Նիկոլ Փաշինյանի մոտ այսօր քննարկվել է տեսչական մարմինների գործունեության հաշվետվությունները
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ այսօր քննարկվել է Սննդամթերքի անվտանգության և Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինների՝ 2019թ. գործունության և 2020թ. առաջին 8 ամսվա աշխատանքների հաշվետվությունը:
Տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը նշել է, որ այս տեսչական մարմիններում ևս ներդրվել է ռիսկի վրա հիմնված ստուգումների համակարգ, կանոնակարգվել է օրենսդրական դաշտը: Զեկուցվել են նաև երկու տեսչական մարմինների ոլորտները կարգավորող նոր օրենսդրական փոփոխությունների ընթացքը, ինչպես նաև նախատեսվող կարգավորումների վերաբերյալ մանրամասներ:
ՍԱՏՄ ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանը, ներկայացնելով կատարված աշխատանքները,ել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում սննդի անվտանգության ոլորտում գործարկվել է սննդամթերք տեղափոխող փոխադրամիջոցների սանիտարական անձնագրերի ռեեստրների վարման նոր համակարգ, իրականացվել են վերահսկողության միջոցառումներ: Անասնաբուժության ոլորտում 2020թ. հուլիսի 1-ից գործում է կենդանիների սպանդանոցային մորթի անցնելու պարտադիր պայմանը: Բոլոր մարզերում իրականացվել է բրուցելոզ հիվանդության վերաբերյալ հետազոտություն, որին մասնակցել են ֆերմերներ, կաթնամթերք ու մսամթերք արտադրող տնտեսվարողներ, սպանդանոցների աշխատակիցներ: Մեկնարկել է բուսական ծագման մթերքներում պեստիցիդների, նիտրատների ծանր մետաղների և գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմների մնացորդների մոնիթորինգային ծրագիրը: ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսական կազմակերպության հետ ստորագրվել է «Սննդամթերքի անվտանգության և կենդանիների առողջության ռիսկերի գնահատման և կառավարման կարողությունների հզորացում» փաստաթուղթը, որը նախատեսում է 3 ոլորտային ռիսկերի գնահատման համակարգերի ներդնում: Նախնական գործարկվել է սահմանային հսկողության «Մեկ պատուհան» համակարգը, զարգացել է միջազգային համագործակցությունը: Զեկուցվել է նաև ՏՄ կառուցվածքային բարեփոխումների և վարչապետի հանձնարարականների կատարողականի վերաբերյալ:
Ի պատասխան սննդամթերքի անվտանգության չափանիշների վերաբերյալ վարչապետի հարցադրման՝ նշվել է, որ այս բնագավառում ՍԱՏՄ-ն առաջնորդվում է միջազգային կանոնակարգերով: Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվել է հացի և հացամթերքի տեղափոխման կանոնների պահպանման հետ կապված իրավիճակով, ինչպես նաև հանրապետության տարածքում սպանդանոցների կառուցման և սպանդանոցային մորթի կազմակերպման աշխատանքներով: Նշվել է, որ արդեն կա գործող 67 սպանդանոց, որից 36-ը՝ ծառայություններ մատուցող, կառուցման փուլում է ևս 78-ը: Երևանում սպանդանոցային ծագման մսամթերքի վաճառքի ծավալը հասնում է 90 տոկոսի, մարզերում ևս այս ցանցն ընդլայնվում է: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել նաև առկա լաբորատոր կարողությունների հզորացման հնարավորություններին: Վարչապետը կարևորել է պարբերական վերահսկողությունը սննդի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ և հանձնարարել լինել հետևողական: Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծել է սննդի անվտանգության ոլորտում բարձր չափանիշների սահմանման, լաբորատոր կարողությունների հզորացման կարևորությունը և հանձնարարել ներկայացնել լուծումների առաջարկներ:
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավար Գնել Հասրաթյանն իր զեկույցում նախ ներկայացրել է նախ ՏՄ-ում իրականացված կառուցվածքային բարեփոխումները, ապա խոսել նախաձեռնությունների մասին: Մասնավորապես, «Պահպանիր բնությունը» նախաձեռնության շրջանակում մշակվել է բնապահպանական քարտեզ, որով կահավորված ցուցանակները կտեղադրվեն բնության տարածքներում: Հավանության է արժանացել ՏՄ տեսուչների նոր համազգեստը, ՏՄ կարողությունների հզորացմանը միտված մեկ այլ՝ «Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագրի» շրջանակում նախատեսվում է տեխնոլոգիական գործիքակազմով վերազինում և էլեկտրոնային հսկողության հնարավորություն: Մշակվել է Սևանա լճի և ջրհավաք ավազանի բնապահպանական մոնիթորինգ իրականացնելու մասին որոշման նախագիծ։ Ձկնաբուծական տնտեսություններում իրականացված ստուգումների արդյունքներով տնտեսվարողների մոտ տեղադրվել են ջրաչափեր: Ստուգումներ են իրականացվել նաև հիդրոէլեկտրակայաններում, որոնց արդյունքում ևս տեղադրվել են ջրաչափեր։
2019-2020թթ. արձանագրվել են 3000-ից ավելի իրավախախտումներ, որոնց հիմքով հարուցվել են վարչական վարույթներ, կիրառվել են վարչական տույժ-տուգանքներ: 2020թ. առաջին 8 ամսվա դրությամբ ստուգում է իրականացվել 38 տնտեսվարող սուբյեկտի մոտ, որից 18-ն ավարտվել է, 20-ն ընթացքի մեջ է:
Վարչապետի հարցադրումներին ի պատասխան զեկուցվել է Սևանի ավազանում ձկնորսության նոր կարգի կիրառման մոնիթորինգի, որսագողության, ապօրինի անտառահատումների և հիդրոէլեկտրակայանների գործունեության նկատմամբ տարվող վերահսկողական միջոցառումների վերաբերյալ: Ներկայացվել են այս աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը միտված գաղափարներն ու առաջարկները: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի տարածքում առանց թույլտվության հանքերի օգտագործման խնդրին՝ հանձնարարելով մշակել վերահսկողության գործուն մեխանիզմներ:
Ամփոփելով՝ վարչապետը կարևորել է տեսչական մարմինների գործունեության վերլուծության և արդյունավետության գնահատման մեխանիզմների գործարկումը: «Պետք է հստակ չափանիշներ սահմանել՝ ոչ միայն տեսչական ստուգումներ իրականացնելու, այլև դրանց արդյունքներով ոլորտներում առկա իրավիճակը հասկանալու համար: Պետք է վերլուծել հաշվետվությունները, ձևակերպել խնդիրները, լուծումներ մշակել և իրագործել», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ գործընթացը պետք է իրականացվի ոլորտային ռազմավարություններին համահունչ:

У Никола Пашиняна сегодня обсуждались отчеты о деятельности инспекционных органов
Премьер-министру Николу Пашиняну представлены отчеты о работах, осуществленных Инспекционным органом продовольственной безопасности и Инспекционным органом по охране природы и недрам за 2019 год и первые 8 месяцев 2020 года.
