Նիկոլ Փաշինյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել ՉԺՀ դեսպանի հետ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին ակտիվ գործունեությամբ հայ-չինական հարաբերությունների զարգացմանը նպաստելու համար և նշել, որ նրա պաշտոնավարման տարիներին երկու պետությունների համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով եղել է սերտ ու արդյունավետ:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է Չինաստանի հետ գործակցությունն ընդլայնել ու առավել ամրապնդել: Վարչապետի խոսքով՝ դրա համար լավ հիմք են նախորդ տարի Պեկինում ունեցած իր քննարկումները ՉԺՀ նախագահի և վարչապետի հետ: Թիան Էրլունը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին և ՀՀ կառավարությանը համագործակցության համար՝ հավելելով, որ չինական կողմը ևս հետաքրքրված է Հայաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար կապերի ընդլայնմամբ:
Դեսպանի խոսքով՝ անցած տարիների ընթացքում երկու պետությունների միջև աճել է առևտրաշրջանառությունը, ընդլայնվել են հումանիտար կապերը: Նա վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ համագործակցության մեծ ներուժը կիրացվի առաջիկա տարիների ընթացքում, ինչի հիմքը Հայաստանի և Չինաստանի կառավարությունների կամքն է: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաև ճանապարհաշինության, ենթակառուցվածքների զարգացման, զբոսաշրջության, առողջապահության, կրթական ոլորտներում համագործակցությանը և նոր ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել չինական կողմին մեր երկրին 200 շտապ օգնության ավտոմեքենաներ նվիրաբերելու համար:

Никол Пашинян провел прощальную встречу с послом КНР (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Китая в Армении Тяна Эрлуна, который завершает свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Премьер-министр поблагодарил посла за вклад в развитие армяно-китайских отношений своей активной деятельностью и отметил, что за время его пребывания в должности сотрудничество между двумя странами в различных направлениях было тесным и эффективным. Никол Пашинян подчеркнул, что правительство Армении заинтересовано в расширении и укреплении сотрудничества с Китаем. По словам премьер-министра, хорошей основой для этого являются его переговоры в Пекине в прошлом году с председателем и премьером Госсовета Китайской Народной Республики.
Тянь Эрлун поблагодарил премьер-министра и правительство Армении за сотрудничество, добавив, что китайская сторона также заинтересована в расширении политических, экономических и гуманитарных связей с Арменией. По словам посла, в последние годы увеличился товарооборот между двумя странами, расширились гуманитарные связи. Он выразил уверенность, что в ближайшие годы будет реализован большой потенциал двустороннего сотрудничества, основой чему является воля правительств Армении и Китая.
В ходе встречи собеседники также обсудили вопросы сотрудничества в сферах дорожного строительства, развития инфраструктуры, туризма, здравоохранения, образования и реализации новых программ.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил китайскую сторону за передачу нашей стране 200 машин скорой помощи.