Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդիպել է բելգիացի պատգամավոր Ժորժ Դալմանի հետ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը Բելգիայի Դաշնային խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Ժորժ Դալմանի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը:
Արտակ Բեգլարյանը մանրամասն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերի և օբյեկտների դիտավորյալ և չտարբերակված թիրախավորման հետևանքներին, ինչպես նաև հայ ռազմագերիների և զոհված զինծառայողների մարմինների նկատմամբ Ադրբեջանի անմարդկային վերաբերմունքի դրսևորման դեպքերին, որոնք ամփոփված են Պաշտպանի կողմից հրապարակված զեկույցներում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ չնայած տեղում զգալի աշխատանք է տարվում հումանիտար աղետի վերաբերյալ փաստերի հավաքագրման ուղղությամբ, այնուամենայնիվ, շատ կարևոր է միջազգային գործընկերների, խորհրդարանական կառույցների և իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայությունը տեղում փաստահավաք առաքելություն իրականացնելու համար:

Защитник прав человека Арцаха встретился с депутатом бельгийского парламента Жоржем Далманом
Поддержи А1+!Защитник прав человека Артак Бегларян представил гуманитарную ситуацию в Арцахе в связи с агрессией Азербайджана во время встречи с депутатом Палаты представителей федерального парламента Бельгии Жоржем Далманом.
Артак Бегларян подробно рассказал о последствиях преднамеренного неизбирательного обстрела Азербайджаном гражданских поселений в Арцахе, а также о случаях бесчеловечного обращения с армянскими военнопленными и телами убитых военнослужащих, которые отображены в отчетах, опубликованных омбудсменом.
Защитник прав человека отметил, что, хотя на местах проводится значительная работа по сбору доказательств гуманитарной катастрофы, присутствие международных партнеров, парламентских органов и правозащитных организаций очень важно для проведения миссии по установлению и закреплению фактов на местах.