Ոչ ոք պատրանք չպետք է ունենա, որ որեւէ հարց կարող է լուծվել ուժի միջոցով. Արմեն Սարգսյանը՝ La Libre Belgique-ին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հարցազրույց է տվել բելգիական հեղինակավոր La Libre Belgique պարբերականի հատուկ թղթակից Քրիստոֆ Լամֆալյուսիին:
Ստորև թարգմանաբար ներկայացվում են հեղինակի նախաբանն ու հարցազրույցը.
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը երկար ճանապարհ է անցել որպես վարչապետ (1996-1997) և հատկապես որպես Լոնդոնում Հայաստանի դեսպան (1998-2018): Դրա հետ մեկտեղ՝ նա կարևոր դեր է ունեցել բիզնեսի ասպարեզում՝ լինելով միջազգային բազմաթիվ ընկերությունների խորհրդատու, որպիսիք են, մասնավորապես, Alcatel-ը, Bank of America-ն, Merril Lynch-ը և այլք։
La Libre Belgique-ը նախագահի հետ հանդիպել է Երևանում:
La Libre Belgique- Պարոն նախագահ, մենք գալիս ենք Երևանի զինվորական գերեզմանոցից, ուր տեսանք տասնյակ դագաղներ: Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այս ողբերգությանը:
- Ամեն օր մենք կորցնում ենք կյանքեր, երիտասարդներ, որ չեն դառնալու հայր, արտիստ, գիտնական... Սա վիթխարի ողբերգություն է: Այդ կյանքերը կորսվեցին, մինչդեռ խաղաղ լուծման ուղի կար՝ մշակված Մինսկի խմբի կողմից, որ միավորում է Միացյալ Նահանգներին, Ֆրանսիային և Ռուսաստանին: Դժբախտաբար, Ադրբեջանը որոշեց լքել բանակցությունների սեղանը և դիմել ռազմական ուղուն:
La Libre Belgique- Ադրբեջանն ուզում է վերականգնել իր տարածքային ամբողջականությունը...
- Ղարաբաղն իր բնակիչների պատմական հայրենիքն է: Այդ մարդիկ այնտեղ էին հազարամյակներ ի վեր: Նրանք այնտեղ 301թ. քրիստոնեություն ընդունեցին: Նրանք ապրում էին այնտեղ, իրենց լեռներում, երբ 11-րդ դարում թուրք-սելջուկները եկան Կենտրոնական Ասիայից: Նրանք տեսել են մոնղոլներին, Լենկթեմուրին, մաս են կազմել Պարսկաստանին, հետո՝ Ռուսական կայսրություններին, բայց ոչ երբեք՝ Ադրբեջանին:
Խնդիրն սկսվեց Խորհրդային Միության ստեղծման ժամանակ, երբ ընկեր Ստալինը Նախիջևանն ու Արցախը տվեց (Ադրբեջանին): Եթե հասնենք մինչև 20-րդ դարի սկիզբը, այդ ժամանակ Արցախում ապրում էին 350 հազարից 360 հազար բնակիչ, ճնշող մեծամասնությամբ՝ 95 տոկոս, հայեր: Այդ ժամանակ Շուշին մեծ քաղաք էր, 60 հազար բնակչով՝ մեծամասամբ հայեր: Այն փոքր էր Թբիլիսիից, բայց մեծ էր Երևանից: Խորհրդային տարիներին Ղարաբաղն ինքնավար մարզ էր Ադրբեջանի կազմում: Լեռնային Ղարաբաղն աշխարհի ամենամեծ ինքնավարության աստիճանն ուներ, քանի որ դրա երաշխավորը Խորհրդային Միությունն էր: Այն տևեց 70 տարի: Չնայած դրան, այնտեղից 200 հազարից ավելի մարդիկ հեռացան: Ինչո՞ւ: Որովհետև հայկական դպրոցներ չկային, որովհետև երիտասարդներն աշխատանք չէին գտնում: Դա քիչ թե շատ խաղաղ էթնիկ զտում էր:
Երբ խորհրդային կայսրությունը փլուզվեց, մարդիկ ցանկացան կրկին ապրել այնպես, ինչպես ապրել էին հազարավոր տարիներ ի վեր: Բաքվի պատասխանը ջարդերն էին: Ինչպե՞ս կարող ես ապրել մարդկանց հետ, որոնք քեզ վռնդում են: Ոչ մի վստահություն չկա: Նրանք (Ադրբեջանը) ասում են, թե ազատագրելու են Ղարաբաղը, բայց ումի՞ց:
La Libre Belgique- Ո՞վ է սկսել այս պատերազմը: Ադրբեջանը պնդում է, թե ինքը հակահարված է տվել հայկական հարձակմանը:
- Պատասխանը տրամաբանությունն է. Արցախի համար ի՞նչ իմաստ ուներ պատերազմ սկսել: 1994թ. ստորագրված զինադադարից հետո գոյություն ուներ հնարավորինս լավագույն բանակցությունների սեղանը: Հայերը վերականգնեցին Շուշիի մզկիթը, կառուցեցին դպրոցներ, մանկապարտեզներ, հիվանդանոցներ՝ հույս ունենալով, թե բանակցությունները կհանգեցնեն նորմալ կյանքի:
La Libre Belgique- Ի՞նչ դեր է խաղում Թուրքիան:
