Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ
Հոկտեմբերի 5-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ։
ԱԳ նախարարներն անդրադարձ կատարեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վերջին զարգացումներին: Այս առնչությամբ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն իր գործընկերոջն իրազեկեց Ադրբեջանի կողմից Արցախի մայրաքաղաքի և խոշոր բնակավայրերի, քաղաքացիական բնակչության ու քաղաքացիական կենսապահովման ենթակառուցվածքների միտումնավոր հրետակոծման վերաբերյալ։ Հայաստանի արտգործնախարարը խստորեն դատապարտեց Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներով ուղեկցվող գործողությունները։
ԱԳ նախարարը խորը մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմական գործողություններում Թուրքիայի աջակցությամբ Մերձավոր Արևելքից Ադրբեջան տեղափոխված օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների անմիջական ներգրավվածության առնչությամբ, ինչը հանգեցնում է տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության խաթարմանը։
Երկուստեք ընդգծվեց ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման կարևորությունը և այդ ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում անհրաժեշտ քայլերի ձեռնարկումը:

Телефонный разговор главы МИД Армении Зограба Мнацаканяна с министром иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дрианом
5  октября министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дрианом.
Министры иностранных дел коснулись последних развитий в зоне нагорно-карабахского конфликта. В этой связи министр Зограб Мнацаканян уведомил своего коллегу о преднамеренном применении оружия различного калибра со стороны Азербайджана против мирного населения и имеющих гражданской инфраструктуры жизнеобеспечения столицы Арцаха и крупных населенных объектов. Глава МИД Армении строго осудил сопровождаемые грубейшими нарушениями международного гуманитарного права действия военно-политического руководства Азербайджана.
Министр иностранных дел выразил глубокую обеспокоенность в связи с прямым вовлечением переброшенных при поддержке Турции с Ближнего Востока иностранных вооруженных террористов в развязанные Азербайджаном военные действия, что ведет к нарушению региональной безопасности и мира.
С обеих сторон была подчеркнута важность незамедлительного прекращения военных действий и осуществление необходимых шагов в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.