Հայերին կրկին սպառնում է հարյուրամյա վաղեմության ցեղասպանության վտանգը. Fox News Channel
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱմերիկյան Fox News Channel հեռուստաընկերությունն անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հարցազրույցին, որում նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է Արցախում Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը, մտահոգություն հայտնել Թուրքիայի ներգրավվածության առնչությամբ:
Այն մասնակի կրճատումներով ներկայացնում ենք ստորև.
1915 թվականի ցեղասպանությունը կրկին սպառնում է հայերին, քանի որ նրանք կրկին վախի և դառնության զգացում ունեն Լեռնային Ղարաբաղի՝ նոր թեժացած իրավիճակում Թուրքիայի ներգրավվածության առնչությամբ:
Թուրքիան և Հայաստանը շարունակում են վիճել պատմության շուրջ, քանի որ Անկարան վիճարկում է, որ երբևէ ցեղասպանություն է եղել: Սակայն 1.5 մլն հայերի մահը, որն իրականացվել է օսմանցիների կողմից, մեծապես պատճառ դարձավ սփյուռքի առաջացման համար: Ավելի մեծ թվով հայեր ապրում են արտասահմանում, քան իրենց երկրի ներսում:
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը Fox News-ին ասում է, որ իր ժողովուրդը մտադրություն չունի հրաժարվել Լեռնային Ղարաբաղում ազատ ապրելու իրավունքից. «Սա մի կռիվ է, որ նրանք կմղեն երկար ժամանակ, ինչպես իրենք են ասում՝ մինչև մահ: Աշխարհում ցանկացած հայ կաջակցի այս պայքարին շատ պարզ պատճառով. նրանք տեսնում են, որ Թուրքիան, օգտագործելով ադրբեջանական «ձեռքերը», ցեղասպանության իրագործման ևս մեկ փորձ է անում»:
Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը տասնամյակների պատմություն ունի, սակայն վերջին երկու շաբաթվա բռնկումը մեծ անհանգստություն է առաջացրել ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև դրանից դուրս գտնվող մարդկանց համար, քանի որ այն սպառնում է այս հակամարտություն ներքաշել ավելի մեծ տարածաշրջանային խաղացողների, ինչպիսիք են Ռուսաստանը և Իրանը՝ երկու հարևանները: «Այն դարձել է, այն դառնում է մեծ տարածաշրջանային հակամարտություն, որն ունի ներուժ՝ դառնալու մեկ այլ Սիրիա կամ մեծ փոփոխություններ մտցնելու աշխարհաքաղաքականության մեջ, քանի որ Թուրքիան իր հետ Ադրբեջան է բերել նաև մոջահեդների՝ իսլամիստ ահաբեկիչների»,- ասում է Սարգսյանը:
Իսկ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադն ասել է, որ իր որոշ քաղաքացիներ գնացել են միանալու կռվին, ինչն անհանգստացնում է Ռուսաստանին և Իրանին:
Սարգսյանն ասում է, որ այդ երկրները կարևոր դերակատարում ունեն՝ օգնելու վերականգնել խաղաղությունը: Նմանօրինակ դեր ունի նաև ԱՄՆ-ը: «Ցանկանում եմ օգտվել այս հնարավորությունից՝ քաջառողջություն մաղթելու նախագահ Թրամփին և առաջին տիկնոջը,- ասում է նա: -Կարևոր է, որ նախագահը Թրամփը լիարժեքորեն վերադառնա իր պարտականությունների կատարմանը, դա կարևոր է ինչպես ամերիկացիների և առաջիկա ընտրությունների համար, այնպես էլ կարևոր է, որ նա իր ներդրումն ունենա այսօր, քանի որ մենք Հայաստանում և Ղարաբաղում չենք կարող սպասել մինչև ամերիկյան ընտրություններ: Մենք այսօր ամերիկյան խոսքի և Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշում գործադրելու կարիքն ունենք»:
Թեպետ երկու կողմերն էլ միմյանց մեղադրում են էթնիկ զտման, կոտորածների և թալանի մեջ, նրանցից յուրաքանչյուրի ներկայացուցիչը վստահ է, որ կարող են մի օր միասին խաղաղ ապրել:
Բայց Թուրքիայի ներգրավվածության ոչ մի հերքում չի կարող համոզել Հայաստանի նախագահին, որ այստեղ չկա մեծ սխեմա: Նա կարծում է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն օգտվել է այն պահից, որ ողջ աշխարհը զբաղված է կորոնավիրուսով ու տնտեսական ճգնաժամով, և կատարել է իր քայլը: Այնպիսի ժամանակներում, ասում է Սարգսյանը, երբ «մեծ կռիվ է ընթանում մարդկության գոյության համար»: Նա դա ոչ մարդկային է անվանում:
