Ադրբեջանում ատելությունը էթնիկ հայերի նկատմամբ ունի խորքային արմատներ և վայելում է պետական աջակցություն. ՄԻՊ
Ադրբեջանական ռազմաօդային և հրետանային հարձակումները Արցախի ու Հայաստանի բնակչության նկատմամբ սեպտեմբերի 27-ից սկսած շարունակվում են ուղեկցվել էթնիկ հայերի նկատմամբ մեծ ծավալի ատելության խոսքով:
1. Զանգվածային լրատվության միջոցներով և հատկապես սոցիալական ցանցերով տարածվում են ատելության և բռնության, այդ թվում՝ սպանության կոչեր, որոնք տարածվում են թուրքական ու ադրբեջանական աղբյուրներից:
Գործում են մեծ թվով ագրեսիվ էջեր ու խմբեր, որոնցով տարածվում են էթնիկ հայերի նկատմամբ ատելություն սերմանող, բռնության, այդ թվում՝ կենդանի կամ մահացած մարդկանց նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի, սպանությունների ու ավերածությունների տեսարաններ պարունակող տեսանյութեր ու տեքստեր: Առկա են նաև զգալի թվով հայկական անուն-ազգանուններով կեղծ էջեր, որոնցից նաև հայերենով սպառնալիք պարունակող ու ահաբեկող հաղորդագրություններ են ուղարկվում հայ իրական օգտատերերին:
1. Նշված բոլոր նյութերը տարածվում են «Ֆեյսբուք», «Թվիթեր» և սոցիալական այլ ցանցերով:
2. Այս ամենը հաստատված է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի անկախ քննությամբ հավաքագրած ապացույցները: Դրանք առավելապես օբյեկտիվ ապացույցներ են, այսինքն՝ լուսանկարներ, սոցիալական ցանցերի արտապատկերներ ու տեսանյութեր:
3. Հատուկ նշում եմ, որ Ադրբեջանում ատելությունը էթնիկ հայերի նկատմամբ ունի խորքային արմատներ և վայելում է պետական աջակցություն:
Զինված հարձակումների առաջին օրից ատելության սփռումն ու դաժան վերաբերմունքի ու սպանության կոչերը ձեռք են բերել առավել համակարգված բնույթ՝ հասնելով ծայրաստիճան վտանգավոր ծավալների:
1. Միջազգային հանրության ուշադրությունը վճռականորեն հրավիրում եմ այս ծայրաստիճան վտանգավոր երևույթի վրա: Անհրաժեշտ են իրական արդյունք տվող հրատապ եւ արդյունավետ քայլեր՝ դադարեցնելու համար այս սարսափելի երևույթը: Այն ուղեկցվում է միջազգային բոլոր պահանջների կոպիտ խախտումներով ու սպառնալիք է ողջ տարածաշրջանում խաղաղությանը:
1. Ծնողներին խնդրում եմ սոցիալական ցանցերի հարցում ցուցաբերել բացառիկ զգուշավորություն ու հատկապես զգույշ լինել սոցիալական ցանցից երեխաների օգտվելու հարցում, իսկ փոքրահասակ երեխաների դեպքում բացառել սոցիալական ցանցից օգտվելը:
Երեխաներին խնդրում եմ սոցիալական ցանցերում զերծ մնալ անծանոթ էջեր մտնելուց կամ դրանց հետևելուց, ինչպես նաև որևէ պարագայում չբացել ու չկարդալ սոցիալական ցանցի էջի միջոցով ստացվող անծանոթ նամակները:
1. Նկարավորված վտանգավոր երևույթների վերաբերյալ հավաքագրված բոլոր ապացույցները կուղարկվեն միջազգային գործընկերներին, դեսպանություններին բոլոր անհրաժեշտ ձևաչափերով:
2. Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակում է աշխատել 24 ժամյա աշխատանքային արտակարգ ռեժիմով:

Азербайджанские нападения продолжают сопровождаться речами ненависти к этническим армянам: Омбудсмен
Атаки азербайджанской авиации и артиллерии на население Арцаха и Армении, ведущиеся с 27 сентября, сопровождаются широкомасштабными ненавистническими высказываниями в адрес этнических армян. Заявление об этом распространил Омбудсмен Республики Армения.
1. “1. Из турецких и азербайджанских источников через средства массовой информации, особенно в социальных сетях, распространяются призывы к ненависти, насилию, включая и убийства. Существует большое количество агрессивных страниц и групп, распространяющих видеоматериалы и тексты, сеющих ненависть к этническим армянам, со сценами насилия, включая и жестокость по отношению к живым или к мертвым, убийства и разрушения. Также существует ряд поддельных страниц с армянскими именами, с которых реальным армянским пользователям рассылаются сообщения с угрозами на армянском языке.
2. Все упомянутые материалы размещены в Facebook, Twitter и других социальных сетях.
3. Все это подтверждают доказательства, собранные в результате независимого расследования Омбудсмена Армении. В основном это объективные доказательства, то есть фотографии, изображения в социальных сетях и видеоматериалы.
4. Особо отмечу, что ненависть в Азербайджане к этническим армянам имеет глубокие корни и пользуется поддержкой государства. С первого же дня вооруженных нападений распространение слов ненависти и призывов к жестокости и убийствам стало более системным, достигнув чрезвычайно опасных размеров.
5. Решительным образом обращаю внимание мирового сообщества на это чрезвычайно опасное событие. Требуются срочные и эффективные шаги, чтобы положить конец этому ужасному явлению. Оно сопровождается грубым нарушением всех международных требований и представляет собой угрозу миру во всем регионе.
6. Я прошу родителей быть предельно осторожными и внимательными при использовании их детей социальных сетей и особенно в случае маленьких детей - исключить пользование социальными сетями. Детей я прошу воздерживаться от входа или перехода на незнакомые страницы в социальных сетях, ни в коем случае не открывать и не читать незнакомые электронные письма, полученные через страницу в социальной сети.
7. Все собранные свидетельства об описанных опасных явлениях будут отправлены международным партнерам, посольствам во всех необходимых форматах.
8. Защитник прав человека Армении продолжает работать 24 часа в сутки.
9.  Обеспечено тесное сотрудничество с Защитником прав человека Арцаха”, - говорится в заявлении Омбудсмена Армении.