«Թիրախավորվել է Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության շենքը». Արցախի ՄԻՊ-ը դատապարտում է
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանական զինված ուժերը, հոկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 13:40-ի սահմաններում, դիտավորյալ, ուժգին և թիրախային կերպով հարվածել են Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի քաղաքացիական նշանակության օբյեկտներն ու ենթակառուցվածքները: Մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից թիրախավորվել է Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության շենքը, որն իրականացնում է փրկարար ու մարդասիրական գործունեություն:
Նախնական տվյալներով՝ դիտավորյալ ու հասցեական թիրախավորման արդյունքում կան վիրավորված քաղաքացիական անձինք և մեծածավալ նյութական վնասներ: Տվյալները ճշտվում են:
Մարդասիրական գործառույթներ իրականացնող անձանց և պետական մարմինների թիրախավորումը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ է վարում՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, ներառյալ՝ կատարելով պատերազմական ծանրագույն հանցագործություններ:
Մինչև այս միջադեպը, Ադրբեջանը կիրառել է կասետային հրթիռներով Սմերչ համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր Հադրութ քաղաքի քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների վրա, որի արդյունքում վիրավորվել է երեք անձ: Սա այս օրերին քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների դեմ կասետային զենքի կիրառման առաջին դեպքը չէ, ինչը նույնպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում է:
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27-ից սկսած ամեն օր իրագործվող պատերազմական հանցագործությունները, այդ թվում՝ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության այսօրվա թիրախավորումը: Պաշտպանը կոչ է անում միջազգային հանրությանն ու իրավապաշտպան կազմակերպություններին հստակ գնահատական տալ Ադրբեջանի գործողություններին՝ պաշտպանելով Արցախի Հանրապետության ժողովրդի իրավունքները: Միջազգային հանրությունն ուղիղ պատասխանատվություն է կրում իրականացվող հանցագործությունների հետևանքների համար, և պետք է բացառվի Արցախի քաղաքական կարգավիճակով պայմանավորված խտրականությունն ու անտեսումն Արցախի բնակչության հանդեպ:

Защитник прав человека решительно осуждает нападения Азербайджана на гуманитарное учреждение
Поддержи А1+!2 октября в районе 13:40 азербайджанские вооруженные силы умышленным образом нанесли мощные и целевые удары по объектам и инфраструктурам гражданского назначения столицы Республики Арцах Степанакерта. В частности, Азербайджан нацелился на здание Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха, которая осуществляет спасательную и гуманитарную деятельность. По предварительным данным, в результате преднамеренного и целевого обстрела есть раненые гражданские лица, также причинён крупномасштабный материальный ущерб. Данные уточняются. Нацеливание на людей, осуществляющих гуманитарные функции и на государственные учреждения, очередной раз свидетельствует о том, что Азербайджан ведёт военные действия, грубым образом нарушая нормы международного гуманитарного права, в том числе осуществляя тягчайшие военные преступления.
До этого, Азербайджан применил кассетные ракеты - реактивные системы залпового огня "Смерч" на объектах гражданского назначения в Гадруте, в результате чего были ранены три человека. Это не первый случай применения кассетного оружия против объектов гражданского назначения в эти дни, что также является грубейшим нарушением международного гуманитарного права.
Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян решительно осуждает военные преступления, совершаемые Азербайджаном каждый день с 27 сентября, включая нынешнее нападение на Государственную службу по чрезвычайным ситуациям. Омбудсмен призывает международное сообщество и правозащитные организации дать чёткую оценку действиям Азербайджана, защищая права народа Республики Арцах. Международное сообщество несёт прямую ответственность за последствия осуществляемых преступлений, а дискриминация и игнорирование населения Арцаха, обусловленная политическим статусом республики, должна быть исключена.