- Բացարձակապես բացասական: Եթե Թուրքիան չխառնվեր, Լեռնային Ղարաբաղը և Ադրբեջանը հավանաբար կհամաձայնեին զինադադարի: Թուրքիան շատ ավելի լայն օրակարգ ունի՝ Սիրիայում, Իրաքում, Լիբիայում, Եգիպտոսում, Արևելյան Միջերկրականում: Նա ամենուր անկայունություն է ստեղծում և այդ անելով խախտում ստատուս-քվոն, որ իր դերն ավելի կարևորի:
Հիմնական թիրախը Եվրոպան է: Թուրքիան շատ խաղաքարտեր ունի: Դրանցից մեկն էներգետիկան է: Թուրքիան էներգիա գնող երկիր էր: Հիմա նրանք ուզում են սեփականը՝ իրենց իսկ հսկողության տակ: Եվ երբ Կասպից ծովի գազն ու նավթը պետք է ուղղվեն դեպի Եվրոպա, դա կլինի տրանսանատոլիական (TANAP), հետո՝ տրանսադրիատիկ (TAP) գազատարներով: Թուրքիան ուզում է վերահսկել Կասպից ծովից և Կենտրոնական Ասիայից եկող էներգահոսքը: Կենտրոնական Ասիայի երկրները, ինչպես նաև Հարավային Եվրոպան կախված կլինեն նրանից:
Մյուս խաղաթուղթը փախստականներն են: Դուք չորս միլիոն փախստական ունեք ձեր սահմաններին, և Թուրքիան դրանով առևտուր է անելու ձեզ հետ: Դուք արդեն 6 մլրդ եվրո եք վճարել, չէ՞:
Երրորդ խաղաթուղթը ահաբեկիչներն են լինելու: Ո՞վ է ձեզ ասում, որ նրանք (որոնք Ադրբեջանում են-խմբ.) չեն կարող մի այլ օդանավ նստել ու գնալ Եվրոպա: Դա մարդկանց ծայրահեղության մղելու մի այլ միջոց է: Լիբիայում Թուրքիան նույն օրակարգն ունի. վերահսկել էներգահոսքերը և վերահսկել աֆրիկյան ներգաղթի դռները դեպի Եվրոպա:
Եվրոպան չի հասկանում, որ Թուրքիայի ներկա ղեկավարությունն ունի բոլորովին այլ օրակարգ: Նա չի ուզում ԵՄ-ի հետ արժեքներ կիսել, օրինակ՝ հանդուրժողականություն: Այդ մարդիկ անհանդուրժող են: Ես խոսում եմ առաջնորդների մասին, ոչ թե թուրք ժողովրդի: 2007թ. հայտնի հայ լրագրող Հրանտ Դինքն սպանվեց Ստամբուլում... Հարյուր հազարավոր թուրքեր ասում էին, որ իրենք Հրանտ Դինք են:
La Libre Belgique- Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խնդրել է Ռուսաստանի աջակցությունը Հայաստանի անվտանգությունը երաշխավորելու համար: Ի՞նչ դեր կարող է խաղալ Ռուսաստանը:
- Ռուսաստանը կարևոր դեր է խաղում տարածաշրջանում: Նա Մինսկի խմբի անդամ է և լավ հարաբերություններ ունի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ: Նա, ի հակադրություն Թուրքիայի, կարող է միջնորդ լինել: Բայց Ռուսաստանը նաև հասկանում է, որ Թուրքիան իր դերն ունի խաղալու: Եթե Թուրքիան օգտագործի իր ազդեցությունը և ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա, հնարավոր կլինի հրադադար հաստատել:
La Libre Belgique- Պատերազմի ներկա փուլում դեռ հնարավո՞ր է բանակցել:
- Եթե Հայաստանը չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը, դրա համար կա միայն մեկ բացատրություն. Հայաստանը դեռևս լույս տեսնում է այս սարսափելի թունելի վերջում: Եթե նույնիսկ հայերը դուրս մղվեն Արցախից, դա չի նշանակում, թե վերջնական լուծում կլինի: Առաջին, որովհետև նրանք պատմության ընթացքում մարտնչել են բոլորի դեմ: Երկրորդ, վերջնական լուծում չի կարող լինել, մինչև որ կողմերը չնստեն սեղանի շուրջ խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելու համար և իրար ձեռք չսեղմեն:
Մի օրինակ, Թուրքիան Ցեղասպանության ժամանակ կոտորեց 1,5 մլն հայ: Կարծո՞ւմ եք՝ մարդիկ մոռացե՞լ են դա: Երրորդ և չորրորդ սերունդները դեռ հիշում են, և այսօր նրանք կամավորական են դառնում Արցախում կռվելու, Թուրքիայի դեմ կռվելու համար: Եթե Թուրքիան շարունակում է ժխտել դա, կարծո՞ւմ եք, որ երկու ազգերը պատրաստ կլինեն բանակցել։ Ոչ: Դուք մարդկանց կարող եք դուրս քշել, բայց հիշողությունը կհարատևի մի սերնդից մյուսը:
