Նախագահ Թրամփ. Մենք ուշադրությամբ հետևում ենք զարգացումներին (տեսանյութ)
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը մամլո ասուլիսի ընթացքում պատասխանել է լրագրողի հարցին՝ կապված ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման հետ: Նախագահը, մասնավորապես, ասել է.
«Մենք ուշադրությամբ հետևում ենք զարգացումներին: Ես տեղեկացա դրա մասին այսօր և երեկ: Մենք այդ տարածաշրջանում ունենք շատ լավ հարաբերություններ: Տեսնենք, թե կկարողանանք արդյոք դադարեցնել բախումները»:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը հայտարարություն է տարածել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։ Միացյալ Նահանգները վճռականորեն դատապարտել է բռնության սրացումը։ Կողմերին կոչ է արել աշխատել Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որպեսզի հնարավորինս շուտ վերադառնան առարկայական բանակցությունների։
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել

Президент Трамп: Мы внимательно следим за развитием событий (видео)
Власти США внимательно следят за ситуацией в Нагорном Карабахе, смогут ли они остановить эскалацию конфликта. Президент США Дональд Трамп об этом заявил на брифинге в воскресенье.
“Мы очень осторожны. Это произошло только, я об этом знаю. У нас хорошие отношения в этом регионе. Посмотрим, сможем ли мы это остановить”, - сказал Трамп.
Госдепартамент США выступил с заявлением о ситуации на линии соприкосновения Карабаха и Азербайджана. Соединенные Штаты решительно осудили эскалацию насилия. США призвали стороны работать с сопредседателями Минской группы, чтобы насколько возможно скорее вернуться к предметным переговорам.