«Բիզնեսները փակման եզրին են,10.000 հոգի կհավաքվենք, երկիրն էլ շուռ կտանք». բողոքի ակցիա (տեսանյութ)
Առեւտրականներն ասօր ակցիա են իրականացնում Ազգային Ժողովի շենքի մոտ։ Հիշեցնենք՝ նրանք դժգոհում են մաքսային նոր կանոնակարգումներից, որոնց հետևանքով ստիպված են ներկրված ապրանքն ավելի բարձր գնով մաքսազերծել։
Նրանք նշում են, որ այս պարագայում ստիպված են լինելու 6 անգամ ավելի թանկ վաճառել ապրանքը, իսկ գնորդներն այդքան հնարավորություն չունեն։ Նրանք պահանջում են հանդիպում ԱԺ պատգամավորների հետ։
Հարցին, թե եթե իրանց հետ հանդիպում չլինի, ինչ են պատրաստվում անել, հավաքվածներից մեկն ասաց, որ մարզերի գործընկերներին ևս կհավաքեն, բոլորը միասին կազմելու են մոտ 10.000 հոգի և այդ դեպքում կարող են «աշխարհն էլ շուռ տալ»։
Նրանց խոսքով՝ թանկացումը ազդելու է նաև գնորդների վրա, նրանք ևս պատրաստ են դուրս գալ փողոց։ Հավաքվածներն մեկի խոսքով՝ իրենց բիզնեսները կփակվեն, եթե խնդրին լուծում չտրվի։ Հավաքվածները պնդում են, որ ՊԵԿ-ի երկու արձագանքը փոփոխություն չի տվել, ոչ մի արդյունք չկա, որոշումը չեն փոխում:

«Бизнесы на грани закрытия, соберемся 10.000 человек и перевернем землю»: акция протеста (видео)
Сегодня торговцы проводят акцию у здания Национального собрания. Напомним, они недовольны новым таможенным регулированием, вследствие чего вынуждены проводить таможенную очистку импортированного товара по более высокой цене.
Они отмечают, что в этом случае будут вынуждены продавать товар в 6 раз дороже, а у покупателей нет таких возможностей. Они требуют встречи с депутатами НС.
На вопрос, что они собираются делать, если с ними не встретятся, участница акции сказала, что соберут своих коллег из регионов, все вместе составят около 10.000 человек и в этом случае смогут “перевернуть мир”.
По их словам, подорожание повлияет и на покупателей, они также готовы выйти на улицы. По словам одной из участниц акции, их бизнесы закроются, если проблема не будет решена. Собравшиеся утверждают, что оба ответа КГД не привели к изменениям, нет никакого результата, решение не меняют.