Մոտ ապագայում հանքարդյունաբերող ընկերությունների իրական սեփականատերերը կբացահայտվեն․ Ավինյան Տիգրան (տեսանյութ)
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը բացման խոսքով է հանդես եկել Հայաստանի Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (EITI) երկրորդ ազգային զեկույցի ներկայացմանը նվիրված առցանց համաժողովին: Նա իր խոսքում, մասնավորապես, ասել է.
Ողջունում եմ բոլորիդ Հայաստանի Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության ազգային երկրորդ զեկույցին նվիրված այս առցանց համաժողովին։ Զեկույցն ընդգրկում է   Հայաստանի   մետաղական հանքարդյունաբերության 2018 թվականի ամբողջական պատկերը՝ իր բովանդակային և թվային մասերով։ Այն բազմաշահառու խմբի, «Ernst & Young» աուդիտորական ընկերության, հաշվետու պետական մարմինների և արդյունահանող ընկերությունների համատեղ աշխատանքի արդյունքն է։
Հայաստանի կառավարությունը գտնում է, որ  «EITI»-ի պահանջների կիրարկումը մեր երկրում խթանում է պետական կառավարման թափանցիկությունը, քաղաքացիական հասարակության ներգրավածությունը և կոռուպցիայի դեմ պայքարը: Այսինքն, այն հանդիսանում է  Բաց կառավարման սկզբունքների տարածման և բնական ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման կարևոր միջոց։
Մեր երկրում «EITI»-ի պահանջների ներդրման ամբողջ ընթացքը մշտապես ուղեկցվել է «EITI»-ի Խորհրդի, միջազգային քարտուղարության և  անդամ երկրների աջակցությամբ։ Նշանակալի է նաև միջազգային կառույցների դերը այս գործընթացում։ Համաշխարհային բանկի ֆինանսական աջակցությամբ է իրականացվել Հայաստանի «EITI»-ի աշխատանքային ծրագրով սահմանված միջոցառումների կարևոր մասը, այդ թվում այժմ ներկայացվող զեկույցի պատրաստումը։ Իսկ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության օժանդակությամբ իրականացվում են քաղաքացիական հասարակության կարողությունների հզորացման ծրագրեր։ Շնորհակալ եմ մեր բոլոր միջազգային գործընկերներին այս կարևոր համագործակցության համար։
Հայաստանի Բազմաշահառու խմբի հարթակը հնարավորություն է տվել բոլոր շահագրգիռ կողմերին առաջ քաշել իրենց հուզող կարևոր հարցերը և կայացնել համաձայնեցված  որոշումներ:
Հիշատակման են արժանի հանքարդյունաբերող ընկերությունների իրական սեփականատերերի ռեգիստրի ստեղծման աշխատանքները։ Մոտ ապագայում այդ ռեգիստրը հիմք կհանդիսանա այլ ոլորտների ընկերությունների  իրական սեփականատերերի բացահայտումը ևս ապահովելու համար։
Բոլորովին վերջերս «EITI»-ի միջազգային խորհուրդը Հայաստանին շնորհեց երկրի առաջխաղացումը բնորոշող ամենաբարձր՝ «բավարարող առաջընթացի» գնահատականը, իսկ նախաձեռնության պաշտոնական կայքում Հայաստանը բնութագրվեց որպես «արագ թափով դեպի ավելի մեծ թափանցիկության» ընթացող  երկիր։
Հետևաբար, միանշանակ է, որ Հայաստանի  կառավարությունը և Բազմաշահառու խումբը շարունակելու են իրենց ջանքերը՝ ապահովելու համար «EITI»-ի այս բարձր  արդյունքները և զարգացնելու դրանք՝ ներդնելով տեղեկատվության կանոնավոր բացահայտումների կայուն մեխանիզմներ և ընդլայնելով նախաձեռնության ազդեցության շրջանակները»։

Тигран Авинян выступил с речью на конференции, посвященной презентации второго национального отчета EITI (видео)
Вице-премьер Тигран Авинян выступил с приветственной речью на онлайн-конференции, посвященной презентации второго национального отчета Инициативы прозрачности добывающих отраслей (EITI) Армении. В своем выступлении вице-премьер, в частности, сказал.
Приветствую всех вас на этой онлайн-конференции, посвященной второму национальному отчету Инициативы прозрачности добывающих отраслей Армении. Отчет включает полную картину горнодобывающей промышленности Армении в 2018 году с ее содержанием и цифровой частью. Это результат совместной работы Многобенефициарной группы заинтересованных сторон, аудиторской компании “Ernst & Young”, подотчетных государственных органов и добывающих компаний.
Правительство Армении считает, что внедрение требований EITI в нашей стране способствует прозрачности государственного управления, вовлечению гражданского общества и борьбе с коррупцией. То есть это эффективное средство распространения принципов открытого правительства и эффективного управления природными ресурсами.
Весь процесс внедрения требований EITI в нашей стране всегда сопровождался поддержкой Совета EITI, Международного секретариата и стран-членов. Роль международных организаций в этом процессе также значительна. При финансовой поддержке Всемирного банка большая часть мероприятий, предусмотренных рабочей программой EITI в Армении, была реализована, включая подготовку настоящего отчета. А при поддержке Агентства США по международному развитию реализуются программы по наращиванию потенциала гражданского общества. Благодарю всех наших международных партнеров за это важное сотрудничество.
Платформа Многобенефициарной группы предоставила возможность всем заинтересованным сторонам поднять важные вызывающие озабоченность вопросы и принять согласованные решения.
Стоит отметить работу по созданию регистра реальных владельцев горнодобывающих компаний. В ближайшем будущем этот регистр послужит основой для раскрытия реальных владельцев компаний в других сферах.
Совсем недавно Международный совет EITI присвоил Армении высшую оценку “удовлетворительный прогресс”, а на официальном сайте инициативы Армения охарактеризована как страна, “быстрыми темпами движущаяся к большей прозрачности”.
Следовательно, однозначно, что правительство Армении и Многобенефициарная группа заинтересованных сторон продолжит свои усилия по обеспечению этих высоких результатов EITI и по их развитию за счет внедрения надежных механизмов стабильного раскрытия информации и путем расширения масштабов инициативы».