Ադրբեջանը մտադրություն չունի գործել լարվածության թուլացման ուղղությամբ. Զոհրաբ Մնացականյանը՝ France 24-ին (տեսանյութ)
Զոհրաբ Մնացականյանի հարցազրույցը ֆրանսիական France 24 լրատվականին.
Ֆրանս 24. Պարոն Մնացականյան, շնորհակալ ենք այսօր «Ֆրանս 24»-ի հետ զրույցի համար: Ադրբեջանն ասում է, որ այս կիրակի նրանք պատասխանել են Հայաստանի կողմից սանձազերծված հրետակոծությանը: Ես կցանկանայի սկսել սրա վերաբերյալ Ձեր արձագանքով:
Զոհրաբ Մնացականյան. Թե Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանական զորքերը, թե Հայաստանի Հանրապետությունն ու իր զինված ուժերը բացարձակապես որևէ մտադրություն չունեին իրավիճակն առավել սրելու: Ադրբեջանի կողմից ագրեսիա է սանձազերծվել 2016թ.-ին, 2020թ.-ի հուլիսին, և այժմ վերսկսվեց զանգվածային էսկալացիան Ադրբեջանի հետ Արցախի շփման գծի ողջ երկայնքով: Եվ սա նախապես պլանավորված, հետևողականորեն պլանավորված լայնածավալ հարձակում է շփման գծի ողջ երկայնքով: Մեղադրանքների խաղը, որ Ադրբեջանը փորձում է պարտադրել մեզ, արդարացված չէ: Մենք ևս մեկ անգամ կրկնում ենք, որ եղել են բազում առաջարկներ՝ ձևավորելու ռիսկերի նվազեցման, հրադադարի խախտումների հետաքննության և զինադադարի ռեժիմի ամրապնդման շատ հստակ մեխանիզմներ, որոնք կտրականապես մերժվել են Ադրբեջանի կողմից, քանի որ ուժի կիրառումը հենց Ադրբեջանի գործիքն են:
Ֆրանս 24. Երկու կողմերում եղել են ռազմական և քաղաքացիական կորուստներ: Հայաստանի պարագայում Դուք կարո՞ղ եք հաստատել երկու կողմերից ռազմական և քաղաքացիական կորուստների մասին տեղեկությունները:
Զոհրաբ Մնացականյան. Ինչպես ես նշեցի՝ զանգվածային հարձակում է տեղի ունենում Լեռնային Ղարաբաղի հայկական դիրքերի վրա՝ հյուսիսից հարավ ամբողջ երկայնքով: Հարձակումներ են տեղի ունենում Մարտակերտի շրջանի խաղաղ բնակավայրերի և Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի վրա: Կիրառվել են ծանր հրետանի, ավիացիա, տանկեր, ԱԹՍ-ներ: Եվ ամենից անհանգստացնող հանգամանքը նոր գործոնի՝ Թուրքիայի ապակայունացնող ուժի առկայությունն է, որն առավել քան ակնառու է այս հակամարտությունում, քանի որ այն ներկա է իր ռազմական ուժով և ավիացիայով: Եվ սա շատ մտահոգիչ է:
Ֆրանս 24: Մենք տեղեկություններ էինք ստանում այստեղ, որ Ադրբեջանն, ի վերջո, ռազմական դրություն է հայտարարել, ինչը Հայաստանն, իհարկե, արդեն արել է: Ինչպիսի՞ն է այժմ տեղում իրավիճակը:
Զոհրաբ Մնացականյան. Արցախի բնակչությունն ու Արցախի զինված ուժերը եղել և մնում են լիովին վճռական պաշտպանելու իրենց հողերը և պաշտպանելու իրենց ազատությունը: Հայ ժողովուրդը, Հայաստանի զինված ուժերը, հայկական պետությունը եղել և մնում են Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորը: Մենք միանգամայն վստահ ենք և վճռական՝ հետ մղելու այս ագրեսիան և ամուր կանգնելու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատության համար:
Ֆրանս 24. Դուք մտավախություն ունե՞ք, որ իրավիճակը կարող է էլ ավելի սրվել:
Զոհրաբ Մնացականյան. Մենք շատ մտահոգված ենք այս ագրեսիվ, լայնածավալ հարձակումով. Ադրբեջանը մտադրություն չունի գործել լարվածության թուլացման ուղղությամբ: Եվ իհարկե, մենք պատրաստ ենք յուրաքանչյուր զարգացմանը, որը շատ վտանգավոր է տարածաշրջանի համար, բայց ինչպես ես ասացի, մենք պատրաստ ենք պաշտպանվել ամենավճռական կերպով:
Ֆրանս 24. Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում մենք ականատես եղանք, որ ևս մեկ անգամ, ինչպես ասում են, գլուխ է բարձրացնում Լեռնային Ղարաբաղի չլուծված համակարտությունը: Դուք տեսնու՞մ եք դրա լուծումը:
Զոհրաբ Մնացականյան. Իհարկե, մենք եղել և մնում ենք լիովին հավատարիմ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, ինչի համար կա միջազգայնորեն ընդունված, միջազգային մանդատ ունեցող ձևաչափ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, որի կազմում ընդգրկված են Ֆրանսիան, Միացյալ Նահանգները և Ռուսաստանի Դաշնությունը: Մենք լիովին հավատարիմ ենք այս գործընթացին՝ լուծելու այս հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով, և գտնելու այնպիսի լուծում, այնպիսի կարգավորում, որը բացառապես հիմնված է փոխզիջման վրա, այնպիսի մի լուծում, որն ընդունելի է, ինչպես նշել է Հայաստանի վարչապետը, Հայաստանի ժողովրդի, Արցախի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Դժբախտաբար, մենք առերեսվում ենք Ադրբեջանի բացառապես առավելապաշտական դիրքորոշման հետ, որը մերժում է Արցախի ժողովրդի և նրա իշխանությունների, հայ ժողովրդի շահերի և մտահոգությունների որևէ դիտարկում: Առավելապաշտական մոտեցումը եղել և մնում է մերժված: Մենք պատրաստ ենք փոխզիջման: Այնուամենայնիվ, այս լայնածավալ էսկալացիան բերում է նոր իրավիճակ, որին մենք ստիպված ենք առերեսվել:

