Եթե այսօր չմիջամտեն, ապա Կովկասը կդառնա մեկ այլ մեծ խնդիր միջազգային հանրության համար. Արմեն Սարգսյանի հարցազրույցը (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հարցազրույցը CNBC հեռուստաալիքին.
Հարց: Լեռնային Ղարաբաղը մի տարածք է, որն ունի մոտ 100 հազար բնակչություն: Մենք ականատեսը եղանք, որ այս վերջին բախման հետևանքով զոհվել են հարյուրը: Ո՞րն է լինելու ավարտը: Գուցե սա պետք է միջազգային արբիտրաժի մա՞ս լինի: Հնարավորություն տեսնո՞ւմ եք, որ բոլոր կողմերը կհավաքվեն մեկ սեղանի շուրջ: Աշխարհն այսօր զբաղված է այլ խնդիրներով՝ կորոնավիրուսի ազդեցությունը համաշխարհային տնտեսության վրա, ԱՄՆ նախագահական ընտրություններ, ԱՄՆ-Չինաստան հարաբերություններ: Ցավոք, այս խնդրին համարժեք և անհրաժեշտ միջազգային ուշադրություն դեռ չկա: Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչ պետք է տեղի ունենա, որպեսզի սա չվերածվի ավելի մեծ հակամարտության:
- Միջազգային հանրությունը պետք է հասկանա, որ եթե չմիջամտեն հիմա, Կովկասը կդառնա մեկ այլ մեծ խնդիր իրենց համար: Պատկերացնո՞ւմ եք՝ Կովկասը դառնա մեկ այլ Սիրիա:
Հարց: Դա նշանակո՞ւմ է, որ մեծ խնդիրներ կլինեն էներգետիկ ոլորտում՝ կապված գազատարների հետ...
-Ոչ, ոչ: Այս հարցը միայն մեկ հարթության մեջ մի դիտարկեք: Աշխարհը միայն էներգետիկայով չի պայմանավորված, այն շատ ավելի բարդ է, այստեղ կան ազգային շահեր, կայունություն, առևտուր, լոգիստիկա և շատ այլ հարցեր: Մենք չենք կարող երկրների միջև հարաբերությունները պարզեցնել՝ հիմնվելով միայն էներգետիկայի վրա: Թեպետ մոտ տասը տարի առաջ ես Եվրատլանտյան Անվտանգության նախաձեռնության էներգետիկայի հարցերով խմբի նախագահն էի և իսկապես գիտակցում եմ էներգետիկայի կարևորությունը, սակայն մենք չենք կարող այս հարցն այդքան պարզեցնել: Պատկերացրեք՝ Կովկասը դառնա մեկ այլ Սիրիա:
Հարց: Դա կպատահի՞:
-Հույս ունեմ՝ ոչ, քանի որ դա մեծ ողբերգություն կլինի բոլորի համար ամբողջ աշխարհում: Դուք նշեցիք, որ Ղարաբաղում 150 հազար մարդ է ապրում, բայց Դուք չհիշատակեցիք, որ նրանք հայեր են, և կապ չունի՝ 150 հազար են, թե՞ 250 հազար: Լեռնային Ղարաբաղը կամ Արցախը պատմական Հայաստանի մաս է եղել հազարավոր տարիներ: Այն մշտապես բնակեցված է եղել հայերով: Դա մի հիանալի լեռնային երկիր է քաջ ու հպարտ ժողովրդով՝ հայերով: Անգամ խորհրդային իշխանության տարիներին տեղի բնակչության 90 տոկոսը հայեր են եղել: Հայերը Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված ամբողջ խնդիրը կապում են իրենց հավատքի և պատմության հետ: Նրանք սա ընդունում են որպես Ադրբեջանի օգնությամբ Թուրքիայի կողմից մեկ այլ ցեղասպանության իրականացման փորձ: Սա հայերի համար անընդունելի է: Պայքարը կշարունակվի, և հայերը կապացուցեն, որ այս խնդիրն ուժի միջոցով չի լուծվելու, և ուզում եք դա, թե ոչ՝ մենք պետք է վերադառնանք բանակցությունների սեղան:
Եթե ուսումնասիրեք Թուրքիայի ներկայիս կառավարության գործունեությունը, թվում է, թե նրանք խնդիրներ ունեն իրենց շուրջը 360 աստիճանով՝ Միջերկրական ծովում, Հունաստանում, Լիբիայում, Իրաքում: Նրանք խնդիրներ են ստեղծում ամենուր:
Նրանք հայտարարում են, թե իբր Հայաստանը վտանգ է միջազգային էներգակիր նավթամուղի համար, ինչը բացարձակ անհեթեթություն է: Այդ նավթամուղը գոյություն ունի ավելի քան 20 տարի: Եթե մենք դա չենք արել 20 տարիների ընթացքում, ինչու պետք է ուզենք դա անել հիմա, ո՞րն է նպատակը:

