Օրացույց․ 16-ը սեպտեմբերի․ Հրաժարական են տալիս ԱԺ եւ Վճռաբեկ դատարանի նախագահները (տեսանյութ)
1997-ի սեպտեմբերի այս օրերին սեւ կատու է անցնում Պարույր Հայրիկյանի եւ նրա ամենահավատարիմ զինակից Արամազդ Զաքարյանի միջեւ։ Հայրիկյանը մի քանի օր առաջ ապտակում է պարոն Զաքարյանին լրտես կոչվելու մեղադրանքի համար։ Այդ ապտակը Հայրիկյանն անվանում է հայրական:
Սեւանի կալանավայրում 1998-ի սեպտեմբերի 16-ին բացվում է կալանավորներ կառուցած «Սուրբ Սարգիս» մատուռը։ Մատուռի բացման առիթով կալանավորները երգում են, հարգում զոհված ազատամարտիկների հիշատակը։ 11 սպանություն գործած այս կալանավորը հարգում է սրբությունը:
1999-ի սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանում գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ Նորվեգիայի արտգործնախարար ՔնութՎոլեբեկն առայժմ կարեւոր է համարում Ղարաբաղի ճակատում հրադադարի պահպանումը։ Այսօր նա գոհ է, ուրախ է եւ մեծ հույսեր ունի։ Գոհ է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման առաջընթացից, ուրախ է, որ իր հետ Բաքու է տանելու ադրբեջանցի երեք ռազմագերի եւ հույս ունի, որ մինչեւ ԵԱՀԿ Ստամբուլի գագաթաժողովը Հայաստանը եւ Ադրբեջանը կվերսկսեն բանակցությունները։
Պատգամավոր Վազգեն Խաչիկյանը Հայաստանի հազարավոր ուսուցիչների անունից շնորհակալ է կառավարությանն այն բանի համար, որ վերջինս տվել է նրանց աշխատավարձերը։ Խաչիկյանը հույս ունի, որ աշխատավարձ կստանան նաեւ առողջապահության համակարգի աշխատողները՝ խոսքը 3-4 ամսվա պարտքի մասին է։
Հայ Առաքելական եկեղեցին իշխանությունից չի պահանջելու Սահմանադրության մեջ ամրագրել եկեղեցու ազգային եւ պետական նշանակությունը։ 2000 թվականի այս օրն այս մասին ասում է համալսարանի աստվածաբանության ֆակուլտետի դեկանը;
Ստեփանակերտում 2000 թվականի այս օրերին դատում են Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանին։ Նա մեղադրվում է Ղարաբաղի նախագահ Արկադի Ղուկասյանին սպանելու փորձի համար։ Հասարակությունն առաջին անգամ ճաղերի արանքում է տեսնում Բաբայանին, իսկ նրա հարազատներին՝ ծանր վիճակում։ Իսկ 70-ամյա դատավորը հաճախ մոռանում է, թե ինչ է փաստաբանների ուզածը:
Արմավիրի մարզում 2001-ի այս օրերին տրանսպորտի ցանկալի միջոց է հեծանիվը։ Զգացնել է տալիս աղքատությունը, որը, սակայն մարդկանց օգնում է կրկին հայտնագործել հեծանիվը:
2001-ի այս օրը Հայաստանի պետական մրցանակ շնորհող հանձնաժողովին է ներկայացվում մրցանակաբաշխության ներկայացված արվեստի 6 ոլորտ ներկայացնող ստեղծագործությունների անունները։ Ամեն ինչ, բնականաբար, այդքան հարթ չէ։ Զորի Բալայանն, օրինակ, եւ մրցանակի հավակնորդ է, եւ հանձնաժողովի անդամ։ Գրականագետ Սերգեյ Սարինյանը նրան անվանում է միջակ մարդ։ Զորի Բալայանից բացի հանձնաժողովում էլի կան մարդիկ, որոնք հավակնում են մրցանակի:
2001-ի այս օրը Ռուսաստանը Հայաստանին է ուղարկում 73 վագոն բեռնված 5 հազար տոննա ցորենի սերմացու։ Այս օգնությունը պետք է մեղմի երաշտի տարվա ծանր հետեւանքները ամբողջ հանրապետության տարածքում:
2008-ի այս օրը Վճռաբեկ դատարանի նախագահի պաշտոնից հրաժարական է ներկայացնում Հովհաննես Մանուկյանը։ Ոչ ոք տեղյակ չէ հրաժարականի պատճառների մասին։ Նույն օրը հրաժարական է ներկայացնում Ազգային Ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը։ Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում Տիգրան Թորոսյանը հայտնում է նաեւ, որ առավոտյան Հանրապետական կուսակցությունից դուրս գալու դիմում է ներկայացրել։
2009-ի սեպտեմբերի 16-ին Մարտի 1-ի խորհրդարանական հանձնաժողովը հրապարակում է իր վերջնական եզրակացությունը։ Զեկույցից գոհ են հատկապես Հանրապետականը եւ Դաշնակցությունը: Նույն օրը Դաշնակցությունը շարունակում է Էդվարդ Նալբանդյանի հրաժարականի պահանջով ԱԳՆ-ի դեմ կազմակերպած նստացույցը։ Նախարարն արդեն երկու օր հիմնարկ չի ներկայանում։ Վահան Հովհաննիսյանը ծաղրում է նրա բացակայությունը:

