Արցախի նախագահն ու Արսեն Թորոսյանը հանդիպել են
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 14-ին ընդունել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ երկրի ղեկավարը նշել է, որ Արցախի իշխանությունները պատրաստվում են բազմապատկել առողջապահական ոլորտին հատկացվող միջոցները՝ անվճար և որակյալ բժշկական ծառայություններ ունենալու համար: Այս համատեքստում նախագահը կարևորել է ՀՀ առողջապահության նախարարության և բժշկական կենտրոնների հետ համագործակցության սերտացումը՝ բարձրակարգ մասնագետների ներգրավման և տեղի անձնակազմի հետ շարունակական վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպման առումով: Հանրապետության նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել նաև ՀՀ կառավարությանն Արցախի առողջապահության նախարարությանը 7 շտապօգնության մեքենա և 3 ռեանիմոբիլ նվիրելու համար՝ նշելով, որ դրանք Արցախի առողջապահական համակարգի համար աննախադեպ նվեր են և լուծելու են կենսական նշանակության խնդիրներ:
ՀՀ առողջապահության նախարարն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ այն բարեփոխումները, որոնք ուղղված են Արցախի առողջապահական համակարգը կատարելագործելուն և ժողովորդի համար հասանելի դարձնելուն, միանշանակ, ողջունելի են, և դրանց աջակցելու համար ՀՀ իշխանությունները հետայսու ևս գործուն քայլեր կձեռնարկեն: Ա. Թորոսյանի խոսքով՝ նախագահի հետ ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն՝ Արցախում առաջիկայում կբացվի ՀՀ ԱՆ Առողջապահության ազգային ինստիտուտի մասնաճյուղ, որտեղ ոլորտի առաջատար մասնագետների մասնակցությամբ տեղում պարբերաբար կկազմակերպվեն բուժանձնակազմի վերապատրաստման ու մասնագիտացման դասընթացներ:
Հանդիպումից հետո Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի է ունեցել շտապօգնության մեքենաների հանձնման հանդիսավոր արարողություն:

140920ArsenTorosyanShtapOgnutMeqen (1)
14 сентября президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял делегацию, возглавляемую министром здравоохранения Армении Арсеном Торосяном.
Приветствуя гостей, глава государства отметил, что для получения бесплатных и качественных медицинских услуг власти Арцаха собираются увеличить средства, выделяемые на сферу здравоохранения. В этом контексте президент отметил важность укрепления сотрудничества с Министерством здравоохранения и медицинскими центрами Армении в плане привлечения высококвалифицированных специалистов и организации курсов переподготовки с местным персоналом. Президент республики выразил признательность Министерству здравоохранения Армении за подаренные 7 машин скорой помощи и 3 реанимобиля, отметив, что это бесценный подарок для системы здравоохранения Арцаха, он поможет решить многие жизненно важные проблемы.
Министр здравоохранения Армении в свою очередь поблагодарил президента за теплый прием, подчеркнув, что те реформы, которые направлены на совершенствование системы здравоохранения Арцаха и обеспечение доступности для народа, однозначно приветствуются. Для содействие им власти Армении и впредь будут предпринимать все действенные шаги. По словам А. Торосяна, согласно достигнутой с президентом договоренности, в Арцахе в ближайшее время откроется филиал Национального института здравоохранения МЗ Армении, где при участии ведущих специалистов на месте периодически будут проводиться курсы переподготовки и специализации медперсонала.
После встречи у президента на площади Возрождения Степанакерта состоялась торжественная церемония вручения машин скорой помощи.