Ադրբեջանը բնակիչների այգիներում տեղակայել է հրետանային համակարգեր՝ ստելով, թե զորավարժության համար են. մանրամասներ
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և դրա ընթացքում միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ, խաղաղության և մարդկության անվտանգության դեմ ծանր հանցագործություններ կատարելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ դեռևս սույն թվականի օգոստոսի սկզբից Թուրքիայի զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների մեծաքանակ զինծառայողներ, գտնվելով Ադրբեջանի զինված ուժերում, զանգվածաբար մարտական պատրաստության դասընթացներ են անցկացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների հետ:
Դասընթացներն անցկացվել են հատկապես լեռնային պայմաններում մարտական գործողություններ իրականացնելու հմտությունների և պատրաստվածության ձեռբերման նպատակով: Ընդ որում, անցկացվող վարժանքների, դասընթացների ընթացքում Թուրքիայի զինված ուժերի ծառայողները փոխանցել են, որ առաջիկայում հարձակում պետք է իրականացվի Արցախի մարտական դիրքերի վրա:
Սեպտեմբերի 3-ից սկսած՝ ընդհանուր զորահավաքով զորակոչվել է ադրբեջանական պահեստազորը՝ հանրությանն ապատեղեկացնելով, թե զորակոչն իրականացվում է մեկշաբաթյա զորավարժություններ անցկացնելու նպատակով, և պահեստազորն սկսել է մարտական պատրաստություն անցնել Ադրբեջանի զինված ուժերի տարբեր զորամիավորումներում:
Սեպտեմբերի 21-ից ինչպես պահեստազորի, այնպես էլ կանոնավոր բանակի զորամիավորումները տեղակայվել են Ադրբեջանի և Արցախի սահմանագծին մոտ գտնվող մարտական դիրքերում և սեպտեմբերի 26-ի լույս 27-ի գիշերը հրաման են ստացել բոլոր ուղղություններով հարձակում գործելու Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի մարտական հենակետերի վրա՝ օգտագործելով ադրբեջանական զինված ուժերում առկա բոլոր զինատեսակները:
Ընդ որում, սեպտեմբերի կեսից սկսած՝ սահմանագծի մոտ գտնվող բնակավայրերում խիտ բնակեցված ադրբեջանական բնակչության շրջանում, բնակիչների այգիներում, ինչպես նաև ծառածածկ և հնարավորինս քիչ տեսանելի այլ վայրերում տեղակայվել են հրետանային համակարգեր՝ քաղաքացիներին ներկայացնելով, թե դրանք զորավարժությունների անցկացման համար են: Սակայն պատերազմի սկսման առաջին իսկ պահից այդ համակարգերն իրականացրել են մարտական խնդիրներ:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն, թուրքական հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների զինծառայողները, ըստ պլանի, անմիջականորեն մասնակցություն են ունեցել նաև ռազմական գործողությունների իրականացմանը:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են բոլոր միջոցները կատարվածի հանգամանքների լիարժեք բացահայտման նպատակով:

Азербайджан разместил артиллерийские системы в садах жителей — якобы для учений: подробности
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по фактам   грубых нарушений международного гуманитарного права, совершения тяжких преступлений против мира и безопасности человека — совершенных  в результате  агрессии,  развязанной  в  отношении Республики Армения и Республики Арцах, была получена фактическая информация, что еще с начала августа этого года большое количество военнослужащих специальных подразделений вооруженных сил Турции, находясь в вооруженных силах Азербайджана, проводили  массовые учения по повышению боевой подготовки с военнослужащими ВС Азербайджана  .
Учения проводились специально с целью приобретения навыков и умений для ведения боевых действий в горных условиях. При этом  во время учений военнослужащие ВС Турции заявляли, что в ближайшее время будет нанесен удар по боевым позициям Арцаха.
«С 3 сентября были мобилизованы  азербайджанские резервисты - согласно  объявленной  всеобщей мобилизации. Общественность же  дезинформировали, что призыв осуществляется для проведения 1-недельных военных учений, и резервисты стали участвовать в занятиях по боеготовности в  различных подразделениях ВС Азербайджана.
С 21 сентября на боевых позициях Азербайджана у границы с Арцахом дислоцировались как резервистские, так и регулярные армейские части, которым в ночь   на 27 сентября было приказано атаковать боевые позиции Армии обороны Республики Арцах на  всех направлениях - с использованием всего арсенала оружия, имеющегося ВС Азербайджана.
В то же время, с середины сентября в садах простых граждан  в приграничных населенных пунктах, среди густонаселенных азербайджанских сел,   а также в других, по возможности менее заметных и густо заросших деревьями местах были устанавлены  артиллерийские системы. А гражданам говорили, что они предназначены для военных учений. Однако с самого начала войны эти системы выполняли свои прямые боевые задачи.
Согласно полученным фактическим данным, военнослужащие турецкого спецназа, по разработанному  плану, принимали непосредственное участие в боевых действиях.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается, принимаются все меры для полного раскрытия обстоятельств случившегося», - сообщили  в Генпрокуратуре.