Հայաստանի նախագահն ավելացնում է՝ եթե Թուրքիան հաջողի, «նա մեծ ազդեցություն կունենա այստեղ տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա և հսկողություն կհաստատի միջազգային էներգետիկ ռեսուրսների նկատմամբ: Այսինքն, ինչ-որ առումով Եվրոպան կդառնա Թուրքիայի գերին, որը կբացի և կփակի խողովակաշարը, Կենտրոնական Ասիան ևս կդառնա գերի»:

Армянам вновь угрожает опасность геноцида столетней давности: интервью президента Армении Fox News
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Армен Саркисян дал интервью американскому информационному телеканалу “Fox News”, в котором представил ситуацию, создавшуюся в результате военной агрессии, развязанной Азербайджаном в Арцахе, и выразил обеспокоенность вовлеченностью Турции.
Представляем его с частичными сокращениями.
Геноцид 1915 года вновь угрожает армянам, поскольку они вновь опасаются и беспокоятся по поводу участия Турции в новой эскалации ситуации в Нагорном Карабахе.
Турция и Армения продолжают спор вокруг истории, поскольку Анкара оспаривает, что геноцид когда-либо был. Однако, именно убийство 1,5 миллиона армян османами во многом способствовало возникновению диаспоры. За границей проживает больше армян, чем внутри самой страны.
Президент Армении Армен Саркисян заявил “Fox News”, что его народ не намерен отказываться от права на свободное проживание в Нагорном Карабахе. “Это борьба, которую они будут вести долго, как говорится, до самой смерти. Любой армянин в мире поддержит эту борьбу по очень простой причине. Они видят, что Турция использует руки азербайджанцев, чтобы повторить еще один геноцид”. История нагорно-карабахского конфликта насчитывает несколько десятилетий, но эскалация последних двух недель вызвала серьезную обеспокоенность не только в регионе, но и за его пределами, поскольку она угрожает вовлечь в нее еще больше региональных игроков, таких как Россия и Иран. “Конфликт становится крупным региональным конфликтом, который может стать еще одной Сирией или привести к серьезным геополитическим изменениям, поскольку Турция приводит с собой в регион исламистских боевиков”, - представил Армен Саркисян.
Президент Сирии Башар Асад заявил, что и некоторые из его граждан присоединились к борьбе, что очень беспокоит Россию и Иран.
Саркисян сказал, что эти страны должны сыграть свою роль в восстановлении мира. Соединенные Штаты имеют такую же роль. “Я хочу воспользоваться этой возможностью, чтобы пожелать президенту Трампу, первой леди, крепкого здоровья. Важно чтобы президент Трамп полностью вернулся бы к исполнению своих обязанностей, это важно и для американцев на предстоящих выборах, и для того, чтобы он внес свой вклад сегодня, потому что мы в Армении и в Карабахе, не можем дожидаться выборов в США. Нам слово Америки нужно сегодня, чтобы оказать давление на Турцию и Азербайджан”, - сказал он.
Хотя обе стороны обвиняют друг друга в этнических чистках, массовых убийствах и грабежах, представители каждой из них убеждены, что однажды они смогут жить вместе в мире.
Но никакое отрицание причастности Турции не может убедить президента Армении в том, что здесь нет большой схемы. Он считает, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган воспользовался тем, что весь мир озабочен пандемией COVID-19 и экономическим кризисом. В такие моменты, как отметил Армен Саркисян, когда “идет великая борьба за существование человечества - это бесчеловечно”.
Президент Армении добавил, что если Турция добьется успеха, “она будет иметь большое влияние на происходящие здесь события” и установит контроль над международными энергоресурсами. Другими словами, в известном смысле Европа станет пленницей Турции, которая будет открывать и закрывать трубопровод, Центральная Азия также станет ее пленницей”.