Կքննարկվի մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Թուրքիան, ԵԱՏՄ սակագնային արտոնությունների միասնական համակարգից օգտվող երկրների ցանկից հանելու վերաբերյալ հարցը
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի նախաձեռնությամբ` առաջիկա Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստի օրակարգում կընդգրկվի և կքննարկվի մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Թուրքիան, ԵԱՏՄ սակագնային արտոնությունների միասնական համակարգից օգտվող երկրների ցանկից հանելու վերաբերյալ հարցը։
Համաձայն Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի 36-րդ հոդվածի՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից տրամադրվում են սակագնային արտոնություններ զարգացող և առավել թույլ զարգացած երկրների ծագում ունեցող ապրանքների նկատմամբ։
Արտոնություններից օգտվող երկրների ցանկերը հաստատվել են 2009 թվականին Մաքսային միության Հանձնաժողովի որոշմամբ։ Ներկայումս արտոնություններից օգտվում են թվով 103 երկրներ:

ЕЭК рассмотрит вопрос об исключении Турции из списка стран, пользующихся системой льгот ЕАЭС
Поддержи А1+!По инициативе вице-премьера Республики Армения Мгера Григоряна в повестку заседания Совета Евразийской экономической комиссии будет включен и обсужден вопрос об исключении ряда стран, в том числе Турции, из списка стран, пользующихся единой системой тарифных льгот ЕАЭС.
Согласно статье 36 Договора о Евразийском экономическом союзе государства-члены ЕАЭС предоставляют тарифные преференции в отношении товаров, происходящих и ввозимых на таможенную территорию союза из развивающихся и наименее развитых стран. Перечень стран, пользующихся льготами, утвержден решением Комиссии Таможенного союза в 2009 году. В настоящее время привилегиями пользуются 103 страны.