119683814_239899887446020_1720271955967794282_n
ԲՀԿ-ական երիտասարդները պաստառներով և դդումներով  բողոքի ակցիա էին պատրաստվում անել  ԿԳՄՍ նախարարության առջև։ Պահանջը մեկն էր՝ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը։
Ոստիկանները,  սակայն,  ակցիայի մասնակիցներին թույլ չտվեցին դդումներով մոտենալ նախարարության շենքին։ Ակցիայի մասնակիցները, դդումները թողնելով այգու տարածքում, խոստացան ցույցի ավարտից հետո վերցնել դրանք։
Երիտասարդների միության նախագահ Աշոտ Անդրեասյանի ներկայացմամբ իրենց մտահոգությունը մեկն է՝ իրենք թույլ չեն կարող տալ, որ նախարարը շարունակի իր ազգադավ քաղաքականությունը․
«Պարզ է, որ փորձելու է տողատակերով մեղավորությունը բարդել ուրիշների վրա՝ ասելով, որ սեռական դաստիարակության գիրքը  1998 թվականի է։ Եթե վարչապետը սատարում է մեկին, ով իր ներուժով հակահայ քաղաքականություն է վարում, որ երեխաները անցնեն սեռական դաստիարակության դասընթացներ, հայոց եկեղեցու պատմություն առարկան է հանում, ապա կարծում եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես աջակցում է այլասերմանը»։
Նա վստահ է, որ Արայիկ Հարությունյանի նման գործելաոճը չի կարող ինքնաբուխ լինել, դրան սատարում է ամբողջ իշխանությունը․
«Արայիկ Հարությունյանը առանց վերևների թույլտվության չի կարող նման բաներ անել, մեզ համար պարզ է, որ վարչապետի կողմից է այլասերումը հովանավորվում, մենք վարչապետի հրաժարականն էլ ենք պահանջում»։
ԲՀԿ երիտասարդների միությունը շարունակելու է իր պայքարը, մինչ նախարարի հրաժարականը։ Չնայած նրան, որ այս օրերին նախարարի հրաժարականի պահանջով բողոքներ են իրականացնում բազմաթիվ նախաձեռնություններ և քաղաքական ուժեր, այնուամենայնիվ ԲՀԿ-ական երիտասարդները  չեն շտապում միանալ նրանց․
«Կան քաղաքական ուժեր, որոնց հետ ընդունելի է համագործակցել, կան, որ ընդունելի չեն։ Այս պահին մենք բողոքում ենք միայն մեր երիտասարդների միությունով, հաջորդող քայլերի մասին կտեղեկացնենք»։

119683814_239899887446020_1720271955967794282_n
Молодежь от ППА собирается провести акцию протеста напротив Министерства ОНКС с плакатами и тыквами. Требование одно – отставка министра Араика Арутюняна.
Полицейские, однако, не разрешили участникам подойти к зданию министерства с тыквами. Участники акции, оставив тыквы на территории парка, пообещали забрать их после окончания демонстрации.
По словам председателя союза молодежи Ашота Андреасяна, их беспокоит одно: они не могут позволить, чтобы министр продолжал свою изменническую политику:
«Ясно, что он будет пытаться между строк свалить вину на других, говоря, что книга о половом воспитании 1998 года. Если премьер-министр поддерживает человека, который со своим потенциалом ведет антиармянскую политику, чтобы дети проходили курсы полового воспитания, убирает предмет история армянской церкви, думаю, что Никол Пашинян также поддерживает извращения».
Он уверен, что подобная манера поведения Араика Арутюняна не может быть спонтанной, ее поддерживают все представители власти:
«Араик Арутюнян без разрешения сверху не может делать подобное, нам ясно, что премьер поддерживает извращение, мы требуем также отставки премьер-министра».
Союз молодежи ППА продолжит борьбу до отставки министра. Несмотря на то, что в эти дни протесты с требованием отставки министра проводят многочисленные инициативы и политические силы, тем не менее, молодежь ППА не спешит присоединяться к ним:
«Есть политические силы, сотрудничество с которыми приемлемо, есть такие, с которыми – не приемлемо. В настоящее время мы протестуем только в составе союза молодежи, о дальнейших шагах – сообщим».