La Libre Belgique- Փոխզիջումների մասով, կարծո՞ւմ եք, որ պետք է քննարկումներ լինեն Ղարաբաղի շուրջ «անվտանգության գոտու» վերաբերյալ:
- Պե՞տք է լինեն կապույտ սաղավարտներ, անվտանգության գոտիներ: Դա հակամարտությունները լուծելու դասական եղանակ է: Սակայն առաջին բանը, որ պետք է արվի, հրադադարն է: Երկու ճամբարներում էլ մահեր կան, և դա մեզ ոչ մի տեղ չի տանում: Վերջնական ռազմական լուծում գոյություն չունի: Կլինեն ժամանակավոր հաղթանակներ, սակայն պատերազմը շարունակվելու է: Կարևորը վստահությունը վերահաստատելն է:
La Libre Belgique- Դուք կարո՞ղ եք վստահել նախագահ Ալիևին:
- Փոխվստահությունը կարող է ձեռք բերվել բանակցությունների ընթացքում: Ես Մինսկի խմբում բանակցող չեմ: Այդ դերը վերապահված է վարչապետին և արտաքին գործերի նախարարին, բայց ես հույս ունեմ, որ երբ նրանք վերադառնան սեղանի շուրջ, կկարողանան միջազգային հանրության աջակցությամբ վերականգնել փոխվստահությունը և հասնել վերջնական լուծման:

Ни у кого не должно быть иллюзий, что любой вопрос можно решить силой: Армен Саркисян - La Libre Belgique
Президент Республики Армения Армен Саркисян дал интервью специальному корреспонденту авторитетного бельгийского журнала La Libre Belgique Кристофу Лампалюзи.
Об этом сообщает Управление по связям с общественностью аппарата президента РА.
Президент Армении Армен Саркисян прошел долгий путь: еще  на посту премьер-министра (1996-1997), и особенно в качестве посла Армении в Лондоне (1998-2018). В то же время он играл ключевую роль в бизнес-секторе, будучи консультантом многих международных компаний, таких как Alcatel, Bank of America, Merril Lynch и других. La Libre Belgique встретился с президентом в Ереване.
La Libre Belgique - Господин президент, мы идем с Ереванского воинского кладбища, где видели десятки гробов. Как Вы относитесь к этой трагедии?
- Каждый день мы теряем жизни, это молодые люди, которые уже не станут отцами, художниками, учеными ... Это огромная трагедия. Эти жизни потеряны, а между тем, мирное решение было возможно - Минская группа, объединяющая Соединенные Штаты, Францию и Россию, разработала мирное решение. К сожалению, Азербайджан решил покинуть  стол переговоров и прибегнуть к военным средствам.
La Libre Belgique - Азербайджан хочет восстановить свою территориальную целостность ...
- Карабах - историческая родина его жителей. Эти люди были там тысячелетиями. Они там приняли христианство - в 301 году.   Они жили там, в своих горах, когда в 11 веке турки-сельджуки пришли из Центральной Азии. Они видели  монголов, нашествие Тимура, были частью Персии, затем Российской империи, но никогда - Азербайджана.
Проблема началась со времен создания Советского Союза, когда товарищ Сталин отдал (Азербайджану) Нахиджеван  и Арцах. Если вернуться к началу 20 века, то в Арцахе было от 350 до 360 тысяч жителей, из которых подавляющее большинство - 95%,  составляли армяне. В то время Шуши был большим городом с 60-тысячным населением, в основном армяне. Он был меньше Тбилиси, но больше Еревана. В советские годы Карабах был автономной областью в составе Азербайджана. Нагорный Карабах имел самую высокую в мире степень автономии, поскольку она была гарантирована Советским Союзом. Это  длилось 70 лет. Несмотря на это, более 200 тысяч человек уехали. Почему? Потому что не было армянских школ, потому что молодые люди не могли найти работу. Это была в  той или иной  степени мирная этническая чистка.
