Ինձ թվում է, «Իմ քայլում» լռեցնում են ժողովրդավարական արժեքների համար պայքարած անդամներին․ Տ․ Եգորյան (տեսանյութ)
«Ի՞նչ կարող է տալ նոր Հայաստանի ժողովրդավարության զարգացմանը, մարդու իրավունքների հարգման ու բավարար պաշտպանությանը Երվանդ Խունդկարյանը»,- հարցնում է փաստաբան Տիգրան Եգորյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ դատավորի թեկնածուի պաշտոնում Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանի առաջադրմանը։
Այսօր ԱԺ-ն քննարկում էր ՍԴ դատավորի երեկ թեկնածուների՝ Ե․Խունդկարյանի, Արթուր Վաղարշյանի և Էդգար Շաթիրյանի առաջադրման հարցը։ Վաղը տեղի կունենա փակ գաղտնի ընտրությունը։
«Ե․Խունդկարյանը մարմնացումն է այն դատական համակարգի, որի բարեփոխումը հնարավոր չեղավ անել այս երկու տարիների ընթացքում։ Այսօր այդ համակարգն իր միջից հատկապես աչքի ընկած դատավորներից մեկի շուրջ կոնսոլիդացիա է ձևավորվել և նրան առաջ է մղում բարձր դատարան։ Այնտեղ նա պետք է շարունակի այդ համագործակցության անդամների մեղքերի պարտակման գործընթացը»,- համոզված է Տ․Եգորյանը։
Փաստաբանի կարծիքով «Իմ քայլը» խմբակցությունն այս պահին կանգնած է իր կողմից հռչակված, հեղափոխության պատճառ դարձած արժեքների, իրավունքների, գիտակցության և ֆորմալ մանիպուլիացիաների միջև շատ կարևոր ընտրության առաջ։
Տ․Եգորյանը նաև կարծում է, որ իշխող խմբակցությունում միասնականության դրոշակի ուժով լռեցնում են ամբողջ կյանքում ժողովրդավարական արժեքների համար պայքարած մարդկանց, և որ դա շատ վտանգավոր ճանապարհ է։
«Խունդկարյանի ընտրությունը կարևոր խաչմերուկ է, որը հատելուց հետո մեր կյանքն այլ է լինելու»,- հավելեց նա։
Տ․Եգորյանն անդրադարձավ նաև Մարտի 1-ի գործով մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի կողմից իրենց՝ զոհերի իրավահաջորդների ներկայացուցիչներին ուղղված հայտարարություններին։

Мне кажется, что в «Моем шаге» заставляют молчать людей, всю жизнь боровшихся за демократические ценности: Т. Егорян (видео)
«Что может Ерванд Хундкарян сделать для развития демократии, уважения и достаточной защиты прав человека в новой Армении?»,- спрашивает адвокат Тигран Егорян, обратившись к выдвижению председателя Кассационного суда Ерванда Хундкаряна на должность кандидата в судьи КС.
Сегодня НС обсуждало вопрос выдвижения трех кандидатов в судьи КС: Е. Хундкаряна, Артура Вагаршяна и Эдгара Шатиряна. Завтра состоятся закрытые тайные выборы.
«Е. Хундкарян является воплощением той судебной системы, которую не удалось реформировать за эти два года. Сегодня эта система консолидировалась вокруг одного из наиболее выделившихся судей и выдвигает его в верховный суд. Здесь он должен продолжить процесс сокрытия грехов членов этого сотрудничества»,- уверен Т. Егорян.
По мнению адвоката, фракция «Мой шаг» в настоящий момент стоит перед очень важным выбором между провозглашенными ею, ставшими причиной революции ценностями, правами, сознанием и формальными манипуляциями.
Т. Егорян также считает, что в правящей фракции под видом единства заставляют молчать людей, всю жизнь боровшихся за демократические ценности, и что это – очень опасный путь.
«Выбор Хундкаряна – это важный перекресток, после перехода которого наша жизнь изменится»,- добавил он.
Т. Егорян также обратился к заявлениям обвиняющего прокурора по делу 1-го Марта Геворга Багдасаряна, адресованным представителям правопреемников жертв.