Ղազախստանը խորապես անհանգստացած է հայ-ադրբեջանական հակամարտության էսկալացիայով. Ղազախստանի ԱԳՆ
Ղազախստանի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի առնչությամբ, հայտնում է Tengrinews.kz-ը:
«Ղազախստանը խորապես անհանգստացած է հայ-ադրբեջանական հակամարտության էսկալացիայով, որը տեղի է ունեցել 2020-ի սեպտեմբերի 27-ին Լեռնային Ղարաբաղում: Կոչ ենք անում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի բարեկամ երկրներին ձեռնարկել բոլոր միջոցները իրավիճակը կայունացնելու, ուժի կիրառումից հրաժարվելու և բանակցություններ սկսելու համար»:
Ղազախստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ նշվում է, որ իրենք պատրաստ են աջակցել միջազգային կազմակերպությունների հարթակներում հակամարտության կարգավորման ուղիներ փնտրելու հարցում:

Казахстан глубоко обеспокоен эскалацией армяно-азербайджанского конфликта: МИД Казахстана
Республика Казахстан выражает глубокую обеспокоенность эскалацией армяно-азербайджанского конфликта, произошедшей 27 сентября 2020 года в Нагорном Карабахе.
Призываем дружественные нам Азербайджанскую Республику и Республику Армения принять все меры для стабилизации ситуации, отказаться от использования силовых средств и приступить к переговорам.
Готовы содействовать поиску мирных путей разрешения конфликта на площадках международных организаций. Как действующий председатель СВМДА, предлагаем использовать имеющийся пакет мер доверия Совещания.