Արցախի ԱԳ նախարարը հանդիպել է Կանադայից և Իսլանդիայից հասարակական քաղաքական գործիչների հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆոյեմբերի 2-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է «Մեկ ազատ աշխարհ» (“One Free World”) միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության ղեկավար Մաջեդ Էլ Շաֆիի և Իսլանդիայի խորհրդարանի անդամ, Կենտրոնական կուսակցության անդամ Բիրգիր Թորարինսոնի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը՝ նշելով, որ Արցախի դեմ ագրեսիան շարունակվում է սեպտեմբերի 27-ից Թուրքիայի և նրա կողմից Մերձավոր Արևելքից հակամարտության գոտի տեղափոխված միջազգային ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ:
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ ներկայիս զինված հարձակումը վերջին 30 տարիների ընթացքում Արցախի Հանրապետության դեմ թվով երրորդ ագրեսիայի ակտն է, որը Արցախի խաղաղ բնակչության բնաջնջմանն ուղղված Ադրբեջանի պետական քաղաքականության մի մասն է կազմում: Նախարարը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը դիմում են պատերազմի վարման արգելված մեթոդների և միջոցների. նրանք դիտավորյալ սպանում են ռազմագերիներին և գերեվարված քաղաքացիական բնակիչներին, կիրառում են արգելված զինատեսակներ, այդ թվում՝ կասետային և ֆոսֆորային զինամթերք, և կանխամտածված հարձակում են գործում Արցախի խաղաղ բնակիչների և քաղաքացիական օբյեկտների վրա:
Արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ 1991-1994թթ. և 2016թ. ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերը նույնպես դիմել են պատերազմի վարման նման մեթոդների: Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված հանցագործությունների անպատժելիությունը հանգեցրել է դրանց ծավալների և դաժանության աստիճանի աճին, քանի որ ադրբեջանական կողմի մոտ այն համոզմունքն է առաջացրել, որ նրան հետագայում ևս կհաջողվի խուսափել իրագործված բռնության ակտերի համար պատասխանատվությունից:
Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը շեշտել է, որ վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի կոլեկտիվ և անհատական իրավունքների համակարգված և լայնամասշտաբ խախտումները և ռազմական հանցագործությունները ոչ այլ ինչ են, քան Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրագործված մարդկության դեմ հանցագործություն:
Այս կապակցությամբ, Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է, որ ստեղծված իրավիճակից ամենաօպտիմալ և արդյունավետ ելքը Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն է, ինչը՝ Ադրբեջանի և նրա ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ կոլեկտիվ և անհատական պատժամիջոցների հետ զուգորդմամբ, կցուցադրի միջազգային հանրության վճռականությունը՝ թույլ չտալու մարդկության դեմ հանցագործությունների իրագործումը:

Министр ИД Арцаха встретился с общественно-политическими деятелями из Канады и Исландии
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян 2 ноября встретился с руководителем международной правозащитной организации «Единый свободный мир» (One Free World) Маджедом Эль Шафи и членом парламента Исландии, членом Центральной партии Биргиром Тораринсоном.
В ходе встречи глава МИД Арцаха представил ситуацию, которая сложилась в республике в результате вооруженной агрессии Азербайджана, продолжающейся с 27 сентября при непосредственном участии Турции и переброшенных ею в зону конфликта международных террористов из Ближнего Востока.
Масис Маилян отметил, что нынешнее вооруженное нападение является третьим по счету актом агрессии против Республики Арцах за последние 30 лет и составляет часть государственной политики Азербайджана по истреблению ее гражданского населения. Министр, в частности, особо подчеркнул, что азербайджанские вооруженные силы прибегают к запрещённым методам и средствам ведения боевых действий: совершают умышленные убийства военнопленных и захваченных гражданских лиц, применяют запрещённые виды вооружений, в том числе кассетные и фосфорные боеприпасы, подвергают преднамеренным нападениям мирное население и гражданские объекты.
Министр иностранных дел напомнил, что в ходе вооруженной агрессии Азербайджана против Арцаха в 1991-1994 годах и в апреле 2016 года азербайджанские вооруженные силы также прибегали к аналогичным методам ведения боевых действий. По его словам, безнаказанность преступлений азербайджанских военнослужащих привела к разрастанию их масштабов и степени жестокости, так как породила у азербайджанской стороны уверенность в том, что и в дальнейшем ей удастся избежать ответственности за совершенные акты насилия.
Глава МИД Арцаха отметил, что совершаемые Азербайджаном за последние три десятилетия систематические и широкомасштабные нарушения коллективных и индивидуальных прав народа Арцаха и военные преступления являются не чем иным, как преступлением против человечности в отношении мирного населения Арцаха.
В этой связи Масис Маилян подчеркнул, что наиболее оптимальным и действенным выходом из сложившейся ситуации является международное признание Республики Арцах, что вкупе с коллективными и индивидуальными санкциями в отношении Азербайджана и его военно-политического руководства продемонстрируют решимость международного сообщества не допускать совершения преступлений против человечности.