Азербайджан не намерен снижать напряженность.: Зограб Мнацаканян - France 24 (видео)
Агрессия со стороны Азербайджана была развязана в 2016 году, в июле 2020 года, и теперь массовая эскалация возобновилась по всей линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана. Об этом заявил министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян в интервью с “France 24”.  Арменпресс представляет интервью полностью.
- Господин Мнацаканян, благодарен, что сегодня Вы общаетесь с “France 24”. Азербайджан заявляет, что они отреагировали на обстрел, начатый Арменией в это воскресенье. Я хотел бы начать с Вашего отзыва по этому поводу.
- Ни силы Армии обороны Нагорного Карабаха, ни Республика Армения и ее вооруженные силы не имели абсолютно никакого намерения обострять ситуацию. Агрессия со стороны Азербайджана была развязана в 2016 году, в июле 2020 года, и теперь массовая эскалация возобновилась по всей линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана. И это заранее спланированная, крупномасштабная атака по всей линии соприкосновения. Игра в обвинения, которую пытается нам навязать Азербайджан, не оправданна. Мы повторяем, что было много предложений по разработке очень четких механизмов для снижения рисков, расследования нарушений прекращения огня и укрепления режима прекращения огня, которые были категорически отвергнуты Азербайджаном, поскольку использование силы является главным инструментом Азербайджана.
- С обеих сторон есть и военные и гражданские потери. Можете ли Вы подтвердить информацию о жертвах среди военного и гражданского населения с обеих сторон?
- Как я уже сказал, идет массированная атака на армянские позиции в Нагорном Карабахе с севера на юг. Атаки совершаются на мирные населенные пункты Мартакертского района и Степанакерта, столицы Арцаха. Применялись тяжелая артиллерия, авиация, танки, БПЛА. И самое тревожное обстоятельство - это наличие нового фактора, дестабилизирующей силы Турции, которая более чем очевидна в этом конфликте, поскольку она присутствует с ее военной силой и авиацией. И это очень тревожно.
- Здесь мы получали информацию о том, что в Азербайджане наконец объявлено военное положение, что, конечно же, уже сделала Армения. Какова текущая ситуация на местах?
- Народ Арцаха и Вооруженные силы Арцаха были полны решимости защищать свои земли, защищать свою свободу. Армянский народ, армянские вооруженные силы, армянское государство были и остаются гарантом безопасности Нагорного Карабаха. Мы абсолютно уверены, полны решимости – отразить эту агрессию, твердо стоять за свободу народа Нагорного Карабаха.
- Боитесь, что ситуация может ухудшиться?
- Нас очень беспокоит эта агрессивная, масштабная атака. Азербайджан не намерен снижать напряженность. И, конечно, мы готовы к любому развитию, которое очень опасно для региона, но, как я уже сказал, мы готовы защищаться самым решительным образом.
- За последние несколько месяцев мы вновь стали свидетелями того, что в очередной раз, как говорится, разгорается неурегулированный нагорно-карабахский конфликт. Вы видите его разрешение?
- Конечно, мы по-прежнему полностью привержены исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, для чего существует международно признанное и имеющее международный мандат сопредседательство Минской группы ОБСЕ, в которую входят Франция, Соединенные Штаты и Российская Федерация. Мы полностью привержены этому процессу урегулирования конфликта исключительно мирным путем, поиску решения, урегулирования, основанного исключительно на компромиссе, решения, которое является приемлемым, как заявил премьер-министр Армении, и для народа Армении, и для народа Арцаха и и для народа Азербайджана. Для всех людей. К сожалению, мы сталкиваемся с исключительно максималистской позицией Азербайджана, который отвергает любое рассмотрение интересов народа Арцаха, его властей, интересов и забот армянского народа. Самый прагматичный подход был и остается отвергнутым. Мы готовы к компромиссу. Однако эта крупномасштабная эскалация создала новую ситуацию, с которой нам пришлось столкнуться.