Սա հայրենական թեժ պատերազմ է, և մենք պետք է կանգնենք մինչև վերջ. Ռուբեն Ռուբինյան (տեսանյութ)
Աշխարհն ընդունեց փաստը, որ Թուրքիան ներգրավված է պատերազմում, ընդհուպ ֆիզիկապես, նաեւ, որ տեռորիստներ են օգտագործվում հայ ժողովրդի դեմ: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը:
Նրա խոսքով՝ դիվանագիտական առումով դա դրական է մեզ համար ու մեծ հնարավորությունների տեղ է բացում: Միևնույն ժամանակ Ռուբինյանն ընդգծում է՝ մեր դիվանագիտությունը կարող է հաջողել այն դեպքում, երբ մենք որպես ժողովուրդ պինդ կանգնենք, պինդ կանգնեն նաև մեր Զինված ուժերը.
«Միջազգային գործընկերներից ակնկալում ենք Թուրքիայի ու Ադրբեջանի ագրեսիվ, հակահումանիստական գործողությունների կոշտ քննադատություն»:
Ռուբինյանի խոսքով՝ երեկ հնչել է համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների ավելի խիստ կոչը, հետևաբար պետք է սպասել ադրբեջանական կողմի արձագանքին: Նա նաև համոզմունք հայտնեց, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները, առաջին հերթին Ռուսաստանը, կկատարի իր կարևոր դերը՝ տարածաշրջանում խաղաղություն ապահովելու:
«Պատերազմ է, թեժ է, այս պահին հարաբերականորեն կայուն է, բայց սա հայրենական թեժ պատերազմ է, և մենք պետք է կանգնենք մինչև վերջ», - ասաց նա:

Это ожесточенная отечественная война, в которой мы должны выстоять до конца: Рубен Рубинян (видео)
Мировое сообщество признало тот факт, что в эту войну вовлечена Турция, и против армянского народа воюют террористы. Об этом в беседе с журналистами заявил депутат от партии «Мой Шаг» Рубен Рубинян.
По его словам, с дипломатической точки зрения для нас это позитивно и открывает новые возможности. В тоже время, Рубинян подчеркивает, что наша дипломатия может зафиксировать успех, если мы будем твердо стоять как народ и будут твердо стоять наши Вооруженные силы.
Мы ожидаем, что наши международные партнеры дадут жёсткую оценку агрессивным и антигуманистическим действиям Турции и Азербайджана.
По его словам накануне главы МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ выступили с более строгим призывом, и теперь следует дождаться реакции азербайджанской стороны. Он также выразил уверенность, что страны-сопредседатели и, в частности, Россия сыграют свою важную роль в деле обеспечения безопасности в регионе.
«Идет ожесточенная война, на данный момент ситуация сравнительно стабильна, но это ожесточенная отечественная война, в которой мы должны выстоять до конца».