Արմեն Սարգսյանն այցելել է FAST հիմնադրամ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամ (FAST): Հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Օրուջյանի ուղեկցությամբ նախագահ Սարգսյանը շրջել է հիմնադրամի գրասենյակում, զրուցել աշխատակիցների հետ, հետաքրքրվել նրանց գործունեության ուղղություններով և նախագծերով:
Հանրապետության նախագահին ներկայացվել են հիմնադրամի կրթական և գիտատեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանն ուղղված ծրագրերը, որոնց մի մասն իրականացվում է արտերկրի առաջատար գիտակրթական կենտրոնների հետ համագործակցաբար: Կենսատեխնոլոգիաների, մեքենայական ուսուցման, արհեստական բանականության և այլ բնագավառներում իրականացվող իրենց տարբեր հետազոտությունների մասին պատմել են ոչ միայն ծրագրերի մասնակիցները, այլև շահառուները:
Կարևորելով իրականացվող ծրագրերն ու նախագծերը՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես նշել է․ «Մենք տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտում մեծ ներուժ ունեցող երկիր ենք, բայց լուրջ առաջընթաց և արդյունքներ արձանագրելու համար պետք է հետևողական աշխատանք կատարենք: Մենք երկար ճանապարհի սկզբնամասում ենք»:
Նախագահն անդրադարձել է նաև Հայաստանում գիտատեխնոլոգիական զարգացմանն ուղղված ATOM նախագահական նախաձեռնությանը, որի շրջանակում համագործակցություն է նախատեսվում աշխարհի խոշորագույն տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ: «Ամենաէականն այն է, որ այդ խոշոր ընկերությունները ներկայացված լինեն Հայաստանում և հետազոտական աշխատանք կատարեն: Նրանցից մի քանիսը նույնիսկ առաջարկում են, որ համագործակցություն լինի ոչ միայն գիտահետազոտական, այլև կրթական ուղղությամբ,-ասել է նախագահ Սարգսյանը: -Իմ գաղափարը, նպատակը հետևյալն է՝ Հայաստանում ստեղծել միջավայր, որ դուք ստիպված չլինեք նորարարություններին տեղեկանալու համար մեկնել դուրս, այլ դրանք գտնեք այստեղ, կապված լինեք մեր երկրի հետ»:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ATOM-ի շրջանակում FAST-ի հետ գործակցությանը: «Գուցե մենք տարբեր բաներ ենք անում, բայց անում ենք նույն նպատակի համար: Մենք ունենք առաջնագծում լինելու հնարավորություն, և պետք է կարողանաք խելացի կերպով օգտագործել այդ հնարավորությունը»,-նշել է նախագահը:
Նախագահն ընդգծել է, որ այսօր ուժը հենց անհատի մեջ է, նրա ստեղծագործ ներուժը շատ մեծ է. «Ես հավատում եմ, որ 18 տարեկան պատանիները, որոնք նաև ձեր ծրագրերի շահառուների թվում են, կարող են շատ բան անել: Կարող են ավելին անել, եթե գնում են ճիշտ ուղղությամբ և ճիշտ միջավայրում են: Պետք է օգնել, որ նրանց փայլուն մտքերը իրականություն դառնան, և այդ առումով FAST-ը կարևոր գործ է անում»:
Նախագահ Սարգսյանի և FAST-ի ղեկավար կազմի հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նախագահական ATOM նախաձեռնության և FAST հիմնադրամի գործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել նաև այս տարի հոկտեմբերին նախատեսվող «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի և գալիք տարի անցկացվելիք STARMUS 6-րդ փառատոնի շրջանակում փոխգործակցությանը:

Армен Саркисян посетил Фонд FAST (видео)
Президент Саркисян в сопровождении директора фонда Армена Оруджяна обошел офис фонда, побеседовал с сотрудниками, поинтересовался их деятельностью и проектами.
Президенту республики были представлены программы, направленные на развитие учебно-научно-технологической сферы фонда, часть из которых реализуется в сотрудничестве с ведущими научно-образовательными центрами зарубежья. Участники и бенефициары программ рассказали о своих различных исследованиях в области биотехнологий, машинного обучения, искусственного интеллекта и других областях.
Президент Саркисян особо отметил реализацию программ и проектов․”Наша страна имеет большой потенциал в области развития технологий, но чтобы добиться серьезного прогресса, мы должны последовательно работать. Мы в начале долгого пути”.
Президент  упомянул и президентскую инициативу АТОМ по научно-техническому развитию Армении, в рамках которой предусмотрено сотрудничество с крупнейшими мировыми технологическими компаниями. “Самое главное, что эти крупные компании уже представлены в Армении и занимаются исследовательской работой. Некоторые из них даже предлагают сотрудничество не только в области исследований, но и в сфере образования”, - сказал президент Саркисян. “Моя идея и цель - создать в Армении такую среду, чтобы Вам не нужно было ехать за границу, чтобы узнавать об инновациях, а находить их здесь, оставаться в нашей стране”.
Было сказано и о сотрудничестве с “FAST” в рамках ATOM. “Возможно, мы делаем разные вещи, но делаем ради общей цели. Мы можем быть в авангарде. Вы должны использовать эту возможность с умом”, - подчеркнул он. Президент также подчеркнул, что сегодня сила именно в личности, его творческий потенциал очень велик. “Я считаю, что 18-летние люди, которые также участвуют в Ваших программах, могут многое сделать. Они могут сделать больше, если пойдут в правильном направлении и в правильную среду. Нам нужно помочь воплотить в жизнь их блестящие идеи, и в этом смысле “FAST” отлично справляется со своей задачей”.
Вопросы, связанные с сотрудничеством с Фондом FAST и президентской инициативы “АТОМ”, обсуждались на встрече президента Саркисяна с руководством “FAST”.
Коснулись и сотрудничества в рамках 6-го фестиваля “STARMUS”, который состоится в следующем году и Армянского саммита мысли, запланированном на октябрь этого года.