ԿԽՄԿ Եվրասիայի տարածաշրջանային ղեկավար Մարտին Շյուպի հայտարարությունը
Ժնև (ԿԽՄԿ)․ Այսօր ականատես ենք լինում ավելի քան երկու շաբաթ տևող դաժան բռնություններին, որոնք ծավալվում են Ղարաբաղյան հակամարտության սրացմանը զուգընթաց։ Մեր գնահատմամբ՝ ողջ տարածաշրջանում արդեն հարյուր հազարավոր տուժածներ կան։
Քաղաքացիական անձինք մահանում են կամ կյանքը խեղող վիրավորումներ ստանում։ Տները, ձեռնարկությունները և երբեմնի բանուկ փողոցները փլատակների են վերածվում։ Չջեռուցվող նկուղներում օրեր անցկացնող կամ իրենց տները հանուն անվտանգության լքող մարդկանց թվում ծերեր և նորածիններ կան։
Բացի այդ, առողջապահական ողջ համակարգը՝ իր անձնակազմով և շտապօգնության ծառայությամբ հանդերձ, գերլարված է աշխատում այս օրերին՝ որոշ տեղերում նույնիսկ ենթարկվելով ուղիղ հարձակումների։ Շփման գծի երկու կողմերի համայնքներում խառնաշփոթ է, կորուստներ և վախ։
Լիահույս ենք, որ մարդասիրական հրադադարի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կպահպանվի և շոշափելիորեն կթեթևացնի այս մարդկանց կացությունը։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն մշտապես պատրաստ է աջակցելու մարտական գործողություններում զոհվածների աճյունների արտահանձմանը և ազատազրկվածների ազատ արձակմանը։ Կողմերը պետք է մինչ այդ փոխհամաձայնություն ձեռք բերեն նշված գործընթացների ձևաչափի շուրջ։
Ինչ վերաբերում է մեր արձագանքման գործողություններին, ապա ԿԽՄԿ-ն աշխատում է ողջ տարածաշրջանում՝ մեղմելու ներկայիս ռազմական իրավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց տառապանքը։
Մասնավորապես, մենք դրամական աջակցություն և հիգիենայի պարագաներ ենք բաժանում հարյուրավոր ընտանիքների, ինչպես նաև անհետաձգելի բուժօգնության արկղիկներ՝ հիվանդանոցներին, և դատաբժշկական աջակցություն՝ իշխանություններին՝ կարիքների գնահատման նպատակով հնարավորության դեպքում իրականացնելով նաև դաշտային այցելություններ։
Մենք նաև սերտորեն համագործակցում ենք արձագանքման աշխատանքներում ներգրավված Հայկական Կարմիր խաչի և Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերությունների հետ։
Կանխատեսում ենք, որ առնվազն տասնյակ հազարավոր մարդիկ ողջ տարածաշրջանում աջակցության կարիք կունենան հաջորդ մի քանի ամիսներին։
Այս կապակցությամբ, մենք լրացուցիչ 9,2 մլն շվեյցարական ֆրանկի արտահերթ հայտ ենք ներկայացրել ու արդեն իսկ սկսել ենք մեծահոգի նվիրատվություններ ստանալ կառավարություններից, ինչի համար երախտապարտ ենք։
Թույլ տվեք խոսքս ամփոփել մի կնոջ պատմությամբ, ով մեզ պատմեց՝ ինչպես էր  մանկության տարիներին, մարտերից փախչելով, պատսպարվում նկուղներում և գիշերներն անցկացնում անտառներում։ Գրեթե երեսուն տարի անց նա կրկին ստիպված է նույնն անել, այս անգամ՝ իր փոքրիկ աղջկա հետ, ով դեռ երկու տարեկան չկա, և իր տարեց ծնողների, ովքեր ժամանակին պաշտպանել են իրեն։
Այդպիսի մարդիկ ու պատմությունները շատ են, և հենց հանուն նրանց պետք է  հնարավոր ամեն բան անենք՝ աջակցելու նրանց և նպաստելու նշանակալից մարդասիրական գործունեությանը։

Заявление Регионального директора комитета Международного комитета Красного креста по Евразии Мартин Шюп
Региональный директор комитета Международного комитета Красного креста по Евразии Мартин Шюп (Martin Schuepp) выступил с заявлением в связи с ситуацией в Нагорном Карабахе. В заявлении говорится:
«Уже более двух недель продолжается интенсивное насилие по мере эскалации нагорно-карабахского конфликта. По нашим оценкам, сотни тысяч людей пострадали по всему региону. Мирные жители умирают или получают ранения, изменяющие жизнь.
Дома, предприятия и некогда оживленные улицы превращаются в развалины. Пожилые люди и младенцы являются одними из тех, кто вынужден часами проводить часы в неотапливаемых подвалах или покидать свои дома в целях безопасности.
Кроме того, медицинские учреждения, медицинские работники и службы скорой помощи напрягаются, чтобы справиться со своей миссией, а иногда даже становятся целью прямых нападений. В общинах по обе стороны линии соприкосновения происходят потрясения, потери и царит страх.
Мы надеемся, что соглашение о прекращении огня в гуманитарных целях будет соблюдено и принесет значительную помощь этим людям.
Таким образом, Международный комитет Красного Креста по-прежнему готов содействовать передаче тел погибших в боях и освобождению задержанных. Стороны должны согласовать формат между собой.
Мы с ними постоянно обсуждаем, обмениваясь предложениями. Для начала операции должны быть созданы оперативные и логистические меры и гарантирована безопасность наших команд.
Мы не участвуем в политических переговорах. Наша роль строго гуманитарная, как нейтрального посредника. У нас есть многолетний опыт в конфликтах по всему миру.
Что касается нашей реакции, то мы работаем в регионе, чтобы облегчить страдания пострадавших.
Мы раздаем наборы для оказания неотложной денежной помощи и гигиенические наборы сотням семей, предоставляем наборы для оказания неотложной медицинской помощи больницам и судебно-медицинскую поддержку властям, а также проводим полевые проверки, где можем.
И мы тесно сотрудничаем с Красным Крестом Армении и Красным Полумесяцем Азербайджана.
Мы прогнозируем, что как минимум десятки тысяч людей в регионе будут нуждаться в поддержке в течение следующих нескольких месяцев.
С этой целью мы обратились с призывом об оказании чрезвычайной помощи на дополнительные 9,2 миллиона швейцарских франков и уже начали получать щедрые пожертвования от правительств, за что мы им очень благодарны.
Позвольте представить вам опыт одной матери, которая рассказала нам, как в детстве она укрывалась в подвалах и ночевала в лесу, спасаясь от боевых действий. Почти 30 лет спустя она снова вынуждена сделать то же самое, на этот раз со своей маленькой дочкой, которой едва исполнилось 2 года, и ее пожилыми родителями, которые когда-то защищали ее годы назад.
Подобных людей и историй очень много, и ради них мы должны сделать все, чтобы поддерживать их и содействовать значимым гуманитарным действиям».