Արայիկ Հարությունյանն այցելել է Ստեփանակերտի արևելյան հատվածում տեղակայված գերեզմանատան տարածք
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 24-ին Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանի և քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանի ուղեկցությամբ այցելել է մայրաքաղաքի արևելյան հատվածում տեղակայված գերեզմանատան տարածք:
Երկրի ղեկավարը հանձնարարել է ընթացիկ տարում ասֆալտապատել գերեզմանատան հիմնական ճանապարհը, ինչպես նաև նոր գերեզմանատան համար տարածք նախագծել, որտեղ պետական միջոցներով նախապես հողային աշխատանքներ կիրականացվեն, որպեսզի հանգուցյալների հուղարկավորման համար նրանց հարազատներին տրամադրվեն հարթեցված տարածքներ: Նախագահ Հարությունյանի խոսքով՝ նոր տարածքների հատկացման ժամանակ պետք է բացառվեն անտառապատ հատվածները:
Հանրապետության նախագահը նշել է նաև, որ ժամանակն է Հայ Առաքելական եկեղեցու հետ միասին քննարկել և օրենքի ուժով կարգավորել կոնկրետ չափորոշիչների համապատասխանող տապանաքարերի տեղադրման հարցը:

240920AycGerezmTaracq (2)
24 сентября президент Республики Арцах Араик Арутюнян в сопровождении мэра Степанакерта Давида Саркисяна и министра градостроительства Арама Саркисяна посетил территорию кладбища, расположенного в восточном квартале столицы.
Глава государства поручил в течение текущего года заасфальтировать основную дорогу кладбища, разработать проект для нового кладбища, где на государственные средства будут осуществлены земельные работы, чтобы для захоронения покойников родственникам предоставлялись на кладбище уже выровненные участки. По словам Арутюняна, исключается предоставление участков, покрытых лесом.
Президент республики отметил также, что необходимо обсудить вместе с Армянской Апостольской Церковью и отрегулировать законом вопрос установки надгробных плит в соответствии с конкретными стандартами.