Արցախում ադրբեջանցի ռազմագերուն բուժօգնություն է ցուցաբերվում, նա վիրահատվել է (տեսանյութ)
Ադրբեջանցի ռազմագերի Յուլսիյվ Նուռադին Բախտիյարօղլուին Արցախում համապատասխան բուժօգնություն է ցուցաբերվել:
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ ըստ անհրաժեշտության ռազմագերիներին ցուցաբերվում է մարդասիրական բուժօգնություն ու վերաբերմունք:
«Նրան մարդասիրական կանոններին, միջազգային իրավունքին ու մեր ներպետական օրենսդրությանը համապատասխան բուժօգնություն ու մարդասիրական վերաբերմունք է ցուցաբերվում: Նա ըստ կարիքի վիրահատվել է, և ոչ միայն ինքը, մնացածին էլ համապատասխան բուժօգնություն է ցուցաբերվել ու ցուցաբերվում»,- նշեց Բեգլարյանը:
Ինչպես հայտնեցին «Արմենպրես»-ի աղբյուրներն Արցախից, վիրահատված ռազմագերու անունը Յուլսիյվ Նուռադին Բախտիյարօղլու է: Ռազմագերին արդեն 10 օր է, ինչ հիվանդանոցում է և ստանում է համապատասխան բուժօգնություն:
Հոկտեմբերի 15-ին սոցիալական ցանցերում տեսանյութ էր տարածվելորտեղ Ադրբեջանի բանակի զինվորները գնդակահարում էին հայ ռազմագերիներին։
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը նույն օրն անդրադառնալով տեսանյութինհայտարարել էրոր այն Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հանցագործության հերթական ապացույցն է:

В Арцахе оказывают медицинскую помощь азербайджанскому военнопленному: его прооперировали (видео)
Азербайджанскому военнопленному Юлсийву Нурадин Бахтияроглу в Арцахе была оказана соответствующая медицинская помощь.
Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян в разговоре с «Арменпресс» отметил, что при необходимости военнопленным оказывается гуманитарная помощь и соответствующее отношение.
“В соответствии с гуманитарными правилами, международным правом и нашим внутригосударственным законодательством ему оказывается медицинская помощь и гуманное отношение. Он был прооперирован, соответствующая медицинская помощь была оказана и оказывается не только ему, но и всем остальным военнопленным”, - отметил Бегларян.
Омбудсмен Арцаха сообщил, что он поинтересовался и убедился, что с военнопленными ведутся соответствующие работы.
Как сообщили Арменпресс из Арцаха, оперированного военнопленного зовут Юлсийв Нурадин Бахтияроглу. Военнопленный уже 10 дней находится в больнице и получает соответствующую медицинскую помощь.
15 октября в социальных сетях был распространен видеоматериал, на котором солдаты Азербайджанской Армии расстреливали армянских военнопленных.
Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян в тот же день, касаясь видеоматериала, заявил, что это очередное доказательство военных преступлений, совершаемых Азербайджаном.