Դատարանից պարզաբանում են, թե ինչու չի կայացել Ծառուկյանի գործով նիստը
Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի Կենտրոն նստավայրում այսօր, ժամը 11։00-ին սկսված Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու վերաբերյալ ԱԱԾ քննիչի միջնորդության քննությունը հետաձգվել է: Նիստը վարող դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը հաջորդ դատական նիստը նշանակել է սեպտեմբերի 25-ին, ժամը 10:00-ին:
Նիստի հետաձգման պատճառը մեղադրյալ Գ. Ծառուկյանի և նրա պաշտպանների չներկայանալն է հանդիսացել, չնայած այն հանդամանքին, որ սեպտեմբերի 17-ին և 18-ին դատարանը ծանուցումներ է ուղարկել Գ. Ծառուկյանին և նրա փաստաբաններին, էլեկտրոնային փոստով ծանուցում է ուղարկել պարոն Ծառուկյանի ԱԺ պատգամավորի պաշտոնական էլեկտրոնային հասցեին, բացի այդ հեռախոսային կապի միջոցող հավելյալ տեղեկացրել է նիստի օրի, ժամի մասին, ինչպես նաև վայբեր ծրագրի միջոցով փոխանցել տեղեկատվությունը, որով ուղարկված տեղեկատվության ստանալը ծրագիրը հաստատել է: Սեպտեմբերի 22-ին դատարանի աշխատակազմը, փոստաբանի հետ հեռախոսազրուցի ընթացքում, հիշեցրել է այսօրվա նիստի մասին:
Այսօր՝ 11:00-ին մեկնարկած նիստի ընթացքում, դատարան ներկայացած դատավարության մասնակիցները միջնորդել են դատարանին քննությունն իրականացնել մեղադրյալի և պաշտպանների բացակայությամբ, սակայն, դատարանը հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը, որոշում է կայացրել միջնորդության քննությունը հետաձգել սեպտեմբերի 25-ին, ևս մեկ անգամ պաշտպանության կողմին ծանուցելու համար:

Суд поясняет, почему не состоялось заседание по делу Царукяна
Рассмотрение ходатайства следователя СНБ о задержании руководителя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна в резиденции Кентрон суда первой инстанции города Еревана отложено. Председательствующий судья Мнацакан Мартиросян назначил следующее судебное заседание на 10:00 25 сентября.
«Поводом для переноса заседания послужила неявка Г. Царукяна и его адвокатов. 17 и 18 сентября суд отправил на официальный адрес электронной почты г-на Царукяна  и его адвокатов  уведомления. В дополнение к ним были сделаны и сообщения по телефону о дате и времени заседания, а также  посредством приложения Viber. 22 сентября во время телефонного разговора с адвокатом сотрудники суда вновь напомнили о сегодняшнем заседании.
На заседании, начавшемся сегодня в 11:00, участники судебного процесса, пришедшие в суд, ходатайствовали перед судом о проведении следствия в отсутствие обвиняемого и защитников, однако суд, учитывая важность вопроса, принял решение отложить рассмотрение ходатайства на 25 сентября, и еще раз уведомить сторону защиты», - говорится в сообщении суда.