Когда советская империя распалась, люди захотели снова жить так, как жили тысячами  лет. Ответом Баку стали массовые убийства. Как же можно жить с людьми, которые тебя изгоняют? Нет никакого доверия. Они (Азербайджан) говорят, что освободят Карабах. Но от кого?!
La Libre Belgique - Кто начал эту войну? Азербайджан утверждает, что он ответил на  нападение армян.
- Ответ – в простой логике: какой смысл был Арцаху развязывать войну? После подписания перемирия в 1994 г. был самый лучший способ - стол   переговоров. Армяне восстановили мечеть Шуши, построили школы, детские сады и больницы, надеясь, что переговоры приведут к нормальной жизни.
La Libre Belgique - Какую роль играет Турция?
- Абсолютно негативную. Если бы Турция не вмешалась, Нагорный Карабах и Азербайджан, вероятно, пришли бы к прекращению огня. У Турции гораздо более широкая повестка: Сирия, Ирак, Ливия, Египет, восточное Средиземноморье. Она повсюду создает нестабильность, тем самым нарушая статус-кво, и все для  того,  чтобы укрепить свою роль. Основная ее цель - Европа. В руках у Турции много игральных карт. Одна из них - энергетика. Турция была страной-покупателем энергии. Теперь они хотят иметь  свое собственное, под собственным контролем. И когда газ и нефть из Каспийского моря пойдут  в Европу, это будет через Трансанатолийский (TANAP), а затем Трансадриатический (TAP) трубопроводы. Турция хочет контролировать поток энергоресурсов из Каспийского моря и Центральной Азии. От нее будут зависеть страны Центральной Азии, а также Южной Европы.
Другая карта - это беженцы. У вас четыре миллиона беженцев на ваших границах, Турция будет торговаться с вами. Вы уже заплатили 6 миллиардов евро?
Третья карта - террористы. Кто вам сказал, что они (находящиеся в Азербайджане – ред.) не могут сесть в другой самолет и улететь в Европу? Это еще один способ довести людей до крайности. У Турции такая же повестка дня в Ливии:  контролировать энергопотоки и контролировать ворота африканской иммиграции в Европу.
Европа не понимает, что у нынешнего турецкого руководства совершенно иная повестка дня. Оно не хочет разделять ценности  ЕС, например такие, как терпимость. Эти люди нетерпимы. Я говорю о лидерах, а не о турецком народе. В 2007 г. В Стамбуле был убит известный армянский журналист Грант Динк ... Так сотни тысяч турок назвали себя Грантом Динком.
La Libre Belgique - Премьер-министр Армении Никол Пашинян попросил поддержки России в обеспечении безопасности Армении. Какую роль может сыграть Россия?
- Россия играет важную роль в регионе. Она является членом Минской группы и имеет хорошие отношения как с Арменией, так и с Азербайджаном. Она, в отличие от Турции, может быть посредником. Но Россия также понимает, что Турция свою роль должна сыграть. Если Турция воспользуется своим влиянием для давления на Азербайджан, можно будет установить режим прекращения огня.
La Libre Belgique: Возможны ли переговоры на данном этапе войны?
- Если Армения не признаёт независимость Нагорно-Карабахской Республики, этому есть только одно объяснение. Армения еще видит свет в конце этого ужасного туннеля. Даже если армяне будут изгнаны из Арцаха, это еще не значит, что будет окончательное решение. Во-первых, потому, что на протяжении всей истории они  боролись против всех. Во-вторых, не может быть окончательного решения, пока стороны не сядут за стол, чтобы подписать мирное соглашение и не пожать друг другу руки.
Вот один пример: во время Геноцида Турция уничтожила 1,5 миллиона армян. Вы думаете, люди об этом забыли?! Третье и четвертое поколения еще помнят, и сегодня они идут  добровольцами воевать в Арцахе, воевать против Турции. Если Турция продолжает отрицать это, как вы думаете, будут ли эти две страны готовы к переговорам? Нет. Вы можете изгнать людей, но память будет передаваться из поколения в поколение.
La Libre Belgique: Что касается компромиссов, как Вы думаете, следует   обсуждать «зону безопасности» вокруг Карабаха?
- А голубые каски, зоны безопасности должны быть? Это же классический способ разрешения конфликтов. Но первое, что нужно сделать - это прекратить огонь. В обоих лагерях есть смерти, и это ведет нас в никуда. Нет окончательного военного решения. Будут временные победы, но война будет продолжаться. Главное  - восстановить доверие.
La Libre Belgique: Можете ли Вы доверять президенту Алиеву?
- Взаимного доверия можно достичь в ходе переговоров. Я не переговорщик в  Минской группе. Эта роль отведена премьер-министру и министру иностранных дел, но я надеюсь, что когда они вернутся за стол переговоров, то  при поддержке международного сообщества смогут восстановить взаимное доверие и прийти к окончательному решению.