Календарь. 16 сентября: Подают в отставку председатели НС и Кассационного суда (видео)
В эти дни сентября 1997  года пробегает черная кошка между Паруйром Айрикяном и его самым верным соратником Арамаздом Закаряном. Айрикян несколько дней назад дает пощечину Закаряну за обвинение в том, что его зовут шпионом. Эту пощечину Айрикян называет отеческой.
В севанской колонии 16-го сентября 1998 года открывается часовня «Святой Саркис», построенная заключенными. По случаю открытия часовни заключенные поют, почитают память погибших военнослужащих. Этот заключенный, совершивший 11 убийств, уважает святость.
16-го сентября 1999 года находящийся в Армении действующий председатель ОБСЕ министр иностранных дел Норвегии Кнут Волебек пока считает важным соблюдение прекращения огня на Карабахском фронте. Сегодня он доволен, рад и у него большие надежды. Доволен прогрессом в урегулировании карабахского конфликта, рад, что отвезет с собой в Баку троих азербайджанских военнопленных и надеется, что до Стамбульского саммита ОБСЕ Армения и Азербайджан возобновят переговоры.
Депутат Вазген Хачикян от имени тысяч армянских учителей поблагодарил правительство за то, что последнее выдало им зарплаты. Хачикян надеется, что зарплату получат и сотрудники системы здравоохранения, речь идет о долге за 3-4 месяца. Армянская Апостольская церковь не будет требовать от властей закрепить в Конституции национальное и государственное значение церкви. В этот день 2000 года об этом говорить декан факультета теологии университета.
В Степанакерте в эти дни 2000 года судят бывшго командующего Карабахской армии обороны Самвела Бабаяна. Он обвиняется в покушении на убийство президента Карабаха Аркадия Гукасяна. Общество впервые видит Бабаяна через решетку, а его родственников – в тяжелом положении. А 70-летний судья часто забывает, чего хотят адвокаты.
В Армавирской области в эти дни 2001 года желательный вид транспорта – велосипед. Дает о себе знать бедность, которая, однако, помогает людям вновь изобрести велосипед.
В этот день 2001 года комиссии, вручающей государственную премию Армении, представляются наименования произведений, представляющих 6 сфер искусства. Все, разумеется, не столь гладко. Зори Балян, однако, и лауреат премии и член комиссии.  Литературовед Сергей Саринян называет его посредственным человеком. Кроме Зори Балаяна в комиссии есть и другие люди, претендующие на премию.
В этот день 2001 года Россия отправляет Армении 5 тысяч тонн семян, загруженных в 73 вагона. Эта помощь должна смягчить тяжелые последствия года засухи на территории всей республики.
В этот день 2008 года с должности председателя Кассационного суда подает в отставку Ованнес Манукян. Никто не знает о причинах отставки. В тот же день подает в отставку председатель Национального собрания Тигран Торосян. В сегодняшней пресс-конференции Тигран Торосян также сообщает, что утром подал заявление о выходе из Республиканской партии.
16-го сентября 2009 года парламентская комиссия 1-го Марта публикует окончательное заключение. Докладом довольны в особенности Республиканская партия и Дашнакцутюн.
В тот же день Дашнакцутюн продолжает сидячую забастовку, организованную против МИД с требованием отставки Эдварда Налбандяна. Министр уже два дня не является в учреждение. Ваан Ованнисян высмеивает его отсутствие.