հաղորդագրությունների միջոցով:
Հայ գերիների ընտանիքի անդամների անունից դիմումներ են ներկայացվել Եվրոպական դատարան՝ կյանքի և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու իրավունքները պաշտպանելու մասին հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար ժամկետ է սահմանել մինչև 13.11.2020թ:

ЕСПЧ потребовал от Азербайджана до 13-го ноября предоставить информацию еще о 6 армянских военнопленных
Поддержи А1+!Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) потребовал от правительства Азербайджана документально подтвержденную информацию о местонахождении, условиях содержания и медицинском обеспечении Самвела Кназяна, Самвела Кастакцяна, Овсепа Саакяна, Ваге Абрамяна, Гегама Элбакяна и Норика Аракеляна – с установлением сроков.
От своего и от имени адвоката Сирануш Саакян заявил правозащитник Артак Зейналян на своей странице в Facebook.
Зейналян сообщил, что в Европейский суд было подано дело о защите прав шести военнослужащих, захваченных в плен в ходе широкомасштабной войны, которую рано утром 27 сентября этого года Азербайджан развязал против Арцаха. Речь идет об оказавшихся в плену лицах, это - Самвел Кназян, Самвел Кастакцян, Овсеп Саакян, Ваге Абрамян, Гегам Элбакян и Норик Аракелян.
Указанные лица были идентифицированы или факт пленения был подтвержден посредством звонков или сообщений членам их семей с их телефонов на основании видеоматериалов, распространенных азербайджанскими СМИ.
«От имени членов семей армянских пленных были поданы ходатайства в Европейский суд с требованием принятия срочных мер для защиты права на жизнь с исключением бесчеловечного обращения. Европейский суд потребовал от правительства Азербайджана документально подтвержденную информацию об их местонахождении, условиях содержания и медицинской помощи. Для предоставления необходимой информации Суд установил крайний срок - 13 ноября 2020 года», - сообщил Зейналян.