Հայաստանի ՄԻՊ-ը Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանն է ներկայացրել ադրբեջանական դաժանությունները կոնկրետ օրինակներով (տեսանյութ)
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր հանդիպել է Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակության հետ, որի կազմում են եղել գործող և նախկին պատգամավորներ, լրագրողներ։
Արման Թաթոյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող գործողությունները, որոնք ուղղված են խաղաղ բնակիչների և ռազմական նշանակություն չունեցող ենթակառուցվածքների դեմ։ Նա նշել է, որ Հայաստանի բնակչության շրջանում կա 2 սպանված և 2 վիրավոր, ինչպես նաև առկա են վնասված տներ։ Ըստ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի տվյալների՝ Արցախում կա առնվազն 39 սպանված և 120 վիրավոր:
«Խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելն ու նրանց նկատմամբ արգելված զինատեսակներ կիրառելը, վարձկան ահաբեկիչների ներգրավումը, հայ գերիների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի անմարդկային վերաբերմունքը և հայատյացությունը վկայում են, որ խնդիր է դրված Արցախում իրականացնել էթնիկ զտում ահաբեկչական մեթոդներով»,- նշել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ ներկայացնելով խոսքերը հավաստող կոնկրետ ապացույցներ։
Արման Թաթոյանն անդրադարձել է նաև մասնագիտական գործունեություն իրականացնող լրագրողների թիրախավորմանն Արցախում՝ ադրբեջանական կողմի այս գործելաոճը որակելով որպես հանցանք խոսքի ազատության դեմ և միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը հորդորել է անձամբ այցելել Արցախ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի, քաղաքացիական հասարակության հետ հանդիպելու, տեղում ադրբեջանական զինված ուժերի ավերվածություններն ու վայրագություններն արձանագրելու համար:

Омбудсмен Армении представил депутатам Франции конкретные примеры зверств Азербайджана (видео)
Омбудсмен Армении Арман Татоян 27 октября встретился с парламентской делегацией Франции, в составе которой действующие и бывшие депутаты и журналисты. Омбудсмен Армении Арман Татоян представил членам делегации действия Азербайджана в отношении суверенной территории Армении, направленные против мирных жителей и инфраструктур, не имеющих военного значения. Он отметил, что среди мирного населения Армении есть 2 убитых и 2 раненых, также поврежденные дома. По данным омбудсмена Арцаха, в Арцахе есть 39 убитых и 120 раненых.
“Удары по мирному населению и применение запрещенного оружия, вовлечение наемных террористов, бесчеловечное отношение азербайджанских вооруженных сил к армянским пленным и армянофобия свидетельствуют о том, что поставлена задача террористическими методами осуществить в Арцахе этническую чистку”, - отметил омбудсмен, представив конкретные доказательства, подтверждающие эти слова.
Арман Татоян коснулся также ударов по журналистам, осуществляющим свою профессиональную деятельность в Арцахе, охарактеризовав это поведение азербайджанской стороны как преступление против свободы слова и грубое нарушение международного права.
Омбудсмен призвал парламентскую делегацию Франции лично посетить Арцах для встречи с омбудсменом Арцаха, с представителями гражданского общества и для фиксации на месте разрушений и зверств азербайджанских вооруженных сил.