thumbs_b_c_b4062d387e81172b403e118ecee6bb92
Թուրքիայի արտգործնախարարությունն (ԱԳՆ) արձագանքել է Կանադայի կողմից Թուրքիային զենք-զինամթերքի վաճառքի ժամանակավոր դադարեցման որոշմանը, գրում է ermenihaber.am-ը:
ԱԳՆ-ի հրապարակած հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է․ «Որևէ բացատրություն չի կարող ունենալ այն հանգամանքը, որ Կանադան արգելում է ՆԱՏՕ-ի դաշնակից երկրին ռազմարդյունաբերական ապրանքների վաճառքը այն դեպքում, երբ որևէ խոչընդոտ չէր տեսնում Եմենում դարի մեծագույն մարդկային դրամային մասնակից երկրներին զենք վաճառելու համար՝ պնդելով, որ զենքի վաճառքն այդ կողմերին տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման նպատակ է հետապնդում»։
Թուրքիայի արտգործնախարարությունում դժգոհել են նաև, որ Կանադան զգալիորեն թուլացրել է համագործակցությունը Թուրքիայի հետ դեռ 2019թ․-ից, երբ Թուրքիան Սիրիայում սկսեց «Խաղաղության ակունք» ռազմական օպերացիան»։
Նշենք, որ Կանադայի արտգործնախարարը նախօրեին Twitter միկրոբլոգի միջոցով տեղեկացրել էր, որ Կանադան ժամանակավորապես կասեցնում է Թուրքիային զենքի մատակարարումը:
«Վերջին օրերին տեղեկություններ են ստացվում, որ կանադական տեխնոլոգիաներն օգտագործվում են Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող ռազմական բախումներում։ Այդ պնդումները լսելուն պես Կանադայի արտգործնախարարությունը հրահանգել է ստուգել ստացված տեղեկությունները։ Ելնելով շարունակվող բախումներից և առաջնորդվելով Կանադայի՝ արտահանման խիստ վերահսկման սկզբունքից, ավելի խորքային ուսումնասիրություն կատարելու նպատակով ժամանակավորապես կասեցվում են Թուրքիային տրված զենքի արտահանման արտոնագրերը»:
Նա նաև հավելել է, որ Կանադան կոչ է անում անհապաղ քայլեր ձեռնարկել բռնության կանխարգելման և քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Կանադայի Հայ դատի հանձնախումբը կոչ էր արել դաշնային կառավարությանը` դատապարտել Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի բացահայտ ագրեսիան և անհապաղ դադարեցնել զենքի արտահանումը Թուրքիա: Իսկ  հոկտեմբերի 2-ին Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպայնը հայտարարել էր, որ Թուրքիա զենքի արտահանումը կդադարեցվի, եթե ապացուցվեն մարդու իրավունքների խախտումների մասին տեղեկությունները:

thumbs_b_c_b4062d387e81172b403e118ecee6bb92
МИД Турции отреагировалօ на решение Канады временно приостановить продажу оружия Турции, сообщает ermenihaber.am.
В заявлении Министерства иностранных дел, в частности, говорится: «Не может быть никакого объяснения тому факту, что Канада запрещает продажу военно-промышленных товаров союзнику по НАТО, в то время как Канада не ставит никаких преград на пути поставок вооружения странам, вовлеченным в конфликт в Йемене, считающийся одним из самых кровавых гуманитарных драм современности, заверяя, что продажа оружия этим странам преследует цель обеспечения безопасности в регионе».
Во внешнеполитическом ведомстве также напомнили, что Канада уже в 2019 году значительно сократила объемы сотрудничества с Турцией после начала Анкарой антитеррористической операции «Источник мира» на территории Сирии.
Отметим, что накануне премьер министр Канадը в своем микроблоге в Твиттере сообщил о том, что Оттава приостанавливает поставки вооружений в Турцию.
«Появилась информация, что канадские технологии задействованы в боевых действиях на территории Нагорного Карабаха. Выслушав эти утверждения,  МИД Канады поручил проверить эти сведения.  В связи с непрекращающимися действиями и необходимостью более детального изучения вопроса, временно приостанавливаются поставки вооружений в Турцию».
Он также отметил, что Канада призывает предпринять немедленные шаги по предотвращению насилия и защите мирного населения.
Напомним,  что ранее комитет «Ай Дата» в Канаде призвал федеральное правительство осудить явную агрессию Азербайджана по отношения к Арцаху и немедленно прекратить поставки вооружения в Турцию.
А 2 октября Франсуа-Филипп Шампань объявил, что экспорт оружия в Турцию будет приостановлен, если подтвердятся сообщения о нарушениях прав человека.