Արցախի ԱԺ-ն կոչ է անում աշխարհին, իրենց ձայնը բարձրացնել ի պաշտպանություն Արցախի
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը վճռականորեն դատապարտում է 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից մեր Հանրապետության դեմ ձեռնարկված ագրեսիայի ակտը:
Ադրբեջանի լայնամասշտաբ հարձակումը, որի ընթացքում թիրախավորվել է այդ թվում նաև Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի և սահմանամերձ բնակավայրերի խաղաղ բնակչությունը, դաժան հանցագործություն է, որի համար Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ենթակա է միջազգային քրեական պատասխանատվության:
Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան համարում ենք Արցախի Հանրապետության բնակչության դեմ մասսայական և կանոնավոր հարձակումների շղթայի հերթական օղակը, որոնք իրականացվել են Ադրբեջանի կողմից հակամարտության ամբողջ ընթացքում ինչպես խաղաղ, այնպես էլ պատերազմի ժամանակ, ինչը միջազգային իրավունքով որակվում է որպես մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն:
Համոզված ենք, որ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների, այդ թվում՝ կյանքի իրավունքի չդադարող խախտումների պայմաններում, Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների համար միջազգային հանրության համարժեք և ադեկվատ պատասխան կդառնա Արցախի փաստացի անկախության ճանաչումը, ինչը թույլ կտա երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում:
Միջազգային գործընթացներում Արցախի Հանրապետության ինտեգրման, Հանրապետության իշխանությունների հետ ուղիղ երկխոսության, մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային մեխանիզմների ակտիվացման միջոցով միջազգային հանրությունը կցուցադրի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանն ուղղված Ադրբեջանի ագրեսիվ, անօրինական և հանցավոր գործողությունների անընդունելիությունը:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը կոչ է անում աշխարհի առաջադեմ երկրների խորհրդարաններին իրենց ձայնը բարձրացնել ի պաշտպանություն արցախցիների ազատության և անկախության իրավունքների, օգտագործել իրենց ամբողջ հեղինակությունը ադրբեջանական ագրեսիան դադարեցնելու և մասսայական արյունահեղությունը կանխելու համար:

НС Арцаха призывает мир поднять свой голос в защиту Арцаха
Национальное Собрание Республики Арцах решительно осуждает акт агрессии, совершенный Азербайджаном против республики 27 сентября 2020 года.
В заявлении НС Республики Арцах также отмечено: «Масштабное нападение Азербайджана, направленное на мирных жителей Степанакерта, включая приграничные города республики, является ужасным преступлением, за которое военно-политическое руководство Азербайджана подлежит международной уголовной ответственности.
Мы рассматриваем военную агрессию Азербайджана как еще одно звено в цепи массовых и регулярных нападений на население Республики Арцах, которые осуществлялись Азербайджаном на протяжении всего конфликта, как в мирное время, так и во время войны, что по международному праву считается преступлением против человечности.
Убеждены, что в условиях основных прав граждан Республики Арцах, включая непрекращающиеся нарушения права на жизнь, международное сообщество адекватно отреагирует на преступные действия Азербайджана, признав де-факто независимость Арцаха, что позволит установить прочный мир в регионе.
Путем интеграции Республики Арцах в международные процессы, прямого диалога с властями республики, активизации международных механизмов защиты прав человека международное сообщество продемонстрирует недопустимость агрессивных, незаконных и преступных действий Азербайджана, направленных на урегулирование азербайджано-карабахского конфликта. Национальное Собрание Республики Арцах призывает парламенты прогрессивных стран мира поднять свой голос в защиту свободы и независимости народа Арцаха, использовать весь свой авторитет, чтобы остановить азербайджанскую агрессию и предотвратить массовое кровопролитие».