Մարտակերտում այսօր 3 խաղաղ բնակիչ է զոհվել՝ 2 կին, 1 տղամարդ. Արցախի ՄԻՊ-ի հայտարարությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍեպտեմբերի 30-ին Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանը տեղեկություն է ստացել, որ նույն օրը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Մարտակերտ քաղաքի քաղաքացիական օբյեկտների ռմբակոծության հետևանքով երեք քաղաքացիական անձ է զոհվել՝ երկու կին և մեկ տղամարդ, իսկ մեկը վիրավորվել է: Զոհվածների և վիրավորի ինքնությունը ճշտվում է:
Ցավակցություն հայտնելով զոհվածների հարազատներին՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակչության ու օբյեկտների նպատակային ու շարունակական թիրախավորումը, ինչը քաղաքացիական բնակչության շրջանում հանգեցնում է մարդկային ու գույքային լրջագույն կորուստների: Պաշտպանն արձանագրում է, որ Ադրբեջանը կոպտագույն կերպով խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը՝ ոչ խտրական ու միտումնավոր կերպով կրակ վարելով քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կոչ է անում միջազգային հանրությանն ու իրավապաշտպան կազմակերպություններին համապատասխան գնահատական տալ ադրբեջանական զինված ուժերի գործողություններին և կիրառել իրենց ողջ գործիքակազմը Արցախի Հանրապետության բնակչության իրավունքների լայնամասշտաբ ու վայրագ ոտնահարումները կանխելու նպատակով:

В результате бомбардировки азербайджанской авиации в городе Мартакерт погибли трое мирных жителей. Oмбудсмен
Поддержи А1+!30 сентября омбудсмен Республики Арцах получил сведения о том, что 3 мирных жителя - 2 женщины и мужчина - были убиты и один ранен в результате авиаудара азербайджанской авиации по гражданским объектам города Мартакерт. Детали уточняются
Выражая соболезнования родным погибших, омбудсмен строго осуждает целевой и постоянный обстрел гражданского населения и объектов, что приводит к серьезным человеческим и материальным потерям.
Омбудсмен отмечает, что Азербайджан грубейшим образом нарушает нормы международного гуманитарного права, умышленно ведя огонь по гражданским населенным пунктам. Защитник прав человека призывает мировое сообщество и правозащитные организации дать соответствующую оценку действиям вооруженных сил и применить все средства для предотвращения масштабных и вопиющих нарушений прав человека в Республике Арцах.