«Զարմացած եմ տարածված այն տեղեկատվությունից, որ դատավոր Խունդկարյանը փակել է «Ա1+»-ը». Երվանդ Խունդկարյան (տեսանյութ)
Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու Երվանդ Խունդկարյանը ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հերքեց լուրերն այն մասին, թե համաձայնել է գնալ Սահմանադրական դատարան միայն նախագահ դառնալու պայմանով: Նա հիշեցրեց, որ մինչ ՍԴ անդամ դառնալը թեկնածուն անցնում է մի քանի փուլեր, հետևաբար՝ որևէ պայմանավորվածության մասին խոսք գնալ չի կարող:
Ինչ վերաբերում է լուրերին, թե Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն է տվել է իրեն, Խունդկարյանն ասաց՝ այդ եզրակացությանը ծանոթ չէ, քանի որ այդ եզրակացությունը գաղտնի է:
«Մամուլում հայտնված տեղեկատվությունը այնպիսին է, որ ինձ մոտ կասկածներ է առաջացնում, թե արդյոք Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից կարող էր նման որակի վերլուծություններ անել»:
Խունդկարյանը նաև պնդում է, թե Եվրոպական դատարանն է արձանագրել, որ ինքը «Ա1+»-ի փակման գործում արդար դատաքննության խախտում թույլ չի տվել: «Ա1+»-ի փակման վերաբերյալ Խունդկարյանին հարցադրում ուղղեց նաև ԼՀԿ պատգամավոր Անի Սամսոնյանը:
«Դուք ի՞նչ մասնակցություն եք ունեցել «Ա1+» հեռուստաընկերության փակման գործում»,-հետաքրքրվեց Սամսոնյանը: Երվանդ Խունդկարյանը պարզաբանեց, թե հանդես է եկել որպես միանձնյա դատավոր, երբ աշխատել է որպես տնտեսական դատարանի դատավոր.
«Այո, միանձնյա գործ քննելիս դատավորի թույլ տված խախտումներն են, որ որոշակի պատկերացում կարող են տալ այդ դատավորի մասնագիտական ունակությունների եւ վարքագծի վերաբերյալ, բայց զարմացած եմ ԶԼՄ-ներում տարածված այն տեղեկատվությունից, որ դատավոր Խունդկարյանը փակել է «Ա1+»-ը, եւ նրա թույլ տված խախտումների հետեւանքով է, որ «Մելտեքս» ՍՊԸ-ն պետությունից որոշակի փոխհատուցում է ստացել: Տարակուսելի է՝ մարդիկ արդյոք կարդացե՞լ են ՄԻԵԴ համապատասխան վճիռը, որում ՄԻԵԴ-ն ուղղակի արձանագրել է, որ արդար դատաքննության խախտում տեղի չի ունեցել, որ տնտեսական դատարանի գործողությունները եղել են օրինական, որ դատարանը պատճառաբանել է իր դատական ակտը: ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է գաղափարներն ազատորեն արտահայտելու տեսանկյունից խախտում, եւ այդ որոշման հիմնաքարն եղել է այն, որ օրենսդրությունն այդ ժամանակ խնդիր է ունեցել: Օրենսդրությունը սահմանել է չափորոշիչները, որոնցով հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովը պետք է որոշեր՝ ո՞ր ընկերությունն է հաղթող, բայց օրենքը հանձնաժողովին չի պարտավորեցրել պատճառաբանել, թե ինչ չափորոշիչներով է վերջինս որոշումներ կայացնում»:
Ինչ վերաբերում է Սահմանադրական դատարանի դատավորներին պաշտոնակ անելու և նոր անդամներ ընդունելու վերաբերյալ Սահմանադրական փոփոխություններին, Խունդկարյանը տեսակետ չհայտնեց՝ պատճառաբանելով, որ ինքը գործող դատավոր է և պարտավոր է ենթարկվել ուժի մեջ մտած Սահմանադրական նորմերին.
«Մենք ունենք սահմանադրություն, ընդունված օրենք, մենք՝ դատավորներս պարտավոր ենք իրականացնել օրենքի ընդունումից հետո կատարված գործողությունները»:
ՍԴ դատավորրի թեկանծուն հերքեց նաև մեղադրանքը, թե առերևույթ կաշառք է վերցրել, նման հայտարարություն անող անձանց հորդորեց դիմել իրավապահ մարմիններին:

«Меня удивляет распространенная информация, что судья Хундкарян закрыл “А1+”»: Ерванд Хундкарян (видео)
Кандидат в судьи Конституционного суда Ерванд Хундкарян в беседе с журналистами в НС опроверг слухи о том, что согласился пойти в Конституционный суд только при условии, что станет председателем. Он напомнил, что прежде чем стать членом КС, кандидат проходит через несколько этапов, следовательно, ни о какой договоренности не может и речи.
Касательно слухов о том, что Комиссия по предотвращению коррупции дала ему отрицательный отзыв, Хундкарян сказал: он не знаком с этим отзывом, поскольку этот отзыв является конфиденциальным.
«Информация, появившаяся в прессе такова, что вызывает у меня сомнения, могла ли Комиссия по предотвращению коррупции сделать анализ подобного качества».
Хундкарян также утверждает, что Европейский суд констатировал, что он не совершал нарушения справедливого судебного расследования в деле о закрытии «А1+». Запрос о закрытии «А1+» Хундкаряну направила депутат от ПСА Ани Самсонян.
«Каково Ваше участие в деле о закрытии телекомпании “А1+”?»,- поинтересовалась Самсонян. Ерванд Хундкарян пояснил, что выступал в качестве единоличного судьи, когда работал судьей экономического суда:
«Да, нарушения, допущенные судьей при единоличном рассмотрении дела, могут дать некоторое представление о профессиональных навыках и поведении судьи, но я удивлен информацией, распространенной в СМИ, что судья Хундкарян закрыл «А1+», и вследствие допущенных им нарушений ООО «Мелтекс» получило некоторую компенсацию от государства. Вызывает недоумение, неужели люди прочли соответствующее решение ЕСПЧ, в котором ЕСПЧ прямо констатировал, что нарушения справедливого судебного расследования не было, что действия экономического суда были законны, что суд обосновал свой судебный акт. ЕСПЧ констатировал нарушение с точки зрения свободного выражения идей, и краеугольным камнем этого решения было то, что в то время законодательство имело проблему. Законодательство установило критерии, по которым комиссия по телевидению и радио должна была определять, какая компания победила, но закон не обязал комиссию обосновать, по каким критериям последняя принимает решения».
Хундкарян не высказал свою точку зрения касательно Конституционных поправок относительно отставки судей Конституционного суда и принятия новых членов, мотивируя тем, что он – действующий судья и обязан подчиняться вступившим в силу Конституционным нормам:
«У нас есть конституция, принятый закон, мы, судьи, обязаны осуществлять действия, совершенные после принятия закона».
Кандидат в судьи КС опроверг обвинение в том, что он явно брал взятку, призвав лиц, делающих подобные заявления, обратиться в правоохранительные органы.