Իշխանությունը թող իր տեղում նստած մնա և տեսնի՝ հանրությունը ինչ պահանջներ կներկայացնի. Արծվիկ Մինասյան (տեսանյութ)
«Եթե 2018 թվականի դեկտեմբերյան ընտրությունները եղել են առանց ընտրակաշառքի, այդ դեպքում հարց է առաջանում՝ եթե այդ հանցագործության  հիմքը կտրել են, ինչո՞ւ են նորից անդրադառնում, եթե չեն կտրել, սա նշանակում է՝ իշխանությունը ինքն իրեն էլ է կասկածում»։
Այս մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի մոտ հայտարարեց ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արծվիկ Մինասյանը, ով դատարան էր եկել՝ սատարելու ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին։
Մինասյանը պնդում է՝ չպետք է ընտրողական մոտեցում լինի, թե անդրադառնում են ընտրակաշառքի դեպքերին, պետք է անդրադառնալ Հանրապետության ձևավորման 4-րդ տարվանից անցկացված բոլոր ընտրություններին։
ՀՅԴ անդամը համոզմունք ունի՝ իշխանությունը ամեն ինչ անում է իր ընդդիմախոսների լռեցնելու համար։  Մինասյանը հարց է բարձրացնում՝ ինչո՞ւ հարուցված քրեական գործը չի կարող իրականացվել առանց անձին ազատությունից զրկելու գործողության․
«Ոչ թե իրավունքի գերակայությամբ, օրենքի առաջնորդությամբ արդարադատություն է իրականացվում, այլ բացառապես իշխանության կամքով և քաղաքական հակառակորդների դեմ ուղղված գործողությամբ»։
Մինասյանի խոսքով՝  քաղաքական հայտարարություններից հետո էս գործիքակազմը կիրառելը նշանակում է՝ դրանք կապված են միմյանց հետ։
Ինչ վերաբերում է հանրահավաքին, Մինասյանը հայտարարեց՝  Ծառուկյանի շուրջ տեղի ունեցող իրավիճակը կապ չունի հանրահավաքի հետ, ուստի Ծառուկյանի հնարավոր կալանավորումը հանրահավաքի վրա որևէ ազդեցություն ունենալ չի կարող, հնարավոր է՝ լինեն որոշակի երանգային փոփոխություններ․
«Իշխանությունը թող իր տեղում նստած մնա և տեսնի՝ հանրությունը ինչ պահանջներ կներկայացնի։ Եթե իշխանությունը այդքան վստահ է իր վրա, ապա չպետք է փորձեն ամեն գնով միջամտել։ Ես համոզված եմ՝ իշխանությունը այս ընթացքում անելու է հնարավորը, որպեսզի խոչընդոտեն»։
Արծվիկ  Մինասյանը համզված է՝ հոկտեմբերի 8-ի հանրահավաքը կլինի բազմամարդ, ակնհայտ է, որ հասարակության ճնշող մեծամասնությունը սպասում է քաղաքական խոսքի և գործողությունների, և կլինի իշխանափոխություն ժողովրդի մասնակցությամբ։

Власти пусть сидят на месте и смотрят, какие требования предъявит общественность: Арцвик Минасян (видео)
«Если выборы в декабре 2018 года были без взяток избирателям, в таком случае возникает вопрос: если они искоренили это преступление, почему они снова к нему обращаются? Если нет, это значит, что власти подозревают сами себя».
Об этом у Ереванского суда общей юрисдикции заявил член ГО АРФД Арцвик Минасян, пришедший в суд, чтобы поддержать главу ППА Гагика Царукяна.
Минасян утверждает: не должно быть выборочного подхода, если обращаются к случаям взяток избирателям, нужно обратиться ко всем выборам, проведенным с 4-го года формирования Республики.
Член АРФД убежден: власти делают все, чтобы заставить замолчать своих оппонентов. Минасян поднимает вопрос: почему возбужденное уголовное дело не может быть осуществлено без лишения лица свободы:
«Это не отправление правосудия при верховенстве права, руководствуясь законом, а исключительно волей власти и действием, направленным против политических противников».
По словам Минасяна, применять этот инструментарий после политических заявлений означает, что они взаимосвязаны.
Касательно митинга Минасян заявил: ситуация вокруг Царукяна не связана с митингом, следовательно, возможный арест Царукяна не может оказать влияния на митинг, возможно, будут некоторые изменения в виде нюансов:
«Пусть власти сидят на месте и смотрят, какие требования предъявит общественность. Если власти так уверены в себе, не должны пытаться любой ценой вмешаться. Я уверен: власти за это время сделают все возможное, чтобы помешать».
Арцвик Минасян уверен: митинг 8-го октября будет многолюдным, очевидно, что подавляющее большинство общественности ждет политической речи и действий, и будет смена власти при участии народа.