Human Rights Watch. Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում կասետային զինատեսակներ է կիրառել (տեսանյութ)
Ադրբեջանը բազմիցս օգտագործել է լայնորեն արգելված կասետային զինամթերք Լեռնային Ղարաբաղի բնակելի տարածքների ուղղությամբ:  Այս մասին հայտնում է Human Rights Watch- ը՝ ամփոփելով Արցախում հետաքննության արդյունքները:
2020-ի հոկտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում անցկացված հետաքննության ընթացքում Human Rights Watch- ը փաստագրել է Ադրբեջանի կողմից կասետային զինամթերքի օգտագործման չորս դեպք:
«Կասետային զինատեսակների կիրառումը, հատկապես խիտ բնակեցված շրջաններում, վկայում է խաղաղ բնակչության անվտանգության նկատմամբ կոպտագույն անտարբերության մասին։ Կասետային զինատեսակները չպետք է կիրառվեն ոչ ոքի կողմից և ոչ մի պարագայում, առավել ևս՝ քաղաքներում»,- ասել է Human Rights Watch-ի սպառազինությունների բաժնի ղեկավար Ստեֆան Գոսը։ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում Human Rights Watch-ը հետաքննել է, թե արդյոք կողմերը պահպանո՞ւմ են միջազգային մարդասիրական իրավունքը, որը զինված ուժերից պահանջում է տարբերակել ռազմական և քաղաքացիական թիրախները։ Այս օբյեկտները չտարբերակող հարվածները՝ որպես այդպիսին, արգելված են։ Human Rights Watch-ը բազմիցս դիմել է Ադրբեջանին՝ խնդրելով հնարավորություն տալ նաև մյուս կողմում հետաքննություն իրականացնել, սակայն մինչ այժմ նման թույլտվություն չի ստացվել»,- ասված է զեկույցում։
Human Rights Watch-ն ուսումնասիրել է պայթած հրթիռների մնացորդները, ինչպես նաև Ստեփանակերտի տարբեր վայրերում ընկած ու չպայթած են հրթիռները։ Human Rights Watch-ի ձեռքում են հայտնվել նաև Հադրութ քաղաքում ընկած հրթիռների լուսանկարները, որոնք կազմակերպությունն ուսումնասիրել է։ Կազմակերպությունը նշում է, որ թեպետ Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրել է կասետային սպառազինություններ կիրառելու մեջ, սակայն Human Rights Watch-ը այդ պնդումների իսկությունն ապացուցող անկախ հետազոտության տվյալներ չունի։

Human Rights Watch: Азербайджан применил кассетные боеприпасы в Нагорном Карабахе (видео)
Азербайджан неоднократно применял запрещенные кассетные боеприпасы в жилых районах Нагорного Карабаха. Об этом сообщила неправительственная организация “Human Rights Watch”, подводя итоги расследования в Арцахе.
В ходе расследования, проводимого в Нагорном Карабахе в октябре 2020 года “Human Rights Watch” задокументировала четыре случая использования Азербайджаном кассетных боеприпасов.
“Продолжающееся применение кассетных боеприпасов, особенно в жилых районах, показывает, что безопасность гражданского населения игнорируется. Кассетные боеприпасы ни при каких обстоятельствах не должны использоваться кем-либо, особенно в городах, вследствие их непредсказуемой и неприемлемой опасности, которую они представляют для гражданского населения”, - сказал Стивен Гас, директор отдела вооружений “Human Rights Watch” и председатель Коалиции кассетных боеприпасов. Во время нагорно-карабахского конфликта “Human Rights Watch” изучает, соблюдают ли все стороны конфликта нормы международного гуманитарного права, которые требуют от вооруженных сил различать военнослужащих и гражданских лиц, военные объекты и гражданские объекты. Запрещаются атаки с использованием боевых методов или средств, которые не могут быть нацелены на конкретные военные цели. “Human Rights Watch” неоднократно обращалась к правительству Азербайджана за разрешением провести расследование и на их территории, но разрешение еще не получено.
“Human Rights Watch” исследовала остатки взорвавшихся ракет, ракет и боеприпасов, а также неразорвавшиеся боеприпасы в нескольких местах Степанакерта. “Human Rights Watch” также изучила фотографии ракет, выпущенных в Гадруте, последствий взрывов и боеприпасов, а также неразорвавшихся боеприпасов. Представители “Human Rights Watch” беседовали с шестью жителями, ставшими свидетелями терактов. Жители Степанакерта рассказали им, что атаки с применением кассетных боеприпасов начались утром 27 сентября в жилом районе, не более чем в 200 метрах от офиса Международного комитета Красного Креста.
“Human Rights Watch” - международная неправительственная организация со штаб-квартирой в Нью-Йорке. Она проводит исследования в области прав человека.