В случае невмешательства, Кавказ станет большой проблемой для международного сообщества: Интервью Армена Саркисяна (видео)
Поддержи А1+!Международное сообщество должно понять, что, в случае невмешательства, Кавказ станет для них еще одной большой проблемой. Об этом заявил президент Республики Армения Армен Саркисян в интервью, данном телеканалу CNBC.
- Нагорный Карабах - это территория с населением около 150 000 человек. Мы уже видим сотни убитых в этом последнем столкновении. Что же будет в конце? Может, это нужно перенести в рамки международного арбитража? Видите ли Вы возможность того, что все стороны соберутся за одним столом? Сегодня мир озабочен другими проблемами: влиянием COVID-19 на мировую экономику, президентскими выборами в США, отношениями США и Китая. К сожалению, этому вопросу не уделяется должного международного внимания. Как вы думаете, что должно произойти, чтобы это не переросло в более серьезный конфликт?
- Международное сообщество должно понять, что, если они не вмешаются сейчас, Кавказ станет для них еще одной большой проблемой. Можете ли Вы представить себе, что Кавказ может стать еще одной Сирией?
- Значит ли это, что в энергетике будут большие проблемы с газопроводами?
- Нет, нет. Не рассматривайте на этот вопрос только в одном измерении. Мир не только обусловлен энергетикой, он намного сложнее, есть национальные интересы, стабильность, торговля, логистика и многие другие вопросы. Мы не можем упростить отношения между странами на основе только энергeтики. Хотя и около десяти лет назад я был председателем группы по вопросам энергетики в рамках инициативы по евроатлантической безопасности, я осознаю потенциал энергетики, но мы не можем настолько упрощать его. Представьте, что Кавказ становится другой Сирией.
- Это возможно?
- Надеюсь, что нет, потому что это будет большая трагедия для всех на свете. Вы упомянули, что в Карабахе проживает 150 000 человек, но не упомянули, что они армяне, неважно, это 150 000 или 250 тысяч. Нагорный Карабах или Арцах был частью исторической Армении на протяжении тысячелетий. Он всегда был заселен армянами. Это прекрасная горная страна с отважными и гордыми людьми, армянами. Даже в советское время 90% местного населения составляли армяне. Армяне связывают весь вопрос Нагорного Карабаха с историей своей веры. Они видят в этом очередную попытку Турции совершить геноцид руками Азербайджана. Это неприемлемо для армян. Борьба будет продолжаться, армяне докажут, что эта проблема не может быть решена силой, хотят они этого или нет, мы должны вернуться за стол переговоров.
Если рассматривать деятельность нынешнего турецкого правительства, можно заметить, что у него проблемы на все 360 градусов: в Средиземноморье, в Греции, в Ливии, в Ираке. Они везде создают проблемы.
Они заявляют, что Армения представляет собой угрозу для международного энергетического трубопровода, что является абсолютной чепухой. Этот трубопровод существует более 20 лет. Если мы не сделали это 20 лет, зачем нам это делать сейчас, в чем же цель?