Սփյուռքահայ դիմորդները Հայաստան մուտք կգործեն առանց 14-օրյա ինքնամեկուսացման պայմանի կիրառման
ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսումնառելու նպատակով 2020-2021 ուսումնական տարվա համար ԿԳՄՍ նախարարություն են դիմել 670 սփյուռքահայեր 29 երկրից, որոնցից շուրջ 210-ը՝ Վրաստանի քաղաքացիներ: Դիմորդների մի մասը մասնակցում է սփյուռքահայերին հատկացված բակալավրիատի կրթական ծրագրով պետության կողմից ուսանողական նպաստների ձևով ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցմամբ (անվճար) առկա ուսուցմամբ  տեղերի մրցույթին, որոնք տրվել են սփյուռքի համար առաջնային համարվող հայագիտական, մանկավարժական և արվեստի բնագավառի մասնագիտություններով:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով փոփոխություն է կատարվել ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում 2020-2021 ուսումնական տարվա օտարերկրացիների և սփյուռքահայերի փաստաթղթերի ընդունման (վճարովի համակարգի ուսուցման) ժամկետներում: Մասնավորապես, վճարովի առկա ուսուցմամբ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերով ընդունելության համար ԿԳՄՍ նախարարություն փաստաթղթերի ներկայացման ժամկետ է սահմանվել մինչև 2020 թվականի հոկտեմբերի 15-ը ներառյալ:
Սփյուռքահայ ուսանողների ՀՀ տարածք մուտքի թույլտվություն
Համագործակցելով Պարետատան, ՀՀ ԱԳ նախարարության և Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության հետ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը իրականացրել է համապատասխան աշխատանքներ՝ ապահովելու Վրաստանի ազգությամբ հայ քաղաքացիների մուտքը ՀՀ տարածք՝ առանց 14-օրյա ինքնամեկուսացման պայմանի կիրառման:
Վրաստանի իշխանությունների հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ վերոնշյալ քաղաքացիների անխափան տեղաշարժի և սահմանի անցակետում մուտքի կազմակերպման վերաբերյալ: Այդ նպատակով Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործելու թույլտվություն ստացած Վրաստանի քաղաքացիները պետք է կապ հաստատեն Վրաստանի Արտաքին գործերի նախարարության կամ Հայաստանի Հանրապետությունում Վրաստանի դեսպանության հյուպատոսական բաժնի հետ՝ տեղաշարժման անցակետի և ժամկետների մանրամասներին տեղեկանալու համար:
Միասնական քննություններ
Համանման աշխատանքներ էին տարվել նաև հուլիսի 1-ին տասնօրյակում ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 2020-2021 ուսումնական տարվա ընդունելությանը մասնակցելու նպատակով օտարերկրյա քաղաքացի հանդիսացող 84 սփյուռքահայերի մուտքը ապահովելու համար: Միսանական քննություններին մասնակցելու նպատակով՝ առցանց դիմում-հայտ են ներկայացրել օտարերկրյա քաղաքացի հանդիսացող 84 սփյուռքահայեր (Վրաստան` 69, Ռուսաստանի Դաշնություն՝ 14 և ԱՄՆ՝ 1) և Հայաստանից դուրս գտնվող 11 ՀՀ քաղաքացիներ։ Պարետի թույլտվությամբ վերոնշյալ դիմորդները 2020 թ. հունիսի 25-ից անարգել մուտք են գործել ՀՀ տարածք՝ հուլիսի առաջին տասնօրյակում ընդունելության քննություններին մասնակցելու նպատակով: Արդյունքում՝ միասնական քննություններին մասնակցած Վրաստանի 17 քաղաքացիներ ընդունվել են ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ։

Абитуриенты из диаспоры могут въезжать в Армению без соблюдения 14-дневной самоизоляции
Поддержи А1+!Для обучения в высших учебных заведениях Армении в 2020/2021 учебном году в Министерство НОКС обратились 670 молодых людей из армянских диаспор 29 стран, из которых 210 - граждане Грузии.
Часть абитуриентов принимает участие в конкурсе на очное обучение по образовательной программе бакалавриата, с полной компенсацией со стороны государства платы за обучение в виде студенческих пособий. Они выданы по специальностям, считающимся приоритетными в диаспоре - в области арменоведения, педагогики и искусства. Приказом министра НОКС внесено изменение в сроки приема документов иностранцев и представителей диаспоры. В частности, для поступления по программам бакалавриата и непрерывного и интегрированного образования установлен срок представления документов до 15 октября 2020 года включительно.
В сотрудничестве с комендантом, Министерством иностранных дел Армении и посольством Республики Армения в Грузии, МНОКС выполнило соответствующие работы по обеспечению доступа граждан Грузии армянской национальности на территорию Армении без соблюдения 14-дневной самоизоляции. Для этого граждане Грузии, получившие разрешение на въезд на территорию Республики Армения, должны связаться с Министерством иностранных дел Грузии или консульским отделом посольства Грузии в Республике Армения для получения информации о контрольно-пропускном пункте и сроках передвижения.
Такая же работа была проведена также для обеспечения въезда 84 армян диаспоры, являющихся иностранными гражданами, для участия на экзаменах по приему в высшие учебные заведения Армении в 2020/2021 учебном году. Для участия в единых экзаменах онлайн-заявку представили 84 молодых людей из диаспоры, являющиеся иностранными гражданами (Грузия - 69, Российская Федерация - 14, США - 1) и 11 граждан Республики Армения, находящихся за пределами Армении. С разрешения комендатуры вышеуказанные абитуриенты с 25 июня 2020 года беспрепятственно въезжали на территорию Армении для участия во вступительных экзаменах, проводящихся в первой декаде июля. В результате 17 граждан Грузии, принявших участие в единых экзаменах, поступили в высшие учебные заведения Армении.