Կաթողիկոսն ընդունել է Էդուարդո Էօրնեկյանին. լուսանկարներ
Սեպտեմբերի 15-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Վեհարանում հյուրընկալեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի բարերար, Հայաստանի ազգային հերոս Էդուարդո Էօրնեկյանին։
Զրույցի ընթացքում Վեհափառ Հայրապետն իր օրհնությունն ու գնահատանքը բերեց բարերարին՝ ազգային և հայրենական կյանքում ազնիվ հանձնառությունների ու նրա հոգածությամբ իրագործվող մեծածավալ ծրագրերի, ինչպես նաև Հայոց Եկեղեցու և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի առաքելությանը շարունակաբար սատարելու համար։
Մասնավոր անդրադարձ կատարվեց տիար Էօրնեկյանի բարերարությամբ Մայր Աթոռում իրականացվող ծրագրերին և նախանշվող նոր ձեռնարկներին։
Հանդիպման ավարտին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և տիար Էդուարդո Էօրնեկյանն այցելեցին Մայր Տաճար՝ ծանոթանալու ամրակայման ու հիմնանորոգության աշխատանքների ընթացքին, եղան նաև Սրբոց Հրեշտակապետաց եկեղեցում։
Ուսումնական տարվա մեկնարկին այցելություն կատարվեց նաև Մայր Աթոռի հովանու ներքո գործող «Էօրնեկեան հանրակրթական դպրոց» հանրակրթական ուսումնական հաստատություն։ Շրջելով 2009 թվականին ի հիշատակ բարերարի ծնողների` տեր և տիկին Փանոս և Սրբուհի Էօրնեկյան ամոլի, հիմնադրված դպրոցում՝ Նորին Սրբությունը և մեծանուն հայորդին այցելեցին տարբեր դասարաններ, զրուցեցին աշակերտների հետ՝ մանուկներին ու պատանիներին բերելով բարեհաջող ուսումնառության իրենց մաղթանքները։

Католикос принял Эдуардо Эрнекяна: фотографии
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II 15 сентября принял в резиденции спонсора Первопрестольного Святого Эчмиадзина, национального героя Армении Эдуардо Эрнекяна.
«В ходе беседы Верховный Патриарх благословил и оценил деятельность мецената, его благородные обязательства в национальной и отечественной жизни и реализуемые его заботой широкомасштабные программы, а также последовательное содействие миссии Армянской Церкви и Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
В частности, были затронуты программы, осуществляемые при благотворительности господина Эрнекяна в Первопрестоле и намечаемые новые инициативы.
В конце встречи Католикос Всех Армян и господин Эдуардо Эрнекян посетили Кафедральный собор, чтобы ознакомиться с ходом работ по его укреплению и капитальному ремонту, побывали также в церкви Святых Архангелов.
Они посетили и общеобразовательное учебное заведение “Общеобразовательная школа Эрнекян”, действующее под эгидой Первопрестола. Обойдя школу, основанную в 2009 году в память родителей благотворителя - господина и госпожи Панос и Србуи Эрнекян, Его Святейшество и великий армянин входили в классы, беседовали с учениками, желали детям и подросткам успешного обучения», - говорится в сообщении Первопрестола.