1280 ուսուցիչ և 2426 աշակերտ ուստարին կսկսի հեռավար
ՀՀ հանրակրթական դպրոցների` կորոնավիրուսային հիվանդության ծանր ընթացքով զարգացման բարձր ռիսկային խմբի 1280 ուսուցչի տրվել է աշխատանքի կազմակերպման ընտրության հնարավորություն, այդ թվում` համապատասխան պայմանների դեպքում հեռավար ձևաչափով աշխատելու տարբերակով: Ըստ մարզերի թվերը բաշխվել են հետևյալ կերպ․ Երևան՝ 419, Գեղարքունիք՝ 126, Կոտայք՝ 111, Շիրակ՝ 106, Տավուշ՝ 101, Սյունիք՝ 99, Արագածոտն՝ 96, Արարատ՝ 94, Արմավիր՝ 67, Լոռի՝ 50, Վայոց ձոր՝ 11, իսկ ըստ առարկաների` հետևյալ կերպ․ մաթեմատիկայի ուսուցիչներ՝ 160, հայոց լեզվի և գրականության՝ 145, ռուսաց լեզվի՝ 124, մյուս առարկաների դեպքում ուսուցիչների թիվը փոքր է 100-ից։ Վերոնշյալ խմբում դասվարների թիվը 202 է։ Աշխատանքի չներկայացող ուսուցիչների դեպքում դպրոցը կարող է ներգրավել փոխարինող ուսուցիչների՝ առաջացած թափուր ժամերի մասով։
Բացի այդ, 2426 աշակերտի համար ուսումնական գործընթացը կկազմակերպվի կենտրոնացված հեռավար ձևով` առաջնորդվելով հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում հեռավար (դիստանցիոն) կրթության կազմակերպման կարգով։ Ըստ մարզերի թվերը բաշխվել են հետևյալ կերպ․ Երևան՝ 1207, Շիրակ՝ 211, Արարատ՝ 188, Կոտայք՝ 175, Լոռի՝ 172, Գեղարքունիք՝ 142, Արմավիր՝ 110, Արագածոտն՝ 78, Սյունիք՝ 63, Տավուշ՝ 47, Վայոց ձոր՝ 33 աշակերտ, իսկ ըստ դասարանների` հետևյալ ձև. 1-ին՝ 96, 2-րդ՝ 230, 3-րդ՝ 258, 4-րդ՝ 262, 5-րդ՝ 257, 6-րդ՝ 290, 7-րդ՝ 240, 8-րդ՝ 271, 9-րդ՝ 209, 10-րդ՝ 107, 11-րդ՝ 103, 12-րդ՝ 103 աշակերտ։
Հիշեցնենք, որ համաձայն Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) պայմաններում հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում գործունեության կանոնների՝ սովորողը կարող է չհաճախել դպրոց, եթե առկա է ծնողի կամ օրինական ներկայացուցչի դիմումը, երբ սովորողն ունի կորոնավիրուսային հիվանդության ռիսկի խմբի հիվանդություններից որևէ մեկը՝ համաձայն ՀՀ առողջապահության նախարարության սահմանած ցանկի, տանն առկա է կամ հայտնաբերվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ախտանիշներով կասկածելի կամ հաստատված հիվանդ, տանն առկա է կորոնավիրուսային հիվանդության ռիսկի խմբի ընտանիքի անդամ, և առկա է համապատասխան ցուցում բժշկական հաստատության կողմից:
Հավելենք, որ այս տարի ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում սովորելու է 397607 աշակերտ, իսկ առաջին դասարան է հաճախել 38186 աշակերտ:

1 280 учителей и 2 426 учеников начнут учебный год в дистанционном формате
1 280 учителям из группы высокого риска заражения COVID-19 общеобразовательных школ Армении была дана возможность выбора организации работы, в том числе, при наличии соответствующих условий, варианту работы в дистанционном формате.
По областям цифры распределились следующим образом: Ереван - 419, Гегаркуник - 126, Котайк -111, Ширак - 106, Тавуш - 101, Сюник - 99, Арагацотн - 96, Арарат - 94, Армавир - 67, Лори - 50, Вайоц Дзор - 11, по предметам следующим образом: учителя математики - 160, по армянскому языку и литературе -1 45, русскому языку -1 24, по другим предметам число учителей меньше 100.
В вышеуказанной группе 202 учителя. Учителей, которые не смогут выйти на работу, школа может заменить другими учителями.
Кроме того, для 2 426 учеников учебный процесс будет организован централизованно дистанционно, руководствуясь порядком организации дистанционного образования в общеобразовательных учебных заведениях. По областям цифры распределились следующим образом: Ереван - 1 207, Ширак - 211, Арарат - 188, Котайк - 175, Лори - 172, Гегаркуник - 142, Армавир - 110, Арагацотн - 78, Сюник - 63, Тавуш - 47, Вайоц Дзор - 33, по классам - следующим образом: 1 - 96, 2 - 230, 3 - 258, 4 - 262, 5 -257, 6 - 290, 7 - 240, 8 - 271, 9 -209, 10 - 107, 11- 103, 12 -103 школьника.
«Напомним, что согласно правилам деятельности в общеобразовательных учебных заведениях в условиях COVID-19, учащийся может не посещать школу, если имеется заявление родителя или законного представителя, если учащийся имеет одно из заболеваний группы риска заражения COVID-19, если согласно перечню Министерства здравоохранения А, в доме есть подозрительный или больной с симптомами коронавирусной болезни, член семьи группы риска заражения COVID-19 и имеется соответствующее указание со стороны медицинского учреждения. Добавим, что в этом году в общеобразовательных школах Армении будет обучаться 397 607 учащихся, а в первом классе - 38 186 учащихся», - говорится в сообщении министерства.