Արարատ Միրզոյանն առանձնազրույց է ունեցել Արցախի Ազգային ժողովի նախագահի հետ
Պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 24-ին հանդիպել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի եւ խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարների ու հանձնաժողովների նախագահների հետ:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արարատ Միրզոյանն իր անկեղծ գոհունակությունն է հայտնել նման ձեւաչափով հանդիպման համար, մասնավորապես, եւ երկու խորհրդարանների միջեւ շփումների պարբերականության համար, առհասարակ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ այս ձեւաչափը կարող է մի նոր հարթակ դառնալ խմբակցությունների եւ հանձնաժողովների միջեւ՝ ավելի կոնկրետ ու թեմատիկ քննարկումների եւ շփումների համար, ինչը կօգնի լրացնել մեր մեծ համազգային օրակարգը, որը ժամանակի հրամայականով պարբերաբար վերանայելու, տարբեր ուղղություններով բարեփոխումներ իրականացնելու, փոփոխվող մարտահրավերների համար նոր լուծումներ գտնելու, մոտեցումները վերաքննելու ու վերահաստատելու անհրաժեշտություն է առաջանում:
Արցախի Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ երկու խորհրդարանների համատեղ աշխատանքի մեկնարկը հաջող է տրված եւ հույս է հայտնել, որ առաջիկա տարիներին ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համագործակցության արդյունքում կհաջողվի նոր որակ հաղորդել Արցախի խորհրդարանի օրինաստեղծ գործունեությանը: Այս համատեքստում նա կարեւորել է փոխայցելությունները ԱԺ նախագահների, խմբակցությունների, հանձնաժողովների մակարդակով:
Հայաստանի եւ Արցախի խորհրդարանների ղեկավարների առանձնազրույցի ընթացքում Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Արթուր Թովմասյանին՝ այցի նախաձեռնության համար եւ շեշտել, որ այս ձեւաչափն իր ուրույն տեղը կզբաղեցնի համատեղ աշխատանքներում՝ է՛լ ավելի մեծացնելով օրակարգերի ներդաշնակեցման հնարավորությունն ու փոխգործակցությունը:
«Մեր առանձնազրույցին զուգահեռ, այս պահին հանդիպումներ են ընթանում նաեւ խմբակցությունների ղեկավարների ու հանձնաժողովների նախագահների միջեւ, եւ պետք է փաստեմ, որ այն բովանդակությունը, որը փորձում ենք դնել այս հանդիպումների մեջ, իսկապես աննախադեպ է եւ պետք է շարունակենք նույն ոճով»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը:
Արթուր Թովմասյանը, մեկ անգամ եւս շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ընդգծել է, որ չկա Արցախի Հանրապետության կողմից առաջարկված մի նախագիծ կամ հարց, որը լուծում չստանա ՀՀ-ի իշխանությունների կողմից:
Երկու խորհրդարանների ղեկավարներն առանձնազրույցի ընթացքում քննարկել են երկկողմ համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:

Арарат Мирзоян провел личную беседу с председателем Национального собрания Арцаха
24 сентября члены делегации, возглавляемой председателем Национального собрания Республики Арцах Артуром Товмасяном, находящейся с официальным визитом в Армении встретились с председателем Национального собрания Республики Армения Араратом Мирзояном, руководителями парламентских фракций и председателями комиссий.
Тепло приветствовав гостей в НС Армении, Арарат Мирзоян выразил искреннее удовлетворение встречей в подобном формате, в частности, и периодичностью контактов между двумя парламентами, в целом. Председатель НС отметил, что этот формат может стать новой площадкой для более конкретных и тематических обсуждений и контактов между фракциями и комиссиями. Это поможет дополнить нашу большую общенациональную повестку, в которой по велению времени возникает необходимость периодического пересмотра, проведения реформ по различным направлениям, поиска новых решений для новых вызовов, пересмотра и подтверждения подходов.
Председатель НС Арцаха отметил, что старт совместной работы двух парламентов успешно дан и выразил надежду, что в ближайшие годы в результате сотрудничества с НС Армении удастся придать новое качество и законотворческой деятельности парламента Арцаха.
В ходе личной беседы глав парламентов Армении и Арцаха Арарат Мирзоян выразил благодарность Артуру Товмасяну за инициативу визита и подчеркнул, что этот формат займет свое особое место в совместных работах, еще больше увеличив возможности по согласованию повесток дня.
“Параллельно с нашей личной беседой, на данный момент проходят встречи и между руководителями фракций и председателями комиссий, и я должен признать, что содержание, которое мы пытаемся придать этим встречам, действительно беспрецедентно, мы должны продолжать в том же стиле”, - отметил Арарат Мирзоян.
Артур Товмасян, еще раз поблагодарив за прием, подчеркнул, что нет проекта или вопроса, предложенного Республикой Арцах, который не получил бы решения со стороны властей Армении.
В ходе личной беседы главы двух парламентов обсудили ряд вопросов, направленных на развитие и углубление двустороннего сотрудничества.