Начальник Бюро по координированию работ инспекционных органов Артур Асоян отметил, что в этих инспекционных органах также полностью внедрена система проверок, основанных на оценке рисков, урегулировано законодательное поле. Было доложено о процессе принятия новых законодательных изменений по регулированию сфер этих инспекционных органов, а также подробности запланированных регулирований.
Начальник Инспекционного органа продовольственной безопасности Георгий Аветисян, представив выполненные работы, отметил, что в отчетный период в сфере продовольственной безопасности была запущена новая система ведения реестров санитарных паспортов перевозящих продовольствие транспортных средств, приняты меры контроля. В сфере ветеринарии с 1 июля 2020 года действует обязательное условие убоя животных в скотобойнях. Во всех областях проведены исследования по бруцеллезу с участием фермеров, производителей молочной и мясной продукции и работников скотобоен.
Запущена программа мониторинга пестицидов, нитратов, тяжелых металлов и генетически модифицированных организмов в растительных продуктах. С Продовольственной и сельскохозяйственной организацией Объединенных Наций подписан документ “Наращивание потенциала в сферах продовольственной безопасности, оценки рисков здоровья животных и управления”, который предусматривает внедрение трех отраслевых систем оценки рисков. Пилотно запущена система пограничного контроля “Одно окно” и развито международное сотрудничество. Также было доложено о структурных реформах инспекционного органа и выполнении поручений премьер-министра.
В ответ на вопрос премьер-министра о критериях продовольственной безопасности было отмечено, что инспекция руководствуется международными регулированиями в этой области. Никол Пашинян поинтересовался соблюдением правил перевозки хлеба и хлебобулочных изделий, а также строительством скотобоен и организацией убоя в скотобойнях.
Было отмечено, что уже действуют 67 скотобоен, 36 из которых предоставляют услуги, еще 78 скотобоен находятся в стадии строительства. В Ереване объем продаж мясной продукции убойного происхождения достигает 90%, в областях эта сеть также расширяется. В этом контексте также были затронуты возможности укрепления существующего лабораторного потенциала. Премьер-министр подчеркнул важность регулярного контроля за соблюдением продовольственной безопасности и поручил быть последовательными. Никол Пашинян подчеркнул необходимость установления высоких стандартов в сфере продовольственной безопасности, усиления лабораторного потенциала и поручил представить предложения по решению поднятых проблем.
Председатель Инспекционного органа по охране природы и недрам Гнел Асратян в своем докладе сначала представил реализованные в инспекционном органе структурные реформы, затем поговорил об инициативах. В частности, в рамках инициативы “Сохрани природу” разработана экологическая карта и на природных территориях будут размещены указатели. Утверждена новая форма инспекторов, а в рамках направленной на усиление потенциала инспекции инициативы “Программа поддержки охраняемых природных территорий” предусматривается оснащение технологическими средствами и возможность электронного контроля. Разработан проект решения по экологическому мониторингу водосбора озера Севан и его бассейна. В результате проверок, проведенных в рыбных хозяйствах, были установлены счетчики воды. Были проведены также проверки на гидроэлектростанциях, в результате которых также были установлены счетчики воды.
В 2019-2020 гг. зарегистрировано более 3000 нарушений, по которым возбуждены административные дела, применены административные взыскания и штрафы. По состоянию на первые 8 месяцев 2020 г. проверки проведены на 38 хозяйствующих субъектах, 18 из них завершены, 20 - находятся в стадии выполнения.
В ответ на вопросы премьер-министра было доложено о мониторинге применения нового порядка рыболовства в бассейне Севана, мероприятиях по контролю над браконьерством, незаконными рубками и деятельностью гидроэлектростанций. Были представлены идеи и предложения по повышению эффективности этих работ. Никол Пашинян также коснулся вопроса использования рудников в Армении без разрешения, поручив разработать эффективные механизмы контроля.
Подводя итоги, премьер-министр подчеркнул важность запуска механизмов анализа деятельности инспекционных органов и оценки их эффективности. “Необходимо установить четкие критерии не только для проведения проверок, но и для понимания текущей ситуации в сферах по их результатам. Необходимо проанализировать отчеты, сформулировать проблемы, разработать и осуществить решения”, - отметил Никол Пашинян, подчеркнув, что процесс должен осуществляться в соответствии с отраслевыми стратегиями.