Ադրբեջանը կրկին ի ցույց դրեց իր՝ պատրաստակամության իսպառ բացակայությունը՝ հավատարիմ մնալու իր իսկ կողմից ստանձնված հանձնառություններին. ԱԳՆ
Հոկտեմբերի 17-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունները միաժամանակ հանդես եկան հայտարարությամբ մարդասիրական հրադադարի հայտարարման մասին, որը ձեռք էր բերվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերով և Ֆրանսիայի նախագահի անձնական միջնորդությամբ:
Սակայն, ինչպես և նախորդ անգամ՝ Մոսկվայում համաձայնության ձեռք բերումից հետո, Ադրբեջանը կրկին ի ցույց դրեց իր՝ պատրաստակամության իսպառ բացակայությունը՝ հավատարիմ մնալու իր իսկ կողմից ստանձնված հանձնառություններին:
Այս ամենը ուղեկցվել է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչների հայտարարություններով, որ Ադրբեջանը չի դադարեցնելու ռազմական գործողությունները մինչև պատերազմի «հաղթական ավարտը»։ Հատկանշական է, որ միաժամանակ նմանատիպ հայտարարություններ հնչել են նաև Թուրքիայում։
Մարդասիրական զինադադարի հայտարարումից րոպեներ անց Ադրբեջանի զինված ուժերը վերսկսել են մարտական գործողությունները, իսկ հոկտեմբերի 18-ի առավոտյան լայնամասշտաբ հարձակման են անցել հարավային ճակատում։
Փաստորեն, սա կրակի դադարեցման վերաբերյալ երկրորդ պայմանավորվածությունն է, որն Ադրբեջանը չի ցանկանում կամ չի կարողանում կյանքի կոչել՝ միաժամանակ մոլորեցնելով միջազգային հանրությանը և առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին:
Մենք հավատարիմ ենք հոկտեմբերի 10-ի Մոսկովյան համատեղ հայտարարությամբ և հոկտեմբերի 17-ի հայտարարությամբ ստանձնած հանձնառություններին՝ որպես առաջնահերթ նպատակ ունենալով վերիֆիկացիոն մեխանիզմներով պահպանվող կայուն հրադադարի հաստատումը:
Այդ առումով կրկին վերահաստատում ենք այդ  հայտարարությունները, որոնք կիրառական արտահայտություն են տալիս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների հոկտեմբերի 1-ի, ինչպես նաև համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների հոկտեմբերի 5-ի հայտարարություներին:
Հավատարիմ ենք կարգավորմանը բացառապես խաղաղ միջոցներով՝ բանակցային գործընթացի միջոցով:
Պահպանելով հավատարմությունը ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ Հայաստանի Հանրապետությունն իրեն իրավունք է վերապահում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ  քայլերը՝ վճռականորեն մերժելու հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի մտադրությունը։

Азербайджан вновь продемонстрировал полное нежелание выполнять взятые на себя обязательства: МИД
Армения привержена достигнутым 10 и 17 октября соглашениям о прекращении огня и урегулированию нагорно-карабахского конфликта исключительно путем мирных переговоров. Об этом говорится в заявлении, распространенном МИД Армении.
«17 октября министерства иностранных дел Армении и Азербайджана одновременно выступили с заявлением об объявлении режима прекращения огня по гуманитарным соображениям, которое было достигнуто благодаря усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ и при личном посредничестве президента Франции.
Однако, как и в прошлый раз, после достижения договоренности в Москве Азербайджан в очередной раз продемонстрировал полное нежелание выполнять взятые на себя обязательства.
Все это сопровождалось заявлениями представителей военно-политического руководства Азербайджана о том, что Азербайджан не прекратит боевые действия до «победоносного конца» войны. Примечательно, что тогда же аналогичные заявления были сделаны в Турции.
Через несколько минут после объявления о прекращении огня по гуманитарным соображениям вооруженные силы Азербайджана возобновили боевые действия, а утром 18 октября нанесли масштабное наступление на южном направлении.
Фактически, это второе соглашение о прекращении огня, которое Азербайджан не желает или не может выполнять, вводя в заблуждение международное сообщество, прежде всего сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Мы привержены обязательствам, взятым в Московской декларации от 10 октября и Декларации от 17 октября, с основной целью установления прочного прекращения огня, поддерживаемого с помощью механизмов проверки.
В этой связи мы подтверждаем те заявления, которые являются практическим выражением заявлений сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 1 октября, а также заявлений министров иностранных дел сопредседателей от 5 октября.
Мы привержены урегулированию исключительно мирными средствами путем переговоров.
«Придерживаясь достигнутых договоренностей, Республика Армения оставляет за собой право предпринять все необходимые шаги, чтобы решительно отвергнуть намерение Азербайджана решить вопрос военным путем», - говорится в заявлении МИД.