Պետք է շարունակենք որակյալ և լայնածավալ կապիտալ ծախսեր իրականացնել. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ այսօր քննարկվել է 2020թ. բյուջեով, ինչպես նաև վարկային ու դրամաշնորհային միջոցների հաշվին իրականացվող կապիտալ ծախսային ծրագրերի միջանկյալ կատարողականը:
Վարչապետին զեկուցվել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Առողջապահության, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների, Երևանի քաղաքապետարանի կողմից իրականացվող  միջոցառումների մասին: Ներկայացվել է ճանապարհաշինության, էներգետիկ, ջրային, տարածքային ու քաղաքային ենթակառուցվածքների, կոշտ կենցաղային թափոնների, առողջապահության, կրթության ոլորտների կապիտալ ծախսային ծրագրերի ընթացքը, քննարկվել են միջանկյալ արդյունքները և հետագա քայլերը:
Նշվել է, որ առանձնակի թափով իրականացվում է ճանապարհաշինությունը, նախատեսված մրցույթները կայացել են, շինարարական աշխատանքները բնականոն ընթանում են: Արծարծվել են ճանապարհաշինության տեխնիկական հսկողությանն առնչվող հարցեր: Վարչապետը, կարևորելով գործընթացի որակյալ և նախատեսված ծավալով իրականացումը, հանձնարարել է առաջարկ ներկայացնել ճանապարհների լոտերի խոշորացման նպատակահարմարության վերաբերյալ:
Խորհրդակցությանը քննարկման առարկա են դարձել նաև նշված ուղղություններով 2020թ. նոր նախաձեռնությունները: Կրթության ոլորտի ծախսային ծրագրերի շրջանակում վարչապետն առաջարկել է ուսումնասիրել որոշ համայնքներում «Մոդուլային» տիպի մանկապարտեզի կառուցման հնարավորությունները՝ բերելով Արմավիրի մարզի Արևիկ համայնքի մանկապարտեզի օրինակը: Արևիկի «Մոդուլային» տիպի մսուր-մանկապարտեզը կառուցվում է պետական բյուջեի միջոցներով, և շուրջ 30 տարի դադարից հետո այս համայնքը մինչև տարեվերջ 140 տեղանոց մանկապարտեզ կունենա:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ գույքագրել այն համայնքները, որտեղ «Մոդուլային» տիպի մանկապարտեզի կառուցումը կարող է նպատակահարմար լինել՝ ելնելով համայնքի կարիքներից և հնարավորություններից: Նիկոլ Փաշինյանը նաև հանձնարարել է վերջնականացնել կրթական ու առողջապահական կապիտալ նոր նախաձեռնությունների ցանկը և տեղեկատվություն ներկայացնել դրանց ընթացքի վերաբերյալ:
«Կապիտալ ծախսերի իրականացումը նշանակում է աշխատատեղերի ստեղծում, աշխատավարձով ապահովում, նշանակում է շահույթ գեներացնող և ստացող տնտեսվարողներ: Սա, իհարկե, նպաստում է երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավմանը, և այս առումով մենք պետք է շարունակենք որակյալ և լայնածավալ կապիտալ ծախսային ծրագրեր իրականացնել», - ամփոփելով նշել է վարչապետը:

Мы должны продолжать осуществлять качественные и масштабные капитальные расходы: премьер-министр
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня был обсужден среднесрочный отчет о программах капитальных расходов, реализуемых за счет средств госбюджета на 2020 год, а также в рамках кредитов и грантов.
Премьер-министру доложили о мероприятиях, реализуемых министерствами территориального управления и инфраструктур, здравоохранения, образования, науки, культуры и спорта и мэрией Еревана. Был представлен процесс реализации программ капитальных расходов в сферах дорожного строительства, энергетики, водоснабжения, региональной и городской инфраструктуры, твердых бытовых отходов, здравоохранения и образования, были обсуждены промежуточные результаты и дальнейшие шаги.
Было отмечено, что с особой быстротой осуществляется дорожное строительство, проведены запланированные тендеры, строительные работы идут в нормальном русле. Были затронуты вопросы технического надзора за строительством дорог. Премьер-министр, подчеркнув важность качественной реализации процесса в запланированном объеме, поручил представить предложение о целесообразности увеличения лотов дороги.
В ходе совещания были также обсуждены новые инициативы по указанным направлениям в 2020 году. В рамках программы расходов в сфере образования премьер-министр предложил изучить возможности строительства детских садов “модульного” типа в некоторых населенных пунктах на примере детского сада общины Аревик Армавирской области. Ясли-детский сад “модульного” типа Аревика строится на средства госбюджета, и после примерно 30-летнего перерыва к концу года в этой общине появится детский сад на 140 мест.
Глава правительства поручил ответственным лицам провести инвентаризацию населенных пунктов, в которых может быть целесообразно строительство детских садов “модульного” типа, исходя из потребностей и возможностей общины. Никол Пашинян также поручил доработать список новых капитальных инициатив в области образования и здравоохранения и предоставить информацию о ходе их реализации.
Осуществление капитальных расходов означает создание рабочих мест, обеспечение заработной платы, создание хозяйствующих субъектов, генерирующих и получающих прибыль. Это, безусловно, способствует улучшению социально-экономической ситуации в стране, и в этой связи мы должны и дальше реализовывать качественные и масштабные программы капитальных вложений”, - заключил премьер-министр