ԱՄՆ-ն կոչ է անում Թուրքիային դադարեցնել ԼՂ հակամարտության գոտում Ադրբեջանին աջակցելը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հոկտեմբերի 14-ին պատասխանել է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակի մասին հարցին
ԱՄՆ պետքարտուղարը, մասնավորապես, ասել է.
«Չեմ ուզում ծավալվել այն երկխոսությունների մասին, որոնք դեռևս ընթացքի մեջ են: Այս կապակցությամբ ես հենց այսօր առավոտյան կարճ զրույց եմ ունեցել նախագահ Թրամփի հետ: Մենք հետեւում ենք զարգացումներին, թե ինչ է տեղի ունենում այնտեղ: Մենք միացել ենք մեր եվրոպացի գործընկերներին և աշխարհի երկրներին՝ հորդորելով դադարեցնել կրակը որպես հակամարտության կարգավորման սկիզբ:
Մենք հետևում ենք հաղորդումներին քաղաքացիական բնակչության շրջանում մահերի մասին: Արձանագրել ենք, թե ինչպես է Թուրքիան սկսել ուժեղացնել Ադրբեջանը: Մենք հորդորել ենք յուրաքանչյուր միջազգային խաղացողի զերծ մնալ ներգրավումից տարածաշրջանում և չշարունակել խնդիրներ ստեղծել: Եվ մենք աշխատանք ենք տանում այդ ուղղությամբ:
Օգտագործում ենք մեր դիվանագիտական գործիքակազմը ՝ փորձելով հասնել այն արդյունքին, ըստ որի կդադարի կրակը և խնդիրը կկարգավորվի միջազգային իրավունքի հիման վրա: Մեր դիրքրորոշումը բավականին պարզ է: Մենք կենտրոնացած ենք դրա վրա: Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում դրան: Այս ուղղությամբ որոշակի աշխատանքներ ենք տարել, որոնք, իմ կարծիքով, մեծացնում են իմ նշած նպատակներին հասնելու հավանականությունը»:

США призывает Турцию прекратить оказывать подкрепление Азербайджану в зоне нагорно-карабахского конфликта
Турция обеспечивает подкрепление Азербайджану в ходе его конфликта с Арменией вокруг Нагорного Карабаха, и Вашингтон призывает этого не делать. Такую позицию изложил в среду госсекретарь США Майкл Помпео на телефонном брифинге для журналистов.
"Мы следим за тем, что там происходит. <...> Мы видели сообщения о гибели гражданских лиц. Мы видели, что Турция начала обеспечивать подкрепление Азербайджану. Мы обратились ко всем международным игрокам с тем, чтобы они не вмешивались в ситуацию в регионе", - сказал он.
В результате состоявшихся в Москве по инициативе российской стороны консультаций Азербайджан и Армения договорились о прекращении огня с 11:00 мск 10 октября в гуманитарных целях для обмена пленными и телами погибших. Однако стороны продолжают обвинять друг друга в обстрелах.