Հրադադարը բացարձակ անհրաժեշտություն է, իսկ Թուրքիան պետք է դուրս գա այս հակամարտությունից. նախագահը՝ ԵԽ նախագահին (տեսանյութ)
Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ:
Հայաստանի նախագահը մանրամասնորեն անդրադարձել է սեպտեմբերի 27-ից սկսած՝ Արցախի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական ագրեսիային, դրանում Թուրքիայի ներգրավվածությանն ու ռազմաքաղաքական օժանդակությանը:
«Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը որոշեց հրաժարվել խաղաղ բանակցային գործընթացից և պատերազմ սանձազերծել, իսկ Թուրքիան նրան լիակատար քաղաքական, դիվանագիտական, ռազմական աջակցություն է ցուցաբերում»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:
«Բռնությունը Լեռնային Ղարաբաղում պետք է դադարեցվի»,-ասել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը: Նա հետաքրքրվել է հակամարտության համատեքստում տեղի ունեցող տարածաշրջանային զարգացումներով։ Հայաստանի նախագահը հանգամանորեն ներկայացրել է իրավիճակը՝ նշելով, որ Թուրքիայի քաղաքականությունը տարածաշրջանում ապակայունացնող է և լուրջ սպառնալիք՝ տարածաշրջանի կայունության ու անվտանգության համար։
Զրուցակիցներն իրենց խորը մտահոգությունն են հայտնել շարունակվող ռազմական գործողությունների առնչությամբ, ինչը կարող է հանգեցնել մեծ հումանիտար աղետի։ Շառլ Միշելն ասել է, որ պետք է հարգել հրադադարը և առանց նախապայմանների վերադառնալ բանակցային սեղան:
Նախագահ Սարգսյանը շատ կարևոր է համարել, որ միջազգային գործընկերներն ամբողջությամբ հասկանան հակամարտության էությունը և պատերազմը դադարեցնելու հստակ կոչ հնչեցնեն։ «Հրադադարը բացարձակ անհրաժեշտություն է, իսկ Թուրքիան պետք է դուրս գա այս հակամարտությունից»,-ընդգծել է Հայաստանի նախագահը:

Перемирие – абсолютная необходимость, а Турция должна выйти из этого конфликта: президент главе СЕ (видео)
Находящийся в Брюсселе с рабочим визитом президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня встретился с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.
Армен Саркисян подробно рассказал о развязанной с 27 сентября Азербайджаном в отношении Республики Арцах широкомасштабной военной агрессии, о вовлечённости в неё Турции и оказании ею военно-политической помощи.
«27 сентября Азербайджан решил отказаться от процесса мирных переговоров и развязать войну, а Турция оказывает ему полноценное политическое, дипломатическое военное содействие»,- отметил президент Саркисян.
«Насилие в Нагорном Карабахе должно быть прекращено», - сказал председатель Европейского совета Шарль Мишель. Он поинтересовался региональными развитиями, имеющими место в контексте конфликта. Президент Армении обстоятельно представил ситуацию, отметив, что политика Турции в регионе дестабилизирующая и представляет серьёзную угрозу региональной стабильности и безопасности.
Собеседники высказали свою глубокую озабоченность в связи с продолжающимися военными действиями, что может привести к большой гуманитарной катастрофе. Шарль Мишель сказал, что нужно соблюдать перемирие и без предусловий вернуться за стол переговоров.
Президент Саркисян счёл очень важным, чтобы международные партнёры полностью поняли суть конфликта и выступили с чётким призывом прекратить войну. «Перемирие – абсолютная необходимость, а Турция должна выйти из этого конфликта», - подчеркнул президент Армении.